Największa i najnowsza instalacja stała w Norwegii

Największa i najnowsza instalacja stała w Norwegii

24 lutego 2015, 15:00
Producent: Meyer Sound
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

[img:1]Fosnavåg Cultural Centre szczyci się najnowszą i największą instalacją stałą Meyer Sound w Norwegii. 

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, obejmującym nagłośnienie koncertowe i kinowe oraz aktywny system akustyczny Constellation, kompleks stał się miejscem, w którym odbywają się imprezy artystyczne i rozrywkowe najwyższej rangi. 

Kwestią, na której skupił się Komitet Technologiczny, projektując salę koncertową Fosnavåg Konserthus z 490 miejscami siedzącymi, była uniwersalność obiektu.

Chcieliśmy stworzyć doskonałe miejsce dla muzyki akustycznej i równie doskonałe dla występów z użyciem nagłośnienia, jednak konwencjonalne rozwiązania akustyczne nie pozwoliłyby pogodzić obu tych światów

Bjørn Holum, Event Manager w gminie Herøy i Przewodniczący Komitetu Technologicznego

 

Holum jest zafascynowany systemem Constallation już od czasu pierwszego spotkania z nim, które miało miejsce w sali koncertowej Nordea w Estonii (dawniej Nokia Concert Hall).


Kiedy po raz pierwszy wszedłem do sali, pomyślałem:
To miejsce już samo w sobie ma całkiem niezłą akustykę, po co więc im tutaj cyfrowa instalacja? Jednak potem, gdy wyłączono Constellation, byłem po prostu oszołomiony

System Constellation w Fosnavåg bazuje na platformie cyfrowej D-Mitri, która realizuje opatentowane algorytmy akustyczne VRAS, a akustyka otoczenia jest badana przez 34 miniaturowe mikrofony pojemnościowe.

[img:2]

[img:3]

Wczesne odbicia i pogłos są generowane przez 19 głośników instalacyjnych Stella-4C, 40 UP-4XP, 20 UPJunior-XP Vario, 32 głośniki surroundowe HMS-10, a oprócz tego 10 głośników MM10-XP i cztery subwoofery UMS-1XP.  Całość nagłośnienia podzielona została na dwie strefy, co pozwoliło stworzyć optymalne warunki akustyczne na widowni i wirtualną muszlę koncertową wokół sceny.

W połączeniu z Constellation pracuje system nagłośnieniowy złożony z dwóch gron po 11 modułów MINA w każdym plus cztery zestawy subniskotonowe 1100-LFC.  Cztery głośniki Vario UPJunior pełnią rolę frontfillu, a zarządzeniem i optymalizacją systemu zajmuje się procesor Galileo 616.


Używamy systemu Constellation we wszystkich naszych imprezach, od koncertów symfonicznych, po koncerty z użyciem systemu PA, z wielkim powodzeniem. Program otwarcia obejmował m.in. Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena w wykonaniu Leif Ove Andsnesa z Orkiestrą Radia Norweskiego i system Constellation pozwolił nagłośnić zarówno fortepian, jak i orkiestrę na tyle skutecznie, że nawet w ostatnim rzędzie widowni można było wyraźnie usłyszeć wszystkie detale.


Sala koncertowa wyposażona jest także w kinowy system nagłośnieniowy Meyer Sound, zbudowany z użyciem trzech głośników Acheron 100 i tyluż Acheron LF.

Korzystając z algorytmów D-Mitri i Galileo, a także współtworzących system Constellation głośników HMS-10 oraz 1100-LFC, salę koncertową można bezzwłocznie przekonfigurować do pracy w trybie kinowym.

[img:4]

Projekt całej instalacji przygotował Tom Sæthre z Bright Norway AS. Systemy audio zostały dostarczone i zainstalowane przez Lillehammer Installation Branch, oddział tego samego przedsiębiorstwa, zaś ogólny nadzór sprawował Børre Linberg.
Projekt akustyczny z kolei to dzieło firmy Brekke & Strand Akustikk AS z Oslo.

W tym samym kompleksie znajduje się kino z 90 miejscami, wyposażone w system Dolby Atmos z trzema głośnikami zaekranowymi Meyer Sound Acheron 80, czterema kinowymi subwooferami wysokiej mocy X-800C oraz dwoma X-400C.  Dźwięk przestrzenny odtwarzany jest przez cztery głośniki HMS-10 i 30 głośników HMS-5. Systemem zarządzają procesory Galileo 616 i Galileo 408.

Ciekawe instalacje na świecie

Gdzie kupić?

Meyer Sound Meyer Sound www.meyersound.com

Dystrybucja w Polsce:

Ciekawe instalacje: System nagłośnienia Hali Urania w Olsztynie
Więcej wiadomości