PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać?

PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać?

9 września 2020, 08:00
autor: Mateusz Wiewióra

Naciąg clear czy coated? To pytanie stawia przed sobą każdy początkujący perkusista. W tym krótkim poradniku postaramy się opisać dwa najbardziej popularne rodzaje naciągów perkusyjnych.

 [img:1]

Typy naciągów

 

1. Naciągi typu Coated

Tego typu naciągi posiadają specjalną szorstką powłokę, dzięki której brzmienie instrumentu, na którym jest użyty, jest cieplejsze i będzie oferował krótsze wybrzmienie niż w przypadku naciągów Clear.

 
[img:2]
 

Naciągi Coated są także słusznym wyborem kiedy mamy zamiar używać miotełek perkusyjnych. Niestety w przypadku naciągów typu Clear jest to niemożliwe ponieważ miotełki będą się ślizgać po powierzani naciągu i nie otrzymamy charakterystycznego szumiącego brzmienia.

 

2. Naciągi typu Clear

W odróżnieniu od naciągów Coated, naciągi Clear są przezroczyste - niewyposażone w żadną powłokę. Dzięki temu ich brzmienie jest bardziej ostre i posiadające dłuższe wybrzmienie.

 

[img:3]

 

Przeznaczenie

Naciągi Coated idealnie sprawdzą się w lżejszych gatunkach muzycznych, takich jak jazz, pop czy funk gdzie głośność nie jest dominującą kwestią. Rozważając naciągi do muzyki jazzowej warto przyjrzeć się naciągom imitującym naturalną skórę, jak np. Remo Fiberskin. 

 

[img:4]

 

Naciągi Clear idealnie sprawdzą się w muzyce rockowej i metalowej gdzie jest potrzebne mocne brzmienie, które będzie się przebijać przez ostre brzmienie gitar.

 

Liczba warstw

Oprócz powłoki jaką posiadają naciągi możemy rozróżnić je ze względu na ich budowę. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa główne rodzaje - naciągi jednowarstwowe i naciągi dwuwarstwowe. 

 

[img:5]

 

Naciągi jednowarstwowe przez fakt, że są cieńsze - sprawdzą się idealnie w lżejszych gatunkach muzycznych. Pojedyncza warstwa pomaga w dłuższym wybrzmieniu bębnów, co umożliwia osiągnięcie pełniejszego brzmienia i soundu.

Naciągi dwuwarstwowe stworzone zostały do mocniejszych gatunków muzycznych gdzie wytrzymałości została postawiona na pierwszym miejscu. Naciągi dwuwarstwowe idealnie nadadzą się także do sal prób, ze względu na swoją dłuższą żywotność.

 

Pozostałe poradniki
PORADNIK: Proste piosenki do zagrania na perkusji Nieodłącznym elementem gry na perkusji jest wykonywanie utworów muzycznych. Zaczynając przygodę z perkusją musimy wybierać piosenki o stopniu trudności dostosowanym do naszych umiejętności. W sieci znajduje się duża ilość artykułów i...
PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać? Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.     Stopy... PORADNIK: Rodzaje statywów perkusyjnych Statyw pod werbel czy statyw łamany, to tylko dwa z kilku rodzajów statywów perkusyjnych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z perkusją zakup odpowiedniego statywu może być kłopotliwy. W naszym poradniku postaramy się w znaczącym...
PORADNIK: Jaki werbel na początek? Wybór odpowiedniego instrumentu to problem, z którym mierzy się każdy początkujący perkusista. Werbel drewniany czy może metalowy? Jak poprawić brzmienie werbla? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to i inne pytania.      Drewno...
PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać? Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc... PORADNIK: Pałki perkusyjne - Z czym to ugryźć? Od pałek perkusyjnych rozpoczynamy nasz cykl poradników perkusyjnych, które wprowadzą tych mniej doświadczonych i oświeconych w wiedzy w ten tajemniczy i zawiły świat tego instrumentu. Zacząć musimy od narzędzi niezbędnych do obsługi...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz