Procesory Orban 8600 HD w kolejnych stacjach radiowych

Procesory Orban 8600 HD w kolejnych stacjach radiowych

13 października 2011, 11:30
Producent: Orban
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o
[img:1]

Kolejne rozgłośnie radiowe postawiły na najwyższą jakość brzmienia. Radio ZET, ESKA, ESKA ROCK, WAWA wybrały flagowe procesory emisyjne Orban Optimod-FM 8600 HD.

Procesor Optimod-FM 8600, będący wynikiem dwóch lat badań prowadzonych przez Boba Orbana i zespół inżynierów firmy Orban, zawiera znacząco ulepszoną technologię ograniczania szczytów, zmniejszającą zniekształcenia przy jednoczesnym zwiększeniu energii transjentów i mocy przenoszonego zakresu wysokich częstotliwości.

W porównaniu z limiterem kanału FM w procesorze Optimod-FM 8500, nowy limiter szczytowy dostarcza od 2,5 do 3 dB więcej mocy na wysokich częstotliwościach, co pozwala na zminimalizowanie słyszalnego ubytku wysokich częstotliwości spowodowanego ograniczaniem preemfazy.

Perkusja i instrumenty perkusyjne lepiej się teraz wybijają z materiału. Wokale są bardziej wyeksponowane, a mowa bardziej zrozumiała. Zakres wysokich częstotliwości stał się teraz bardziej jedwabisty i przestrzenny. Problematyczne materiały emisyjne, powodujące do tej pory słyszalne zniekształcenia, są obecnie przekazywane w czystej postaci.

Chociaż nowa konstrukcja daje taką samą głośność co przetwarzanie w modelu 8500, to jednak docelowym zamierzeniem było zapewnienie emisji FM bardziej konkurencyjną pod względem klarowności, energetyczności i otwartego zakresu wysokich częstotliwości, charakteryzujących media cyfrowe, z jakimi teraz musi zmierzyć się analogowa emisja FM.

Walka na głośność odbywała się w XX wieku, natomiast w XXI wieku głównym konkurentem są media cyfrowe. Dzięki swojemu świeżemu, jasnemu brzmieniu, model 8600 pomaga wyrównać poziom jakościowy pomiędzy analogową emisją FM, a coraz bardziej ekspansywnymi mediami cyfrowymi.

Oprócz swojego nowego limitera, 8600 oferuje poszerzony zestaw funkcji procesora 8500. Podobnie jak w 8500, nowy procesor oferuje równoległe przetwarzanie dla kanałów cyfrowych, w rodzaju radia HD, nadających symultanicznie ten sam materiał, co analogowe FM. Za wyjątkiem AGC, kanały radia analogowego i cyfrowego są niezależne i oddzielnie regulowane. Kanały radia cyfrowego posiadają nowy ogranicznik szczytów, wykorzystujący częściowo tę samą technologię, co ogranicznik w kanale analogowego FM.

8600 posiada również przetwarzanie w stylu 8500. Dzięki temu nadawcy mogą używać ulubionych programów z 8500, jeśli tylko będą mieli na to ochotę.

Nadawcy w krajach stosujących ograniczenia mocy MPX (ITU-R 412) mają teraz możliwość zastosowania redukcji mocy MPX po limiterach. Dzięki temu, materiał po przetwarzaniu będzie miał bardziej „nasycone” brzmienie.

Podobnie jak w przypadku 8500, dostępny jest tańszy model 8600FM bez przetwarzania dla radia cyfrowego.


Oto komentarz szefa inżynierów firmy Orban, Boba Orbana:

„Nowy algorytm ograniczania szczytów w 8600 rozwiązuje istniejący od dawna problem: jak uzyskać mało słyszalne zniekształcenia bez redukcji energii transjentów. Do tej pory musieliśmy uzyskiwać to kompromisowo. I chociaż najnowsze rozwiązanie jest złożone i mocno wykorzystuje procesory DSP, to rezultat był tego wart: 8600 ma ulepszony każdy z aspektów potężnego, konsekwentnego brzmienia Optimod-FM.”


Broszura informacyjna (j. ang)

Demo procesora Orban Optimod-FM 8600 H

[img:2]
[img:3]
[img:4]

Procesory efektowe Konwertery ad/da Procesory dźwięku Procesory dynamiki Korektory Procesory inne Crossovery

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Orban rozwiń listę sklepów

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości