Drugie wcielenie Korg Modwave

Drugie wcielenie Korg Modwave

10 listopada 2023, 08:00
autor: Marek Korbecki
Producent: KORG

Oznaczenie mkII zawarte w nazwie informuje nas o tym, że mamy do czynienia z drugą, zmodernizowaną wersją danego produktu. Kiedy więc widzimy, że Korg wprowadza do oferty Modwave mkII, jest to dla nas sygnał, iż model Modwave doczekał się nowego wcielenia.

 

[img:1]

 

Modwave to kompaktowy syntezator typu wavetable. W odświeżonej wersji załadowany jest zbiorem ponad 200 tablic fabrycznych, z których każda zawiera 64 próbki. Można je poddawać przekształceniom w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem 30 modyfikatorów, a także morfingu dostępnego w 13 odmianach. Co więcej, dzięki funkcji Blenad A/B tablice można mieszać, tworząc przebiegi hybrydowe.

 

[img:5]

 

Jeśli jednak te 200 tablic to dla kogoś zbyt mało, może tę bibliotekę rozbudować o nowe w formacie Serum. W internetach znaleźć można tego naprawdę dużo, zarówno w postaci zbiorów komercyjnych, jak i dostępnych zupełnie za darmo. Potrzebne będzie jedynie oprogramowanie Korg Editor/Librarian. Natomiast ci, którzy chcieliby spróbować własnych sił w tworzeniu takowych tablic, mogą to zrobić, posiłkując się oprogramowaniem WaveEdit, dostępnym na różnych platformach sprzętowych.

 

[img:6]

 

Każdy program, czy też barwa, powstaje w oparciu o dwa oscylatory wavetable, którym towarzyszy suboscylator/generator szumu. Sygnał filtrowany jest przez filtry stereo, dostępne w 12 odmianach – są to m.in. filtry z MS-20, Polysix i udoskonalone Multi Filter. Rozbudowany system modulacji pozwala użytkownikowi wprawiać w ruch niemal każdy parametr generowanych brzmień, do czego wykorzystać on może m.in. cztery obwiednie, pięć oscylatorów LFO, dwa procesory modulacji, a także systemy Korg Motion Sequencing i Kaoss Physics.

 

[img:2]

 

Motion Sequencing 2.0 jest rozwinięciem technologii Wave Sequencing 2.0 zastosowanej w modelu Wavestate. Timing, Pitch, Shape i cztery zestawy wartości Step Sequence są rozdzielone pomiędzy „ścieżki”, każda z definiowanym początkiem i końcem pętli, co zapewnia szersze możliwości w zakresie tworzenia fraz i modulacji.

 

[img:3]

 

Z kolei Kaoss Physics to rozwiązanie polegające na modelowaniu ruchu kulki, toczącej się po wirtualnej powierzchni i odbijającej się od ścian. Kulkę tę można wprawiać w ruch, przesuwając palcem po specjalnym padzie, bądź też „wystrzeliwać”. Powierzchnia, po której kulka się przemieszcza, może być przechylana w dowolnym kierunku, a jej deformacje przyciągają bądź odpychają kulkę.

 

[img:7]

 

Regulować można takie parametry jak tarcie, które wpływa na prędkość jej ruchu, czy też czas reakcji całego modelu. Wszystkie te właściwości da się modulować w czasie rzeczywistym! Jak więc widać. Modwave mkII to świetne narzędzie dla brzmieniowych eksperymentatorów! Cena instrumentu określona została na 699 euro.

 

więcej: www.korg.com
Syntezatory
Arturia PolyBrute 12 - syntezator z możliwościami morphingu
Więcej wiadomości