Audio-Technica BP3600 - Intrygujący mikrofon immersyjny

Audio-Technica BP3600 - Intrygujący mikrofon immersyjny

23 marca 2023, 10:00
Producent: Audio-Technica

To, co widzicie na zdjęciu, bynajmniej nie jest modelem koronawirusa, a mikrofonem BP3600, czyli jednym z najnowszych produktów japońskiej firmy Audio-Technica. Ten niecodziennie wyglądający przetwornik pozwala na rejestrowanie dźwięku imersyjnego w pełnym, trójwymiarowym formacie, przy czym formatem standardowym jest w tym przypadku 5.1.4. Jak przewiduje producent, mikrofon ów znajdzie zastosowanie między innymi w telewizji – na potrzeby transmisji wydarzeń sportowych bądź koncertów – a także filmowych.

 

[img:2]

 

BP3600 wyposażony jest w osiem kapsuł, wyprowadzonych ze wspólnego korpusu. Tworzą one wirtualny sześcian, którego krawędzie mają 15 centymetrów długości. Każda kapsuła zawiera membranę o średnicy 12 milimetrów i ma hiperkardioidalną charakterystykę kierunkową. Wymaga też zasilania fantomowego 48 V.

 

 

Realizując typowy scenariusz immersyjny 5.1.4, cztery górne kapsuły mikrofonowe można przypisać do górnych kanałów głośnikowych, a dolne do dolnych, w ten sposób eliminując potrzebę dodatkowego dekodowania i opóźnień w przetwarzaniu.

 

[img:1]

 

Identyfikację kanałów z poszczególnych kapsuł ułatwiają kolorowe, numerowane pierścienie, zaś każda z nich wyposażona jest w blokadę zapewniającą precyzyjne i powtarzalne pozycjonowanie, a także zapobiegającą przypadkowemu wyjęciu bądź wypadnięciu z korpusu. Blokady te dodatkowo chronią złącza kapsuł przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu, i pozwalają na szybkie odłączanie. W zestawie znajduje się również taśma zabezpieczająca mikrofon przed upadkiem, gdy jest on umiejscowiony nad widzami.

Uchwyt mikrofonu zakończony jest wielostykowym złączem LEMO 2B, do którego podłącza się przewód rozdzielający LEMO-XLRM z ośmioma wtykami XLR. Umożliwia on podłączenie poszczególnych kapsuł bezpośrednio do osobnych wejść konsolety mikserskiej bądź interfejsu audio. Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są kable przedłużające LEMO-LEMO 2B.

 

[img:4]

 

Pakiet BP3600 standardowo zawiera osiem dedykowanych osłon przeciwwietrznych i zacisk do statywu mikrofonowego z adapterem gwintowym 5/8″ na 3/8″. Mikrofon można zdemontować i umieścić w futerale, zapewniającym ochronę podczas przechowywania i transportu. Dodatkowe akcesoria, w tym osłony przeciwwietrzne Rycote BBG, zapewniające ochronę przed hałasem, oraz pokrowce z syntetycznego futra Rycote BBG Windjammer, tłumiące zakłócenia powodowane przez wiatr, można nabyć oddzielnie.

Cena BP3600, podana na stronie producenta, to 5.140 dolarów amerykańskich.

 

[img:3]
 
Mikrofony

Pro Audio

PL Series - Nowa seria głośników instalacyjnych od QSC Q-SYS
Więcej wiadomości