Teatr Niemiecki w Berlinie inwestuje w urządzenia Robe

Teatr Niemiecki w Berlinie inwestuje w urządzenia Robe

8 marca 2021, 09:00
Producent: Robe

Deutsches Theater w Berlinie to jedna z czołowych niemieckich instytucji kultury, wysoko ceniona za swoją nowatorską twórczość. W zeszłym roku obiekt zakupił 20 profili Robe T1, które są dostępne na wszystkich jego scenach. Inwestycja ta była nadzorowana przez szefa oświetlenia Roberta Grauela i jego zespół, w tym Linusa Zahna, który jest technikiem systemów oświetleniowych i osobą odpowiedzialną za nowe technologie.

Scena główna została pierwotnie zbudowana w 1850 roku, a budynek składa się teraz z dwóch sąsiadujących ze sobą scen - głównej sceny na 600 miejsc i 280-osobowej Kammerspiele, założonej przez legendarnego Maxa Reinhardta w 1906 roku dla współczesnego dramatu. Sceny dzielą wspólną, klasyczną fasadę. Na teatr składa się także The Box - studio zlokalizowane w foyer Kammerspiele, założone 2006 roku z miejscami dla 80 osób oraz obszerne sale prób, warsztaty i magazyny znajdujące się na zapleczu nowego budynku. 

Twórczość teatru jest imponująca. W przeciętnym roku (kórym rok 2020 NIE był), na każdej scenie prezentowanych jest około dziewięciu nowych produkcji, a znaczna ich część również jest wystawiana w całych Niemczech, kilka także na świecie. To miejsce to źródło twórczej aktywności w sercu tętniącego życiem Berlina. Profile Robe T1 zostały wybrane z krótkiej listy trzech opraw różnych producentów - wyjaśnił Linus, który jest częścią 35-osobowego działu oświetlenia pracującego na wszystkich scenach i obszarach prób.

 

[img:1]

 

Linus jest doświadczonym programistą i operatorem, a ponadto jest technikiem systemowym i jest odpowiedzialny za sieci oświetleniowe na terenie całego teatru i wszystkie powiązane z nimi komponenty. Jest również jednym z pirotechników teatralnych i odegrał kluczową rolę w podjęciu decyzji inwestycyjnej o profilach T1. Częścią jego obowiązków jest pilnowanie nowych i powstających technologii oraz organizowanie ich pokazów dla teatru i zespołów technicznych oświetlenia.

Zanim dołączył do Deutsches Theatre, pracował w branży wydarzeń live i tournee i tam początkowo zetknął się z produktami Robe, które zawsze mu się podobały. Szukając spotu LED Profile dla Deutsches Theater, Linus i jego koledzy przeanalizowali trzy główne opcje - w tym oprawy Robe - z których wszystkie zostały udostępnione, aby można je było w pełni ocenić w dłuższym okresie użytkowania. Porównywane czynniki brane pod uwagę obejmowały jasność, oddawanie barw, koloru skóry i dokładność pracy przysłony.

 

Wszystkie wymagania specyficzne dla występów teatralnych musiały być na poziomie„ standardów branżowych ”- skomentował Linus.

 

Inne czynniki, takie jak addytywne mieszanie kolorów, zaczęły nadawać profilowi T1 przewagę.

 

[img:2]

 

Teatr potrzebował również ruchomego światła, które dobrze współpracowałoby z istniejącymi profilami LED i oprawami wash, a „profil T1 doskonale się z nimi harmonizuje” - jak stwierdził Linus, dzięki czemu cała instalacja oświetleniowa będzie jeszcze bardziej elastyczna i spójna. Regulacja temperatury barwowej T1 Profile była kolejną cechą, która zrobiła wrażenie na Linusie i i reszcie ekipy, ponieważ dużo pracują z białymi kolorami o różnej temperaturze, i potrzebują czystych i wysokiej jakości źródeł. Pomocna była kompatybilność z RDM, wraz z opcją bezprzewodowego DMX w profilu T1, ponieważ w budynku głównym jest już zainstalowany duży system Lumen Radio.

Oprawy po raz pierwszy pojawiły się w Deutsches Theater w 2016 roku w ramach spektaklu "Człowiek w holocenie" w reżyserii Thoma Luza z oświetleniem zaprojektowanym przez Matthiasa Vogela. Zespół teatru potrzebował kompaktowego ruchomego światła, które miałoby ostrą, wąską wiązkę, którą mogłaby rzucać  w poprzek sceny, odbijać się od pięciu luster i wchodzić w interakcje z głównym aktorem.

 

[img:3]

 

Oprócz spełniania podstawowych kryteriów dramaturgii, T1 oferował inne korzyści, takie jak przyzwoity zoom, dzięki czemu był wielofunkcyjny i przydatny do innych efektów świetlnych i zadań. Ponownie, RDM był ważny, ponieważ własny  ETC Concert showfile  obiektu przechowuje informacje ze wszystkich urządzeń, aby można je było ponownie wykorzystać w przyszłości podobnie jak opcja wbudowanego bezprzewodowego odbiornika DMX Lumen Radio, ponieważ światła były umieszczone na obrotowej scenie głównej.

Ponadto zaimplementowano protokół przesyłania strumieniowego ACN (sACN). Na potrzeby pokazu zakupiono  Robe Pointe a niedługo potem na premierę "In the Case of J. Robert Oppenheimer" dwie sztuki Robe Spikie. 

 

Jak twierdzi Linus:

 

Robe jako marka rozwijał się spokojnie i konsekwentnie w sektorze teatralnym, stając się producentem „robiącym wszystko dobrze dzięki gamie doskonałych produktów zorientowanych na teatr, które szybko zaimplementowały funkcje z wielu list życzeń.

 

Dokonuje szybkiego porównania z kultową czeską marką Škoda, z dumą deklarując, że osobiście zainwestował w kolejny samochód Škoda.

 

[img:4]

 

Podobnie jak teatry i wszelkie inne miejsca rozrywki, rok 2020 był trudnym rokiem dla DeutschesTheater z powodu pandemii, ale patrząc na rok 2021 ze szczepionką na horyzoncie i perspektywą jakiejś normalności, Linus ma nadzieję, że współpraca z Robe będzie nadal się rozwijać w miarę zwiększania harmonogramów produkcji.

W tej chwili DeutschesTheater - podobnie jak wszystkie inne instytucje kulturalne - jest zamknięty dla zwiedzających i oczekuje informacji, kiedy będzie można go ponownie otworzyć.

W międzyczasie pracownicy techniczni jak najlepiej wykorzystali czas pandemii, wykorzystując czas na zaplanowaną konserwację i odnowienie niektórych innych urządzeń oświetleniowych. I… z radością ogłosili, że 8 x Robe ESPRITE, 4 dodatkowe profile T1, 6 Tarrantula LED beam, 6 ParFect 150s FW RGBA i system RoboSpot, w tym RoboSpot MotionCamera dołączyły teraz do innych urządzeń Robe. Ponadto na 2021 r. planowane są dalsze zakupy produtów Robe, aby ułatwić złożoną, nadchodzącą produkcję, która ma być wystawiona w dalszej części roku.

 

więcej: robe.cz
Ruchome głowy spot beam Zrealizowane instalacje

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Prolight sp. z o.o.

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

HiFi

Nowa darmowa wtyczka pogłosowa Fuse Audio Labs
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz