TC ELECTRONIC TC G-Force - multiefekt gitarowy

TC ELECTRONIC TC G-Force - multiefekt gitarowy

1 września 2007, 23:47
Producent: TC-Helicon
Topowy model wyposażony w najlepsze algorytmy TC [reverb, delay, chorus, flanger, phaser, kompresor, wah-wah, gate, pitch, itd.], 8 efektów jedn., 225 presetów + 100 user

Legendarny procesor G-Force został wyposażony w bogatą paletę świetnie brzmiących efektów, jest łatwy w obsłudze i zajmuje tylko jedną jednostkę wysokości [1U] w standardowym statywie rack. W jego wnętrzu zamknięto zaawansowaną technologię DSP oraz 24-bitowe przetworniki, które zapewniają szybkie przetwarzanie sygnałów oraz znakomitą jakość dźwięku.
Rozbudowane możliwości komutowania sygnałów i nietuzinkowe możliwości kontroli połączone z 8 blokami efektowymi zapewniającymi najwyższą jakość przetwarzania sygnałów, porównywalną z niezależnymi efektami stand alone, pozwalają generować dźwięki, o jakich nigdy wcześniej nawet nie marzyłeś; a - co bardzo ważne - zastosowanie procesora nie ma wpływu na integralność oryginalnego brzmienia.

Panel czołowy procesora TC G-Force

Cechy
G-Force to najbardziej uniwersalny gitarowy procesor efektów na rynku. Gitarzyści to bardzo wymagająca grupa muzyków, którzy tradycyjnie mają bardzo indywidualne potrzeby i pomysły na tworzenie łańcuchów efektowych oraz sposoby ich kontroli.
G-Force, dzięki niezwykle elastycznym możliwościom kierowania sygnałów i sprawowania nad nimi kontroli, bez problemu sprosta tym wymaganiom. Know-how firmy TC Electronic - uznanego producenta sprzętu audio i procesorów efektów najwyższej klasy - stanowi gwarancję znakomitej jakości dźwięku i niebagatelnych możliwości.


Panel Czołowy

Wyświetlacz i Tuner
Wyświetlacz podzielono na dwie sekcje. W pierwszej pojawiają się szczegółowe informacje na temat budowy presetów, natomiast druga pokazuje numer presetu lub informacje generowane przez tuner gitarowy. Warto podkreślić, iż wielkość wyświetlanych cyfr jest wystarczająca, aby bez problemu śledzić je nawet z dużych odległości, co nie jest bez znaczenia w warunkach scenicznych.

PCMCIA
Na standardowej karcie PCMCIA, która nie jest dołączona do procesora, można w prosty i bezproblemowy sposób zapisywać ulubione presety. Istnieje możliwość zapamiętania 10 banków po 100 presetów na karcie o pojemności 1 MB.

Tap Tempo
Dzięki funkcji Tap Tempo można w prosty sposób sprzęgnąć wybrane parametry efektów z tempem. Przykładem takich parametrów mogą być opóźnienia wytwarzane przez sekcję Delay. Tempo wystukuje się z pomocą przycisku ulokowanego na płycie czołowej procesora, pedału MIDI lub przycisku nożnego podpiętego do gniazda Pedal Input znajdującego się na panelu tylnym procesora.

Sekcja Klawiszy Effect Control
9 klawiszy Effect Control stanowi obraz wewnętrznych bloków procesora oraz sprawia, że nawigacja po jego menu jest banalnie prosta. Na stronie Recall z pomocą pojedynczego naciśnięcia przycisku można aktywować lub dezaktywować poszczególne bloki. Dwukrotne naciśnięcie przycisku wywołuje menu każdego z efektów. Oznacza to prostą edycję i konfigurację presetów bez konieczności przeglądania nieskończonej ilości stron menu w poszukiwaniu podstawowych funkcji.

Szybka Nawigacja
Poruszanie się po menu odbywa się w szybki i naturalny sposób. Nawigacja odbywa się z pomocą klawiszy kursora, pokrętła Parameter Select i dedykowanego pokrętła umożliwiającego zmianę wartości parametrów - prosto, szybko i bezproblemowo.


Struktura Presetu

Tworzenie Presetów - ?ączenie Bloków Efektowych
W pamięci procesora G-Force zapisano 255 presetów pokrywających szeroki wachlarz stylów, od delikatnych, ledwie zauważalnych po ekstremalne, diametralnie zmieniające brzmienie. Dodatkowe presety, stworzone przez znanych gitarzystów, dostępne są na karcie G-Card.
Pomimo faktu, iż preprogramowane ustawienia pokrywają szeroki wachlarz potrzeb, z pewnością użytkownik zapragnie tworzyć własne, indywidualne ustawienia. W pamięci procesora przewidziano 100 miejsc na ustawienia użytkownika, a na opcjonalnej karcie PCMCIA można dodatkowo zapisać 10 banków po 100 presetów. Dzięki temu użytkownik ma zarówno łatwy dostęp do dodatkowych ustawień, jak i możliwość kreowania kopii zapasowych własnych ustawień.

Matryca efektówUstawianie bloków efektowych na matrycy udostępnianej przez procesor jest bardzo proste. Idea pracy jest zbliżona do układania pedałów gitarowych, przy czym w tym wypadku nie są potrzebne żadne kable i złącza. Z pomocą pokrętła Parameter wybiera się pozycję, na której ma spocząć efekt, a z pomocą pokrętła Value decyduje się, który blok efektowy ma w tym miejscu spocząć. Bloki można łączyć szeregowo, równolegle lub w sposób mieszany - trzy lub więcej bloków równolegle, a pozostałe szeregowo. Następnie, z pomocą klawiszy kursora, należy udać się menu Edit, dwukrotnie kliknąć na blok, który ma być pierwszy w łańcuchu i gotowe.

