Monitory ATC SCM25A Pro Mk2 - Odświeżone po latach

Monitory ATC SCM25A Pro Mk2 - Odświeżone po latach

16 marca 2023, 11:00
Producent: ATC Loudspeakers

Wydawać by się mogło, że w pewnych dziedzinach wszystko już zostało powiedziane, i że zapewne nic nowego na danym polu już się nie wydarzy. Na przykład w materii monitorów studyjnych. Tymczasem ich producenci – tu konkretnie chodzi o brytyjską firmę Acoustic Transducer Company, czyli ATC – wciąż udowadniają, że myśląc w ten sposób tkwimy w tzw. mylnym błędzie. Oto bowiem do oferty ATC trafia konstrukcja nie nowa, ale istotnie usprawniona, i to nie pod względem estetycznym.

 

[img:1]

SCM25A Pro Mk2 to rozwojowa wersja modelu „bez Mk2”. W stosunku do pierwowzoru różni się nowym przetwornikiem wysokich częstotliwości, o oznaczeniu SH25-76S, wyposażonym w miękką membranę kopułkową o średnicy 1 cala. Jest to własne opracowanie ATC, produkowane również przez ATC, wprowadzone w miejsce montowanych w SCM25A Pro tweeterów OEM.

 

Sądzimy, że nowy przetwornik wysokotonowy znacznie zwiększa możliwości SCM25A Pro Mk2, jednocześnie gwarantując wyjątkową równowagę brzmieniową, poszerzając przetwarzane pasmo w zakresie wysokich częstotliwości i redukując zniekształcenia. To znacznie ułatwi realizatorowi szybsze podejmowanie decyzji i doskonałe odwzorowanie brzmienia w warunkach pozastudyjnych.

Richard Neman - Szef działu badawczo-rozwojowego ATC

 

[img:2]

 

SCM25A Pro jest aktywnym monitorem trójdrożnym. Oznacza to, że oprócz wspomnianego wyżej tweetera wyposażony jest w woofer oraz przetwornik średniotonowy, a także pokładowy wzmacniacz. Pierwszy z nich to głośnik o średnicy 6.5 cala, drugi ma miękką, 3-calową membranę. Do zasilania przetworników wykorzystywany jest trójdrożny wzmacniacz klasy A/B. Podział pasma następuje w punktach 380 Hz i 3.5 kHz, a dokonują tego zwrotnice oparte na filtrach Linkwitz-Riley czwartego rzędu. O bezpieczeństwo pracy monitora dba pokładowy limiter FET, którego aktywność sygnalizowana jest diodą na przednim panelu.

Wzmacniacz w SCM25A Pro, również Mk2, to własna konstrukcja ATC. Konstrukcja pozwala wykrzesać dźwięk o poziomie SPL 109 dB (ciągły) i 115 dB (szczytowy) z zestawu dwóch monitorów.

 

[img:3]

Sygnał dociera do wzmacniacza za pośrednictwem symetrycznych wejść XLR, a użytkownik może kształtować charakterystykę monitora w zakresie niskich częstotliwości, podbijając je o 3 decybele. Sprawność monitora w tym paśmie jest dodatkowo zwiększana poprzez obecność portu bass reflex na bocznej ścianie.

Monitor SCM25A Pro Mk2 ma wymiary 271 × 430 × 411 mm, zaś jego masa wynosi niebagatelne 25.1 kilograma.

 

[img:4]
 
więcej: atc.audio
aktywne Monitory studyjne

Gdzie kupić?

ATC Loudspeakers ATC Loudspeakers atcloudspeakers.co.uk

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > ATC Loudspeakers rozwiń listę sklepów

Studio

HiQnet Audio Architect 2.50.0 - Nowa wersja dostępna do pobrania
Więcej wiadomości