Hybrydowy mikrofon lampowy/FET Lewitt LCT 1040

Hybrydowy mikrofon lampowy/FET Lewitt LCT 1040

9 marca 2022, 12:00
Producent: Lewitt

Jednym z ciekawszych produktów, jakie w ostatnich dniach trafiły na rynek studyjny, jest hybrydowy mikrofon LCT 1040 austriackiej firmy Lewitt. Jego opracowanie zajęło konstruktorom kilka lat, a dużą rolę odegrała tu współpraca z renomowanymi realizatorami dźwięku i specjalistami w dziedzinie technologii przetworników elektroakustycznych. Na chwilę obecną LCT 1040 jest flagowym modelem w ofercie Lewitta, a producent widzi jego zastosowanie jako główny mikrofon w studiu nagraniowym.

[img:4]

w skrócie:

 

Lewitt LCT 1040. Mikrofon studyjny o wielu możliwościach brzmieniowych

[img:1]

LCT 1040 jest mikrofonem lampowym/FET. Współpracuje z zewnętrznym, dedykowanym kontrolerem, którego zadaniem jest nie tylko dostarczanie zasilania, ale i płynna regulacja proporcji sygnału z obwodów lampowego i tranzystorowego. Do tego dostępne są cztery profile brzmieniowe. W ustawieniu Clear mikrofon zachowuje się najbardziej neutralnie. Profil Warm sprawia, że pojawiają się harmoniczne nadające brzmieniu gładkości i ciepła. Z kolei tryb Dark pozwala uzyskać brzmienie nieco bardziej matowe, z mniejszą zawartością wyższych częstotliwości. Natomiast w profilu Saturated zwiększeniu ulega poziom harmonicznych i pojawia się lekka kompresja Daje to niezwykle szerokie możliwości kształtowania brzmienia, które już z natury jest czyste, ciepłe i nasycone.

Wiele trybów pracy umożliwia szerokie zastosowanie

W mikrofonie zastosowano 1-calową membranę pojemnościową z zewnętrzną polaryzacją. Pozwala ona uchwycić dźwięki w pełnym paśmie akustycznym, ze skutecznością 17,2 mV/Pa. Charakterystykę kierunkową można płynnie regulować od dookolnej, przez szeroką kardioidalną i superkardioidalną, po ósemkową. Maksymalny poziom SPL, jaki mikrofon potrafi znieść, to 137 dB. W razie potrzeby użyć można wbudowanego tłumika 0/-6/-12/24 dB, a także filtru górnoprzepustowego 40, 80 Hz (12 db/oktawę) lub 120 Hz (6 dB/oktawę).

[img:2]

[img:5]

Mikrofon ma wymiary 196 x 64 x 45 mm, a jego masa wynosi 652 gramy. Oprócz samego LCT 1040, pakiet, w jakim jest dostarczany, zawiera wspomniany kontroler z zasilaczem, elastyczny uchwyt z elementami z włókna węglowego, niezbędne przewody oraz bardzo trwałą walizką transportową.

Uczciwie trzeba powiedzieć, że tanio nie jest. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że LCT 1040 to naprawdę poważna, niezwykle wszechstronna i uniwersalna konstrukcja. Dlatego nie powinno dziwić, że producent życzy sobie za niego niemało - 3.499 euro/dolarów.

[img:3]

Charakterystyka mikrofonu studyjnego Lewitt

[img:6]

Video prezentacja Lewitt LCT 1040

Pojemnościowe Mikrofony
Adaptacyjne zestawy głośnikowe EAW AC6 na NAMM Show 2022
Więcej wiadomości