Digiface AES - Nowa pozycja w ofercie RME

Digiface AES - Nowa pozycja w ofercie RME

27 stycznia 2023, 09:00
Producent: RME Audio

Lista producentów oferujących najbardziej zaawansowane, znane chyba pod każdą szerokością geograficzną interfejsy audio nie da się wskazać zbyt wielu. Z pewnością jednak należy do nich niemiecka marka RME. Od lat prezentuje modele o bardzo wysokim stopniu wyrafinowania technologicznego. Jak wiadomo, o jakości interfejsów decydują dwa elementy – konwertery i zegary taktujące. A w tych dziedzinach RME ma naprawdę ogromne doświadczenie.

Firma poinformowała właśnie o nadchodzącej premierze Digiface AES, najnowszego modelu w rodzinie Digiface. Interfejs ten oferuje łącznie 14 wejść i 16 wyjść, może pracować w pełni samodzielnie, a dołączone firmowe oprogramowanie TotalMix FX zapewnia bardzo szerokie możliwości odtwarzania i monitorowania.

 

[img:1]

 

Urządzenie oferuje stosunkowo szeroki, zwłaszcza jak na swoje nieduże gabaryty, wybór cyfrowych wejść/wyjść. Jak sugeruje nazwa urządzenia, jest ono przystosowane do pracy ze strumieniami audio w formacie AES. I tak też jest w istocie – mamy tu dostępne wejście i wyjście AES3 na złączach XLR, choć to nie jedyne porty cyfrowe. Na tylnym panelu umieszczona jest bowiem para złącz RCA, dzięki którym interfejs potrafi obsługiwać strumienie S/PDIF, zaś dwa złącza Toslink można skonfigurować tak, aby pracowały jako optyczne porty S/PDIF lub ośmiokanałowe ADAT. Maksymalna częstotliwość próbkowania, z jaką Digiface AES może pracować, wynosi 192 kHz.

Pokładowy zegar pracuje w oparciu o technologię SteadyClock FS, oryginalnie opracowaną dla high-endowych konwerterów ADI-2 Pro FS, która redukuje jitter pojawiający się podczas konwersji dźwięku z formatu analogowego na cyfrowy do rekordowo niskiego poziomu.

 

[img:2]

 

Na przednim panelu znalazła się się para wejść mikrofonowo-liniowych w formie gniazd combo XLR/TRS, zaś dwa złącza XLR na tylnym to wyjścia liniowe. Wejścia analogowe współpracują ze sterowanymi cyfrowo przedwzmacniaczami RME Babyface Pro FS, cechującymi się 75-decybelowym zakresem wzmocnienia, regulowanego w krokach 1dB, i oferującymi możliwość indywidualnego włączania zasilania fantomowego 48V. Wyjście słuchawkowe TRS ¼” z przodu urządzenia jest w stanie zapewnić moc wystarczającą do rozruszania zarówno słuchawek o wysokiej, jak i niskiej impedancji.

 

[img:3]
 

Sterowanie wszystkimi funkcjami interfejsu odbywa się wprost z panelu przedniego, a służą do tego cztery przyciski i obrotowy enkoder. Widoczny pomiędzy nimi kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości dostarcza precyzyjnych wskazań stanu urządzenia i umożliwia edycję parametrów. Pamięć wewnętrzna natomiast pozwala zapisać sześć różnych ustawień, które można przywołać naciśnięciem jednego przycisku, co jest szczególnie przydatne, gdy Digiface AES pracuje jako urządzenie samodzielne, bez użycia komputera. Do komunikacji z tym ostatnim służy port USB 2.0.

 

[img:4]
  
USB Interfejsy audio

Studio

HiQnet Audio Architect 2.50.0 - Nowa wersja dostępna do pobrania
Więcej wiadomości