Parial RecallPartial Recall - Selektywne ?adowanie Presetów
Własne ustawienia można tworzyć na wiele sposobów. Podstawowym sposobem jest tworzenie całego presetu od podstaw poprzez samodzielne układanie poszczególnych bloków. Ale istnieją również inne możliwości. Jedną z ciekawszych jest możliwość miksowania presetów z pomocą funkcji Partial Recall. Dzięki niej można na przykład wybrać tylko jeden blok z danego presetu i załadować go do presetu aktualnie tworzonego.

Zdalna Kontrola Parametrów
Gitarzyści to najbardziej wymagająca grupa czynnych muzyków, jeśli chodzi o możliwości kontroli brzmienia i stosowanych efektów. Dlatego też G-Force jest procesorem unikalnym, który pozwala nie tylko sterować dowolnymi parametrami za pośrednictwem komunikatów MIDI i pedałów ekspresji, ale również w niezwykle prosty sposób dokonywać bardziej skomplikowanych ustawień.
Istnieją dwa sposoby kontrolowania brzmienia gitary z pomocą pedałów efektowych:
A - całkowita zmiana presetu owocująca diametralną zmianą brzmienia
B - zmiana na zasadzie „pedałów efektowych”, gdzie włącza lub wyłącza się tylko jeden efekt w łańcuchu.
W przypadku pracy z procesorem G-Force nie trzeba decydować się od razu na jeden z powyższych sposobów pracy. Z pomocą sterownika MIDI można bowiem stosować każdy z wspomnianych sposobów pracy.

Współpraca z Pedałami MIDI
Współpraca z pedałami wysyłającymi komunikaty MIDI odbywa sie w niezwykle prosty i efektywny sposób, dzięki któremu w miejsce wyszukiwania, które komunikaty MIDI wysyła posiadany pedał, a następnie ustawiania reakcji na te komunikaty w procesorze G-Force, wystarczy włączyć w procesorze tryb Learn, który pozwoli na automatyczne rozpoznawanie nadchodzących komunikatów.

Możliwości zdalnego sterowania prześledźmy na przykładzie:
Posiadany pedał MIDI dysponuje 10 przyciskami i dołączono do niego jeden pedał ekspresji. 5 przycisków wysyła komunikaty Program Change a 5 Control Change. Pięciu pierwszym przyciskom przypiszemy radykalne zmiany brzmienia, np.: 1 - brzmienie czyste, 2 - brzmienie typu Crunch, 3 - Overdrive, a pozostałym dwóm brzmienia specjalne. Każde z tych brzmień można zaprogramować z pomocą prostych efektów. 5 przycisków wysyłających komunikaty Control Change można wykorzystać do włączania i wyłączania poszczególnych bloków efektowych, jak: Delay, Chorus, Reverb, kompresor, a może służyć jako przycisk Tap Tempo.

Pedały Ekspresji
Do sterowania parametrami procesora można wykorzystać do ośmiu pedałów ekspresji - przypisane doń parametry edytuje się wewnątrz presetu. Oznacza to, że nawet jeśli podłączymy do procesora tylko jeden pedał w każdym presecie można przypisać doń inny parametr. Przykładowo, w jednym presecie będzie sterował poziomem głośności, w innym będzie służył jako pedał Whammy, w jeszcze innym będzie odpowiadał za poziom pogłosu itp. Liczba możliwości jest niemal nieograniczona.

Menu ModifierMenu Modifier
Menu Modifier stanowi przede wszystkim połączenie pomiędzy zewnętrznymi kontrolerami a efektami zaszytymi we wnętrzu G-Force, ale nie tylko. Oto kilka sposobów jego wykorzystania:

* przypisywanie pedałów ekspresji do konkretnych parametrów
* uwrażliwienie parametrów na wysokość odbieranego dźwięku w celu kontroli nasycenia efektem, która będzie uzależniona od zagranej nuty. Można zatem zdefiniować takie ustawienia, w których niskie dźwięki nie będą okraszone pogłosem, a w miarę przesuwania się dźwięków w górę skali nasycenie pogłosem będzie wzrastać
* kontrola parametrów z pomocą dynamiki gry. Takie ustawienie znane jest z możliwości klasycznego pedału Wah-Wah lub efektu Dynamic Delay, gdzie efekt Delay jest wyciszany podczas grania fraz i pojawia się tylko pomiędzy frazami
* możliwość dodania obwiedni ADSR i LFO

Jak zatem widać z procesorem G-Force wszystko jest możliwe.


więcej zdjęć i informacji na: STRONIE TC
[img:1]
Procesory efektowe Efekty Pozostałe efekty Procesory dźwięku

Gdzie kupić?

TC-Helicon TC-Helicon www.tc-helicon.com

Dystrybucja w Polsce:

SoundTrade

tel.: +48 22 632 02 85
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09:00 - 17:00

adres:
ul. Kineskopowa 1 05-500 Piaseczno k/Warszawy

Sklepy muzyczne > TC-Helicon rozwiń listę sklepów

Gitara

Mini wersja uwielbianego profilera
Więcej wiadomości