Electro-Voice w roli systemu rozproszonego na stadionie olimpijskim Karbala

Electro-Voice w roli systemu rozproszonego na stadionie olimpijskim Karbala

17 listopada 2016, 13:00
Producent: Electro-Voice
Dystrybucja: Audio Plus Sp. z o.o.

Firma APCO Electronics wybrała głośniki i sieć cyfrową Electro-Voice dla nowego stadionu olimpijskiego Karbala posiadającego 30 tys. miejsc. Instalacja przekracza międzynarodowe standardy audio dla stadionów piłkarskich pod względem pokrycia i zrozumiałości, jednocześnie zapewniając pełne muzyczne odwzorowanie na tak wielofunkcyjnym obiekcie. Wykorzystane zostały kontrolery Electro-Voice N8000 do optymalizacji wydajności poprzez oprogramowanie IRIS-Net.

[img:1]

Niedawno otwarty stadion olimpijski Karbala w Iraku jest obiektem oferującym 30 tys. miejsc zaprojektowanym do obsługi znaczących wydarzeń sportowych, muzycznych i religijnych. Projekt instalacji elektroakustycznej został dostarczony przez firmę APCO Electronics z Bagdadu, która również nadzorowała wykonanie zlecenia. Projektanci wybrali system Electro-Voice, tworząc wielostrefowy system bazujący na sieci IRIS-Net oraz zestawach głośnikowych EVH-1152. Taki system oznacza niezawodność, doskonałą jakość dźwięku oraz dopasowanie do przyszłych wymagań. Ponadto wykorzystano końcówki mocy, mikrofony i systemy bezprzewodowe również od Electro-Voice.

Głównym wymaganiem stawianym przed systemem było spełnienie standardów FIFA dla stadionów do piłki nożnej tj. 92% pokrycia dźwiękiem bezpośrednim ze wskaźnikiem zrozumiałości mowy (STI) na poziomie 0.50 lub wyższym. Zainstalowany system przekracza te normy, dostarczając 95% pokrycia dźwiękiem bezpośrednim i STI równe 0.80. Osiągnięto zatem doskonałą wyrazistość mowy. System jest również dostosowany do celów ostrzegawczych i ewakuacyjnych.

[img:2]

Zespół APCO, używając oprogramowania do symulacji akustycznych EASE, dostarczył projekt bazujący na urządzeniach Electro-Voice EVH-1152. Są one dwudrożnymi konstrukcjami opartymi na 15-calowych głośnikach i budowie tubowej, dostępnymi w sześciu wersjach dyspersji. Dla określonych kątów trybuny stadionu Karbala, APCO użyło 24 pary o dyspersji 60? x 40? i 90? x 90?. Ponadto dwa urządzenia o dyspersji 90? x 90? zostały zastosowane pojedynczo na każdym z końców pola.

Cały system został połączony przy użyciu Electro-Voice N8000 Dante – cyfrowej matrycy miksującej z przetwarzaniem DSP, i zasilony wzmacniaczami mocy z serii CPS z modułami zdalnego sterowania RCM-810. N8000 zapewnia pełny routing i sterowanie systemem za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika w oprogramowaniu IRIS-Net. Główny system głośnikowy jest podzielony na cztery strefy, z których każda z własnym N8000 i trzema lub czterema wzmacniaczami w zależności od strefy. Połączenie wzmacniaczy z przyporządkowanym im N8000 jest zrealizowane za pomocą switcha ethernetowego. Piąty N8000 znajduje się w reżyserce stadionu i działa jako jednostka główna dla całego systemu, przesyłając sygnały do poszczególnych stref.
[img:3]
 

Użyte użądzenia Electro-Voice:

 
 • 24x EVH-1152D zestawy głośnikowe, 60x40-stopni dyspersji
 • 26x EVH-1152D zestawy głośnikowe, 90x90-stopni dyspersji
 • 5x N8000 cyfrowe matryce miksujące DSP
 • 14x CPS4.10 wzmacniacze, klasy D, 4-kanałowe
 • 14x RCM-810 IRIS-Net moduły zdalnego sterowania
 
 • 6x ZX3-90W zestawy głośnikowe
 • 3x CPS2.6-II wzmacniacze instalacyjne
 • 3x CPS2.4-II wzmacniacze instalacyjne
 
 • 4x RE2-N2/A bezprzewodowe systemy mikrofonów do ręki
 • 3x BPU2/A bezprzewodowe systemy typu bodypack
 • 3x RE92TX mikrofony krawatowe, kardioidalne
 • 2x PolarChoice Satellite 18 mikrofony na podium na gęsiej szyjce
 • 2x RE-2 bezprzewodowe systemy do mikrofonów
 • 1x APD4+AB aktywny spliter antenowy z dystrybucją mocy

 

Ciekawe instalacje na świecie

Gdzie kupić?

Electro-Voice Electro-Voice www.electrovoice.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Electro-Voice rozwiń listę sklepów

Exaplay – nowy programowy media player od Vioso
Więcej wiadomości