PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy?

PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy?

26 sierpnia 2021, 08:00
autor: Mateusz Wiewióra

Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

 

1. Materiał

Oczywiście dla wielu osób pierwszym punktem zdecydowanie powinna być cena - jednak jest to bardzo nietrafione podejście. Decydującym czynnikiem jest przede wszystkim materiał ponieważ to on definiuje brzmienie. Guma jest głośniejsza niż na przykład pianka która występuje w niektórych padach. Jeżeli mamy zamiar ćwiczyć głównie późną porą lub mieszkamy w bloku i nie chcemy przeszkadzać sąsiadom - powinniśmy wybrać pada z wyżej wymienionej pianki. Należy jednak pamiętać że pianka mniej odbija niż guma. Będzie wymagało to od nas większego zaangażowania nadgarstków - szczególnie na początku naszej nauki.

 

[img:2]

 

2. Rozmiar

Jak to mówią rozmiar ma znaczenie, jednak w przypadku padów perkusyjnych - nie do końca. Rozmiar pada jest tak naprawdę sprawą indywidualną i zależy tylko od naszych chęci i preferencji. Typowe rozmiary padów to 8 i 12 calowe produkty. Mniejszy pad wymusza od nas bardziej skupione uderzenia, by nie wykonać ich poza padem. Z kolei większy pad może sprawiać wrażenie jakbyśmy grali na zwykłym werblu. Biorąc pod uwagę te czynniki lepiej wybrać większy sprzęt.

 

[img:3]

 

3. Typ

Podobnie jak w przypadku materiałów dominują dwa typy: pady do ustawienia na statywie lub pady na kolano. Możliwość ustawienia pada na kolanie powoduje, że możemy używać go w wielu sytuacjach - np. na kanapie przed telewizorem. Oczywiście zwykłego pada także możemy położyć na kolano jednak nie będzie tak wygodnie jak w przypadku dedykowanego sprzętu. 

 

[img:4]

 

4. Kształt 

Nie ma idealnego kształtu. Podobnie jak w przypadku rozmiaru jest to sprawa indywidualna. Dominujące wykończenia to ośmiokątny oraz okrągły. Jaki wybrać? Najlepiej ten który nam się podoba wizualnie. 

 

[img:5]

 

5. Cena 

Na koniec podpunkt, który często jest tym decydujący. Ceny padów zaczynają się od około 30 zł a kończą na ponad 300. W przypadku początków przygody z perkusją nie warto wydawać za dużo. Kiedy okaże się, że perkusja to nie do końca to - łatwiej będzie tani sprzęt sprzedać. Nie ograniczony budżet powoduje iż mamy kompletną wolność wyboru. Wtedy najlepiej odwiedzić najbliższy sklep muzyczny z szerokim asortymentem, dzięki czemu dokonamy najlepszego wyboru.

 

[img:6]

 
Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne...
PORADNIK: Czy trzeba kupować drogie statywy perkusyjne? Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym...
PORADNIK: Jaka perkusja elektroniczna na początek? Perkusja elektroniczna jest często jednym możliwym rozwiązaniem, ze względu na warunki mieszkaniowe. Rynek oferuje naprawdę dużo modeli, co może przysporzyć o ból głowy niedoświadczonych kupujących. Postaramy się w poniższym artykule...