Bosch patentowym mistrzem Europy 2012

Bosch patentowym mistrzem Europy 2012

14 marca 2013, 14:42
Producent: Bosch

[img:1]

Firma Bosch, która otrzymała 838 patentów, została patentowym mistrzem Europy 2012 roku. Wynik ten ogłosił Europejski Urząd Patentowy w środę, w Brukseli. Portfolio firmy Bosch powiększyło się do ponad 90 000 aktywnych świadectw patentowych.

W 2012 roku Bosch zgłosił do opatentowania ponad 4 700 wynalazków. Europejski Urząd Patentowy zarządza centralnym przyznawaniem świadectw patentowych w 38 krajach zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Patentowej (EPO).

Grupa Bosch przeznacza rocznie ponad 8% swoich obrotów na badania i rozwój. W 2012 roku była to kwota ok. 4,5 miliarda euro. Na całym świecie w działach badawczo-rozwojowych Bosch zatrudnia ponad 42 000 pracowników, z tego 20 700 w Niemczech. Patenty chronią wyniki ich pracy przed kopiowaniem. Osoby trzecie mogą korzystać z wynalazków poprzez nabycie licencji.

 

Daleka droga od patentu do produktu

Nie wszystkie dobre pomysły zostają patentami i nie wszystkie patenty stają się produktami. Jest to często bardzo żmudny proces.

 

Przykładem może być elektroda w naszym filtrze cząstek stałych, umożliwiająca ograniczenie emisji pyłów zawartych w spalinach produkowanych przez kotły na biomasę zainstalowane w domach jednorodzinnych.

Dietmar Steiner - jeden z wynalazców w firmie Bosch

 

Spalanie w kotłach biopaliw, takich jak drewno czy Pellet, pozwala uzyskać zerowy bilans emisji CO2, jednak powstałe w wyniku utleniania części stałe niosą ze sobą szkodliwy pył.

 

Można go usunąć właśnie przy pomocy filtra cząstek stałych: w rurze wylotu spalin wytwarza się w tym celu silne pole elektryczne. Następnie nośniki ładunku elektrycznego łączą się z pyłem w spalinach. Elektroda przyciąga naładowane elektrycznie cząstki pyłu.

Dietmar Steiner

 

 

Elektroda w całości pokryta pyłem wymaga oczyszczenia. Pierwsze koncepcje rozwiązania tego problemu Steiner wraz ze swoim zespołem projektowym sformułował już w roku 2006. Podczas rozpalania kotła następuje poruszenie elektrody poprzez odchylenie elementu bimetalowego. Dzięki temu pył z elektrody zostaje strząśnięty do popielnika kotła.

 

Naszym celem było ograniczenie częstotliwości oczyszczania filtra do maksymalnie dwóch razy w roku.

Dietmar Steiner

 

Filtr zatrzymuje ponad 85% drobnego pyłu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości elementów produkowanych seryjnie przez firmę Bosch udało się znacznie obniżyć koszty produkcji filtrów. Od 2015 roku w Niemczech obowiązywać będą niższe limity dla emisji drobnego pyłu. Nowy filtr cząstek stałych umożliwi spełnienie tych norm.

Pierwsze modele wynalazku powstały w 2006 roku, wniosek patentowy został złożony w 2008 roku. W roku 2010 patent na elektrodę opublikowano, ale przyznanie patentu miało miejsce dopiero w 2011 roku. Prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia licencji z firmami z branży grzewczej, które są bardzo zainteresowane wykorzystaniem tej metody oczyszczania spalin.

 

Internet (materiały w języku angielskim):

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

Robert Bosch Sp. z o.o.

adres:
ul. Jutrzenki 105 02-231 Warszawa

Sklepy muzyczne > Bosch rozwiń listę sklepów

Chmura nad SSL - bynajmniej nie ciemna
Więcej wiadomości