System nagłośnienia Orientarium ZOO Łódź nową realizacją Tommex

System nagłośnienia Orientarium ZOO Łódź nową realizacją Tommex

29 czerwca 2022, 11:00
Producent: Ashly Audio ARX Bosch

Orientarium to nowa atrakcja łódzkiego ZOO i najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej, zajmujący powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku i obserwować z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

 

[img:1]

 

Budowa Orientarium Łódź ruszyła w drugiej połowie 2018 r., zaś oficjalne otwarcie miało miejsce 29 kwietnia 2022, tuż przed długim majowym weekendem i zgromadziło tłumy zwiedzających z różnych części kraju, pragnących obejrzeć 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb zamieszkujących obiekt. Poza rekinami i płaszczkami, które przepływają nad głowami zwiedzających, do łódzkiego ZOO wprowadziło się ponad 1300 ryb, największy słoń indyjski w Europie, a także gatunki zagrożone wyginięciem, m.in. krokodyle gawialowe czy orangutany.

 

[img:4]

 

Orientarium to złożony obiekt składający się z wielu stref. Zobaczyć można między innymi największy w Europie wybieg dla słoni o powierzchni 2000 metrów kwadratowych wraz z basenem. Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest 26 metrowy podwodny tunel, gdzie 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody. Strefa Wysp Sundajskich jest najcieplejszym miejscem w Orientarium z temperaturą na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i prawie 80% wilgotności. W strefie Celebes spotkać można między innymi makaki wanderu (makaki lwie), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię.

 

[img:2]

 

System nagłośnienia oraz system DSO

Urządzenia głośnikowe zainstalowane w Orientarium, poza doskonałymi parametrami elektroakustycznymi, musiały być odporne na podwyższoną wilgotność i temperaturę panującą w obiekcie. Do nagłośnienia rozległych przestrzeni obiektu wybrano zestawy głośnikowe Ashly Audio AW5.2-T i AW8.2-T. Dwudrożne urządzenia, charakteryzujące się szerokim użytecznym zakresem częstotliwości i wyrównanym brzmieniem, zapewniając jednocześnie klasę szczelności IP54.

Warto nadmienić, że producent zestawów specjalną uwagę przykłada do transformatorów głośnikowych, których rdzenie wykorzystują wysokogatunkową stal elektrotechniczną o ziarnach zorientowanych.

 

[img:3]

 

Do zasilania zestawów głośnikowych w głównej amplifikatorni wykorzystano cztery wzmacniacze Ashly Audio FA250.4, z czego jeden pracuje jako wzmacniacz rezerwowy i w razie awarii jednego ze wzmacniaczy głównych, specjalne urządzenie natychmiast przełącza sygnały foniczne i głośnikowe na wzmacniacz rezerwowy. Za cyfrowe przetwarzanie i routing sygnałów odpowiadają dwie matryce Ashly Audio ne8800. W pomieszczeniu obsługi zainstalowano wielościeżkowy odtwarzacz audio. Sygnały foniczne pomiędzy amplifikatornią a pomieszczeniem obsługi są przesyłane z wykorzystaniem protokołu Dante.

Tło akustyczne w holu wejściowym jest odtwarzane z wykorzystaniem Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego. Sygnał z odtwarzacza jest dostarczany do kontrolera systemu DSO przez matrycę Ashly Audio ne4400 z wykorzystaniem protokołu Dante.

 

[img:5]

 

Dodatkowo przewidziano nagłośnienie strefy gastronomicznej. Za obróbkę i wzmocnienie sygnałów odpowiada wielofunkcyjny wzmacniacz mocy Yamaha MA2120, a możliwość odtwarzania dźwięku przez Bluetooth zapewnia urządzenie ARX Blue-DI.

W obiekcie zaprojektowano również Dźwiękowy System Ostrzegawczy oparty o urządzenia marki Bosch. Zastosowano system nagłośnieniowo-ewakuacyjny PAVIRO, zapewniający profesjonalną jakość dźwięku, pracujący w sieci na którą składają się dwie lokalizacje, w których zainstalowano dwie centrale systemu. Połączenie pomiędzy lokalizacjami wykonane jest za pomocą medium światłowodowego. W obiekcie zainstalowano łącznie około 600 głośników marki Bosch.

Projekt, dostawa, uruchomienie systemów tła akustycznego i DSO – firma TOMMEX.

 

więcej: tommex.pl
Nagłośnienie instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Miksery i wzmacniacze 100V Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO) Ciekawe instalacje w Polsce

Gdzie kupić?

Ashly Audio Ashly Audio ashly.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ashly Audio rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

Sklepy muzyczne > ARX rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Bosch

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

Robert Bosch Sp. z o.o.

adres:
ul. Jutrzenki 105 02-231 Warszawa

Sklepy muzyczne > Bosch rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

MBS Sp. z o.o.

tel.: +48 (22) 853 1021
adres:
Al. Lotników 22 02-668 Warszawa

Sklepy muzyczne > Yamaha Commercial Audio rozwiń listę sklepów

TeamConnect Ceiling 2 - Mikrofon sufitowy od Sennheiser
Więcej wiadomości