HK Audio COSMO – system średniego kalibru

HK Audio COSMO – system średniego kalibru

10 kwietnia 2024, 12:00
autor: Marek Korbecki
Producent: HK Audio
Dystrybucja: Lauda Central Europe

Użycie zaawansowanego sprzętu nagłaśniającego, przeznaczonego dla dużych aplikacji takich jak na przykład stadiony, plenery, podczas organizowania koncertów średniej wielkości, jak choćby imprezy miejskie czy eventy, może wydawać się przesadzone. To trochę jak strzelanie z armaty do wróbla. Chociaż taki sprzęt może robić duże wrażenie i wzbudzać respekt u „konkurencji” :), często przynosi więcej problemów niż korzyści. Na szczęście, na rynku dostępne są bardziej kompaktowe rozwiązania, które nadal oferują wysoką efektywność. Jako przykład można podać flagowy system liniowy wyrównany COSMO od HK Audio, który łączy w sobie kompaktowość z wydajnością.

Podczas Prolight and Sound we Frankfurcie Dawid Somlo z HK Audio zaprezentował nam kilka ciekawych szczegółów dotyczących systemu. Zapraszamy do relacji. 

HK Audio COSMO w pigułce

 

Dedykowane aplikacje nagłośnienia 

Tworzą go trzy rodzaje modułów szerokopasmowych, które różnią się gabarytami i średnicą zastosowanych neodymowych głośników nisko-średniotonowych – pod dwa 10-, 8- lub 6,5-calowe - oraz kątem propagacji dźwięku, i które można łączyć w jednym gronie przy zachowaniu pełnej zgodności fazowej. We wszystkich trzech modelach pracują drivery ciśnieniowe, dwa w największym i po jednym w obu mniejszych.

[img:1]

Wspomniany kąt propagacji w poziomie ma najmniejszą wartość, czyli 60 stopni, w przypadku paczki COSMO 10, aczkolwiek z możliwością poszerzenia go do 80. Dla 8-ek wynosi on 80 stopni, zaś 6-tki grają na 100. Nietrudno wysnuć stąd wniosek, że jeśli grono złożone jest z kilku modułów każdego typu, to COSMO 10 znajdują się na samej górze i grają najdalej, COSMO 8 pośrodku, zaś COSMO 6 na dole, jako downfill. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby całość systemu nagłośnieniowego skonfigurować z samych modułów np. COSMO 6, co wg Dawida Somló, który zapoznawał nas z tym systemem podczas targów Prolight + Sound 2024, również jest z powodzeniem praktykowane.

[img:2]

[img:3]

Czym to napędzić?

Do „pędzenia” COSMO producent zaleca wzmacniacze Powersofta oraz Lab.Gruppen, dla których przygotowane zostały dedykowane presety. Doskonałym uzupełnieniem systemu w zakresie odtwarzania najniższych częstotliwości jest subwoofer CF 118. Jest to podwieszana wersja modelu CS 118, podobnie jak ona, oparta na 18-calowym głośniku Beyma o mocy 1.600 W RMS. Subwoofer gra na wprost, w paśmie 31-100 Hz, i można go użyć w konfiguracji zarówno kardioidalnej, jak i end fire. CF 118 doskonale integruje się z modułami COSMO nie tylko pod względem akustycznym, ale i wizualnym, w czym pomaga mu identyczna szerokość, wynosząca 60 centymetrów, a także wzór grilla.

[img:4]

Presety dla wspomnianych wyżej wzmacniaczy gotowe są również i dla CF 118. By the way, subwoofer ten doskonale sprawdza się też we współpracy z zestawami  szerokopasmowymi CONTUR X 210, czyli nowością w ofercie HK Audio, którą przedstawiliśmy w tym materiale.

Myślę, że każda szanująca się firma, której przedmiotem działalności jest nagłaśnianie imprez, powinna mieć w swoim arsenale taki system „średniego kalibru”, jak właśnie COSMO. Powinien on świetnie sprawdzić się także jako wyposażenie różnego rodzaju klubów, ośrodków kultury czy sal koncertowych. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak skierować zainteresowanych do dystrybutora marki HK Audio, czyli Lauda Central Europe.

[img:5]

[img:6]

[img:7]

Zobacz także nowy HK AUDIO CONTOUR X 210

Systemy liniowe Subwoofery pasywne Pełnopasmowe pasywne

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > HK Audio rozwiń listę sklepów

Dlaczego wybraliśmy mikser Yamaha DM7?
Więcej wiadomości