PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać?

PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać?

9 września 2020, 10:00
autor: Mateusz Wiewióra

Naciąg clear czy coated? To pytanie stawia przed sobą każdy początkujący perkusista. W tym krótkim poradniku postaramy się opisać dwa najbardziej popularne rodzaje naciągów perkusyjnych.

 [img:1]

Typy naciągów

 

1. Naciągi typu Coated

Tego typu naciągi posiadają specjalną szorstką powłokę, dzięki której brzmienie instrumentu, na którym jest użyty, jest cieplejsze i będzie oferował krótsze wybrzmienie niż w przypadku naciągów Clear.

 
[img:2]
 

Naciągi Coated są także słusznym wyborem kiedy mamy zamiar używać miotełek perkusyjnych. Niestety w przypadku naciągów typu Clear jest to niemożliwe ponieważ miotełki będą się ślizgać po powierzani naciągu i nie otrzymamy charakterystycznego szumiącego brzmienia.

 

2. Naciągi typu Clear

W odróżnieniu od naciągów Coated, naciągi Clear są przezroczyste - niewyposażone w żadną powłokę. Dzięki temu ich brzmienie jest bardziej ostre i posiadające dłuższe wybrzmienie.

 

[img:3]

 

Przeznaczenie

Naciągi Coated idealnie sprawdzą się w lżejszych gatunkach muzycznych, takich jak jazz, pop czy funk gdzie głośność nie jest dominującą kwestią. Rozważając naciągi do muzyki jazzowej warto przyjrzeć się naciągom imitującym naturalną skórę, jak np. Remo Fiberskin. 

 

[img:4]

 

Naciągi Clear idealnie sprawdzą się w muzyce rockowej i metalowej gdzie jest potrzebne mocne brzmienie, które będzie się przebijać przez ostre brzmienie gitar.

 

Liczba warstw

Oprócz powłoki jaką posiadają naciągi możemy rozróżnić je ze względu na ich budowę. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa główne rodzaje - naciągi jednowarstwowe i naciągi dwuwarstwowe. 

 

[img:5]

 

Naciągi jednowarstwowe przez fakt, że są cieńsze - sprawdzą się idealnie w lżejszych gatunkach muzycznych. Pojedyncza warstwa pomaga w dłuższym wybrzmieniu bębnów, co umożliwia osiągnięcie pełniejszego brzmienia i soundu.

Naciągi dwuwarstwowe stworzone zostały do mocniejszych gatunków muzycznych gdzie wytrzymałości została postawiona na pierwszym miejscu. Naciągi dwuwarstwowe idealnie nadadzą się także do sal prób, ze względu na swoją dłuższą żywotność.

 

Pozostałe poradniki Poradnik: Zestawy perkusyjne z bębnem basowym 16 cali Małe zestawy akustyczne stają się coraz bardziej popularne wśród większej liczby muzyków. Dostępny jest naprawdę szeroki wachlarz instrumentów w przeróżnych cenach. Poniżej zamieściliśmy ciekawe dostępne na rynku opcje.   1. Pearl...
Kanały perkusyjne na YouTube warte uwagi Internet otworzył wszystkim masę możliwości w zakresie pozyskiwania wiedzy oraz inspiracji za instrumentem. Oprócz treści, za które trzeba zapłacić, jest dostępna naprawdę duża ilości materiałów bezpłatnych. W związku z tym...
Poradnik: Rodzaj pałki a brzmienie Obecny świat roztacza przed nami multum możliwości w wielu dziedzinach życia. W sytuacji kiedy jedynym ograniczeniem są pieniądze - powstaje dużo pytań, które wymagają odpowiedzi. Dziś postaramy się wyjaśnić wpływ rodzaju pałek...
Poradnik: Wybieramy cajon do 700 zł Cajon w wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić cały zestaw perkusyjny. Multum opcji na rynku nie pomaga w idealnym wyborze instrumentu. Dziś postaramy się zamieścić najlepsze propozycje zamykające się w kwocie 700 zł.  ...
PORADNIK: Proste piosenki do zagrania na perkusji - Cz.3 Początkujący perkusiści mają często problem ze znalezieniem prostych piosenek do zagrania. Na szczęście z pomocą dla nich stworzyliśmy już z 3 poradnik dotyczący prostych piosenek. Zapraszamy do lektury!     1. Miley Cyrus - Flowers...
Ochrona słuchu, czyli jakie rozwiązanie wybrać? Zdrowie ma się tylko jedno - to powiedzenie, które jest znane każdemu. W kwestii słuchu sprawa przedstawia się podobnie, więc warto zadbać o jego ochronę zanim będzie za późno. Poniżej przedstawiamy kilka metod, jak odpowiednio zająć się...