Niezapomniane pierwsze publiczne otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Niezapomniane pierwsze publiczne otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

25 kwietnia 2014, 13:07

Urodziny Wiliama Szekspira są cyklicznym wydarzeniem. Od 1992 roku organizuje je Fundacja Theatrum Gedanense, a od 2008 roku także Gdański Teatr Szekspirowski. Rok 2014 jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 450 rocznicę urodzin Szekspira. W tym roku we wrześniu planowane jest również otwarcie nowej gdańskiej i europejskiej sceny - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Gdański Teatr Szekspirowski będzie pierwszym od kilkudziesięciu lat polskim teatrem dramatycznym zbudowanym od podstaw. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziego nawiązuje do XVII-wiecznego pierwowzoru, wpisując się w otaczającą średniowieczno-renesansową zabudowę. Ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt wyposażono w nowatorskie rozwiązania – nie tylko drewniane elżbietańskie wnętrze umieszczono w ceglanej bryle, ale także zaprojektowano w nim otwierany dach, chowaną scenę i ruchomą widownię. Oprócz tego scena tego jedynego w swoim rodzaju dzieła architektury zawiera w sobie trzy różne przestrzenie sceniczne: klasyczną włoską „pudełkową”, elżbietańską oraz centralną – arenę.

Pomysłodawcą oraz dyrektorem teatru jest Prof. Jerzy Limon - znany literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog. Jest on także prezesem Fundacji Theatrum Gedanense. Patronami tejże fundacji są Andrzej Wajda oraz Karol, książę Walii. 

Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku, a jej głównym celem jest budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu

Dach, który pierwszy raz otworzono publicznie 24 kwietnia w Gdańsku to jedyna tego typu konstrukcja na świecie. Umożliwia ona granie spektakli przy świetle dziennym lub pod rozgwieżdżonym niebem. Ważnym elementem konstrukcyjnym teatru jest mur, na którym znajduje się ścieżka spacerowa.

To właśnie na tym podeście spacerowym odbył się happening, w którym udział wzięli znani trójmiejscy artyści, Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art, aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz studenci ze Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Występy akrobatów nie ograniczyły się tylko do tego miejsca. Niektórzy z nich zawiśli na wysokich ścianach teatru, aby tam także pokazywać swoje umiejętności. Wspaniałe widowisko uświetnił Mariusz Pudzianowski, który "otworzył" ważące ponad 80 ton skrzydła dachu w teatrze.

Zgromadzona pod murami teatru publiczność mogła podziwiać wspaniałe wizualizacje wyświetlane na jednym ze skrzydeł dachu, które wykonane były przez znanego gdańszczanom Macieja Szupicę. Publiczność mogła też "zajrzeć" do wnętrza niewykończonej jeszcze sceny głównej, ponieważ całość transmitowana była na dwóch telebimach zlokalizowanych na placu przed teatrem.

Gdański Teatr Szekspirowski swoje oficjalne otwarcie będzie miał we wrześniu. Wtedy także, każdy z odwiedzających będzie mógł zobaczyć i usłyszeć instalację elektroakustyczną przygotowywaną przez warszawską firmę Konsbud Audio Sp. z o.o.

 

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

[img:11]

[img:12] 

[img:1]

[img:13]

 

 

Foto: Piotr Bartosiuk / Infomusic.pl

Rewolucja Dźwiękowa w Kosa Buena Studio
Więcej wiadomości