Trasa koncertowa Rammstein z urządzeniami marki Robe

21 października 2019, 12:00

Kultowy niemiecki zespół industrial metalowy, nurtu Neue Deutsche Härte Rammstein, znany z jednych z najbardziej spektakularnych występów na żywo, wyruszył w trasę European Stadium Tour - jak zwykle z oszałamiającą oprawą wizualną i dźwiękową, gdzie oczywiście nie zabrakło pirotechniki!

Roland Greil z Woodroffe Bassett Design (WBD) stworzył projekt oświetlenia wspólnie z Patrickiem Woodroffe. 56 Robe BMFL WashBeams, 12 BMFL Follow Spot LTs i sześć ruchomych świateł LEDBeam150, to tylko niektóre z urządzeń przewidzianych na tę trasę koncertową.

 

[img:1]

 

Firmie WBD zlecono wykonanie i koordynację projektu produkcji trasy, w tym oświetlenia, scenografii i wideo oraz zaplecza technicznego. Oświetlenie było efektem współpracy Rolanda i Patricka Woodroffe, który jest także projektantem show. Florian Wieder i Cuno von Hahn opiekowali się scenografią, a Jeremy Lloyd z Wonder Works kierował technicznymi aspektami projektu. Po raz pierwszy firma WBD współpracowała z Rammsteinem. Wnieśli swoje bogate doświadczenie, pomysły i kontakty do całości i zapewnili, że koncerty Rammstein nadal będą jednymi z najbardziej lubianych na świecie!

Roland, Patrick, Florian, Jeremy i reszta zespołu rozpoczęli pracę od białej kartki. Po burzy mózgów Florian i Cuno zaproponowali kluczowe elementy scenografii, które zostały przedstawione zespołowi i zatwierdzone. Stamtąd rozpoczęła się twórcza ewolucja, w tym oświetleniowa.

 

[img:2]

 

Większość sprzętu oświetleniowego jest zintegrowana ze scenografią, więc od samego początku był to wysiłek pomiędzy zespołami, wymagający dużej elastyczności i ścisłej współpracy między Rolandem, Patrickiem i Florianem. Jedną z wielu zalet takiego działania WBD było stworzenie dokładnie takich pozycji oświetlenia, jakie chcieli od samego początku w ramach ogólnego projektu scenograficznego. Wideo zostało połączone ze scenografią w tym samym stylu co oświetlenie.

Centralna wieża o wysokości 38 metrów posiada przezroczysty ekran wideo, który można przesuwać w górę i w dół i składa się z czterech pionowych szyn, z których na każdej zamontowane są BMFL WashBeams i stroboskopy - wszystkie z ochroną przed warunkami atmosferycznymi. BMFL WashBeams zostały wybrane ze względu na ich jasność i funkcje i są używane jako mocne podświetlenie kontrowe typu beam, a także do podkreślenia części scenografii

 

[img:3]

 

BMFL Follow Spot LT umieszczone na wieżach  FOH zostały opracowane specjalnie do zastosowań dalekiego zasięgu. W tym przypadku były one obsługiwane zdalnie za pomocą systemu Follow Me. LEDBeam 150 - uwielbiane ze względu na swój mały rozmiar, jasność i funkcję zoom - zostały umieszczone nad zespołem i użyte do oświetlenia głównego frontowego.

 

Wszystkie te i 996 innych urządzeń na scenie zostały wybrane, ponieważ były one połączeniem z niezawodności i dostępności, komentuje Roland.

 

Nie zabrakło także oświetlenia kontrukcji, które były częscią scenografii. Okrągłe matryce zbudowane na wzór lotnicznych szperaczy wyposażono w 32 Claypaky B-Eye K25, które świecąc razem pozwalały uzyskać efekt ogromnego źródła światła. 

Inne lampy użyte do podświetlenia imponującej scenografii to m.in. Vari-Lite VL3500 Wash. Urządzenia tej tej marki zostały również wykorzystane jako oprawy typu beam. Ponieważ widowisko miało tylko jeden ekran multimedialny projektanci zdecydowali się na zasotosowanie wielu opraw oświetleniowych, które miały stworzyć efekt "ściany światła". Do tego celu użyto Vari-Lite VL6000Beam, które może pochwalić się ogromną mocą i dużą jasnością świecenia, co w przypadku koncertów stadionowych jest kluczowe. Koncert Rammsteina nie mógł także obyć się bez efektów strobo. W roli klasycznych stroboskopów zastosowano 3 sztuki bardzo mocnych Hungaro-FLASH T-Light Pro, a na bisy także Solaris Flare Q+, które w trakcie koncertu służyły między innymi jako światło ambientowe. 

Roland pracował nad programowaniem widowiska z Markiem Brunkhardtem, który wyruszył w trasę wraz z Faren Matern, obsługując oświetlenie za pomocą czterech konsolet grandMA2 full size i jednej GMA2 light.

 

[img:4]

 

Największe wyzwanie związane z oświetleniem dotyczyło „złożoności i skali pokazu”, mówi Roland i uważa, że trzeba mieć naprawdę świetny zespół na pokładzie, aby osiągnąć spektakularne wyniki, o których tak wielu mówi!

 

Z przyjemnością pomogłem stworzyć każdy aspekt tego wydarzenia - komentuje Roland. Mieliśmy swobodę tworzenia czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego, i właśnie to zrobiliśmy.

 

Dodaje, że współpraca z zespołem i zarządzanie nim były doskonałe, co z kolei zapewniło idealne warunki do stworzenia czegoś wyjątkowego.

Inni główni twórcy zaangażowani w realizację tego show to pełny zespół kreatywny Rammstein oraz programista wideo Tim Hornung, reżyser kamery (IMAG) Sven Offen i twórcy treści wideo Haeger De i David Gesellbauer. Kierownikiem produkcji trasy jest Nicolai Sabottka, a Jeremy Lloyd jest konsultantem technicznym.

Sprzęt oświetleniowy jest dostarczany przez Neg Earth Lights - szefem zespołu oświetleniowego jest Nick Barton - a wideo pochodzi z Solotech. Firma WIcreations dostarczyła kilka nietypowych zastosowań inżynieryjnych, w tym pionowe szyny do wciągnięcia kolumn BMFL WashBeams na centralną wieżę.

Trasa 2019 potrwa do końca sierpnia, a następnie ruszy ponownie w maju 2020 r., zaczynając od Austrii! Zainteresowanie zespołem i odbiór najnowszego albumu studyjnego Rammstein jest tak ogromne, że bilety na etap trasy w 2020 roku już się wyprzedały!

 

więcej: www.robe.cz
Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Gdzie kupić?

Vari-Lite Vari-Lite www.vari-lite.com

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08:00 - 16:00

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Sklepy muzyczne > Vari-Lite rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Claypaky Claypaky www.claypaky.it

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Gdzie kupić?

MA Lighting MA Lighting www.malighting.com

Dystrybucja w Polsce:

LTT

tel.: +48 22 845 00 65
adres:
ul. Bakalarska 17 02-212 Warszawa
LTT

HiFi

NAMM'20: Ciekawy design i wysoka jakość. Oto Walden!
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz