TEST: IMG STAGELINE TXS-686 i TXS-606 DT

8 czerwca 2016 Tagi: systemy av, nagłośnienie, mikrofony, odbiorniki, img stageline, txs, txs-686, txs-606 dt
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: IMG STAGELINE TXS-686IMG STAGELINE TXS-606 DT

W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach (dworce kolejowe/autobusowe), niezależnie od producenta, mają wiele cech wspólnych. Można wymienić: gęsie szyje mikrofonów, praca z wieloma nadajnikami, charakterystyczne kształty baz oraz czerwone lampki w miejscu, gdzie zaczyna się mikrofon, a kończy gęsia szyja. Po tych kilku wizualnych cechach łatwo rozpoznać do czego przeznaczony jest zestaw. TXS-606DT ma wszystkie wymienione wyżej elementy. Zaczniemy więc od niego.

TXS-606 DT to nic innego jak bezprzewodowe urządzenie do przemówień, typowo pulpitowe. Kładziemy je na stole konferencyjnym, na mównicy, czy przy szkolnym stole lokalnego jury w konkursie piosenki harcerskiej. Składa się ono z podstawy oraz wkręcanego, dynamicznego mikrofonu o charakterystyce kardioidalnej, zamontowanego na popularnie zwanej gęsiej szyi o długości 35 cm. To idealna wysokość gdyż pozwala na swobodne operowanie ustawieniem mikrofonu względem ust prelegenta.

 

[img:1]

 

Podstawa jest solidna i dość ciężka dodatkowo wyposażona w gumowe nóżki, co zapewni nam stabilność oraz nie pozwoli ześlizgnąć się z pochyłej, śliskiej mównicy. Szary, neutralny kolor będzie pasował do każdego materiału na którym postawimy urządzenie. Baterie (2 x AA) wkładamy od spodu, następnie wkręcamy mikrofon. No właśnie, wkręcamy. Podczas wkręcania zauważyłem, że całe wmontowane w podstawię gniazdo xlr rusza się. Warto to sprawdzić przy zakupie bo mam wrażenie, że po kilkuset użyciach (trudno powiedzieć, może po wielu tysiącach) może ono ulec uszkodzeniu. Cała reszta natomiast sprawia dobre wrażenie.

Czytelny wyświetlacz pokazuje tylko najważniejsze rzeczy, czyli wskaźnik baterii (miga również czerwona lampka przy górnej części gęsiej szyi) oraz grupy i kanały. Prz okazji nadmienię, że mamy do wyboru 9 grup po 99 kanałów. Na dole urządzenia znajduje się duży i wygodny przycisk włączania oraz mutowania jednostki. Nad nim mała dioda led informuje użytkownika o tym, czy jego mikrofon jest wyciszony czy też nie. O ile patrzy się na diodę z góry lub pod małym kątem, jest wyraźnie widoczna. Natomiast siedząc już 30 centymetrów od jednostki, co jest jak najbardziej naturalne przy tak długiej gęsiej szyi, dioda jest słabo widoczna i nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy mikrofon jest zamutowany czy też nie, szczególnie przy mocnym świetle. Uważam, że mogłaby być większa.

 

[img:2]

 

Na tylnym panelu są umiejscowione: pokrętło Volume (choć de facto jest to czułość mikrofonu), czujnik IR (do szybkiego wybierania kanałów) oraz przełącznik mocy nadajnika - fajna funkcja pozwalająca oszczędzać baterię, jeśli urządzenie jest blisko odbiornika TXS-686 (ustawienie L=low) lub też osiągnąć dużo większą moc kosztem baterii, jeśli urządzenie jest dość daleko (ustawienie H=high).

 

Specyfikacja TXS-606DT:

 
 • Częstotliwości 672.000 - 696.975 MHz
 • Moc nadajnika H 25 mW, L 2.5 mW
 • Mikrofon dynamiczny, kardioida
 • Pasmo przenoszenia 30 - 18.000 Hz
 • Czas pracy 8 godzin (2 x bateria AA)
 • Wymiary podstawy 120 x 65 x 178 mm
 • Gęsia szyja 350 mm
 • Waga 600 g

 


 

TXS-686 to ośmiokanałowy odbiornik przeznaczony do pracy między innymi
z mikrofonami TXS-606DT. Kawał solidnej skrzyni, którą możemy wkręcić do racka, szafy montażowej lub postawić na kejsie, stole. W komplecie z urządzeniem dostaniemy dwie anteny oraz zasilacz. Przy okazji napiszę kilka słów o opakowaniu. Bardzo solidne, nawet za bardzo. Pudełko i jego zawartość mogłoby być o połowę mniejsze. Dosłownie, połowę opakowania zajmują plastiki, które chyba są uniwersalnie produkowane przez IMG. Na zdjęciu widać, że jest tam miejsce na cztery mikrofony lub cztery body packi, baterie oraz bazy do bezprzewodów. Zupełnie nie wiem, po co firma marnuje tyle materiału, żeby spakować dwie anteny, zasilacz i baterie. Że o ekologii już nie wspomnę...

 

[img:3]

 

Ale wracając do tematu. Kiedy podłączymy prąd i wciśniemy umieszczony po lewej stronie przedniego panelu przycisk power, zobaczymy 8 podświetlonych na bardzo wyraźny niebieski kolor wyświetlaczy z informacjami o każdej z ośmiu jednostek, jakie możemy do odbiornika bezprzewodowo podpiąć. Na każdym wyświetlaczu znajdziemy podstawowe informacje; grupy, kanały, siłę sygnału oraz głośność. Nad wyświetlaczem znajdują się diody sygnalizujące aktualną pracę anten (A i B), diodę sygnału audio, czujnik IR z przyciskiem ACT (opiszę poniżej), klasyczne przyciski Set i + oraz -. Wszystko wciska się elegancko i sprawia wrażenie, że będzie działać długo i bez problemów.

Na tylnym panelu mamy 8 zbalansowanych wyjść xlr (dla każdego kanału osobne) na złączach Neutrika oraz Squelch ustawiany za pomocą śrubokręta krzyżakowego. Płyta, na której są osadzone pokrętła Squelch, nie do końca pasuje do obudowy; niektóre z nich trzeba wcześniej wydłubać nieco, żeby można było ich użyć. Do tego mamy dodatkowe wyjście jackowe, gdzie dostajemy zmiksowaną sumę wszystkich ośmiu kanałów.

 

[img:4]

 

Strojenie systemu za pomocą ACT (Automatic Channel Targeting) jest bardzo proste. Myślę że każdy, nawet laik sobie z tym poradzi. Polska instrukcja obsługi jest bardzo czytelna. Nie sądzę, żeby komukolwiek sprawiło kłopot wciśnięcie jednego przycisku, który sam wybiera wolne kanały. W ten sposób strojenie systemu trwa zaledwie kilka minut. Cały zestaw pracuje w paśmie od 672,000 do 696,975 MHz. Zanim ktokolwiek zdecyduje się go zakupić powinien sprawdzić, jakie normy obowiązują w danym kraju, na przykład w Polsce. Tabelka z częstotliwościami poszczególnych kanałów jest dostępna na końcu instrukcji.

Całość po podłączeniu do miksera audio sprawuje się bardzo ładnie, mikrofony brzmią naprawdę przyzwoicie i mają wystarczającą czułość. Z odległości 10 metrów w ustawieniu mocy nadajnika na Low nie odnotowałem żadnych problemów z zasięgiem.

 

Specyfikacja TXS-686:

 
 • Częstotliwości 672.000 - 696.975 MHz
 • Pasmo przenoszenia 30 - 18.000 Hz
 • Zakres dynamiki 120 dB
 • Wymiary 482 x 90 x 310 mm (2U)
 • Waga 4.4 kg

 

Podsumowanie

Ocena końcowa:

Zestaw 8 mikrofonów 606DT oraz odbiornika 686 za około 6 tysięcy złotych jest zupełnie wystarczający na potrzeby hoteli, szkół, rozwiązań komunikacyjno-informacyjnych czy konferencyjnych. Raczej nikt nie będzie zawiedziony. Jakość dźwięku jest naprawdę dobra, a łatwość przygotowania systemu do pracy jest z pewnością dużym atutem. Prosta i intuicyjna obsługa obu jednostek nie sprawi nikomu żadnego kłopotu.

Trochę się czepiałem wykonania niektórych elementów i uważam, że powinno się je poprawić, natomiast nie wpływają one na samą pracę z urządzeniami, którym niczego nie można zarzucić.

Daniel Bigaj Autor: Daniel Bigaj

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Cena
Łatwość obsługi
Przejrzyste i proste menu
Długość gęsich szyj
Brzmienie
Strojenie systemu
Wykonanie niektórych elementów
Za mała dioda sygnalizująca włączenie przycisku Mute
Do testów dostarczył:
Monacor Polska Sp. z o.o. Monacor Polska Sp. z o.o. Tel: +48 (71) 320 93 00 www.monacor.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

A może by tak posłuchać swojej ściany...?

A może by tak posłuchać swojej ściany...?

Ocena:

Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne...

Produkt: SSP6
Daniel Bigaj
Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Ocena:

Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne...

Produkt: SAT42G2SAT62G2SAT242G2SAT82G2
Daniel Bigaj
Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Ocena:

Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...

Produkt: SMP 610MP 600
Daniel Bigaj
Test miksera strefowego LD Systems Zone 423

Test miksera strefowego LD Systems Zone 423

Ocena:

Wiedząc, że to urządzenie niskobudżetowe, nie spodziewałem się "fajerwerków", ale po wyciągnięciu z pudełka byłem miło zaskoczony możliwościami tego...

Produkt: Zone 423
Cena: 1.060 zł
Daniel Bigaj
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz