Jassmine - wyjątkowy klub jazzowy w Warszawie

Jassmine - wyjątkowy klub jazzowy w Warszawie

17 września 2020, 10:00
Producent: d&b audiotechnik AVID

Jak stworzyć unikalny, nowoczesny klub jazzowy w samym sercu stolicy? Kilka dni temu wybraliśmy się do Jassmine - lokalu, który niedawno otworzył swoje drzwi dla Warszawiaków i mieliśmy okazję porozmawiać z dyrektorem artystycznym klubu, Adamem Tarasiukiem.

W ścisłym centrum miasta, na ul. Wilczej 73, w miejscu hotelu Rialto pojawił się ekskluzywny Hotel Nobu. Marka Nobu powstała po spotkaniu Roberta De Niro z szefem kuchni Nobu Matsuhisą w jego japońskiej restauracji w Los Angeles. Możecie więc sobie wyobrazić, że ten hotel to nie jest kolejne zwykłe miejsce na mapie Warszawy. Oprócz ekskluzywnego, minimalistycznie urządzonego hotelu, w budynku znajduje się restauracja, w której wszystkie posiłki oparte są na flagowych przepisach Nobu Matsuhisy. Tworzeniu Hotelu od samego początku towarzyszy przemyślana wizja, a właściciele przede wszystkim kładą nacisk na jakość.

 

[img:1]

 

Na poziomie -2, mieści się klub jazzowy. Już sama jego nazwa – Jassmine - niesie za sobą kilka symbolicznych znaczeń. Kwiat jaśminu kojarzy się z Japonią, odnosi się więc do współwłaściciela marki Nobu, jass z kolei to jedna z pierwszych oficjalnych nazw gatunku muzycznego, której używano w mieście uważanym za kolebkę jazzu – Nowym Orleanie. Jassmine to imię kobiece, to słowo można też interpretować jako „kopalnię jazzu” lub po prostu „mój jazz”.

By dostać się do klubu należy zjechać windą – już etap wejścia do klubu, sprawia, że czujemy się podekscytowani. Przy wejściu do klubu znajduje się elegancka szatnia z bordowymi kurtynami. W tym miejscu wita nas garderobiany w stroju boya hotelowego, który jakby przeniósł się tutaj prosto ze sceny filmu Grand Budapest Hotel. Takich „smaczków” spodziewajcie się w Jassmine więcej. Od strojów obsługi, poprzez menu, które będzie przygotowane przez kucharzy z hotelu Nobu, wybór alkoholi przygotowany przez najlepszych sommelierów, aż po clue programu, czyli koncepcję artystyczną.

 

[img:2]

 

Adam Tarasiuk, człowiek, który odpowiadał m.in. za działalność klubu Miłość Kredytowa 9, zdradził nam swoje plany dotyczące Jassmine. Jest to miejsce unikalne, w którym poczujecie się jakbyście przenieśli się do Nowego Jorku albo Amsterdamu. Klub jest kameralny – może pomieścić 190 osób, ale to, co ma do zaoferowania, czyni go jednym z najbardziej nowoczesnych miejsc w Polsce. Główną działalnością klubu są koncerty polskich i zagranicznych artystów. Każdemu koncertowi towarzyszy cała gama atrakcji, od kolacji, poprzez degustację najlepszych alkoholi z całego świata.

Jednak to, co najważniejsze, to atmosfera. Idąc do Jassmine doświadczasz spotkania bliskiego stopnia z najciekawszymi artystami reprezentującymi klasyczny jazz, ale też eksperymentatorami, łączącymi jazz z elektroniką, muzyką klasyczną, a nawet hip-hopem. Jednego dnia może to być koncert Pink Freud z Wojtkiem Mazolewskim na czele, a innego młody zespół EABS, który flirtuje z hip-hopem i elektroniką. Dla Adama Tarasiuka celem nie jest stworzenie kolejnego nudnego miejsca z „bezpiecznym” programem artystycznym. W Jassmine eksplorujemy to, co najlepsze, czasem rzucając się na niepewną wodę. Ale dzięki temu mamy szansę poznać to, co polska i zagraniczna scena okołojazzowa ma najlepszego do zaoferowania.

 

[img:3]

 

W klubie znajdziecie system nagłośnieniowy, jakiego nie ma w żadnym innym miejscu tego typu i tego rozmiaru w Polsce. Systemy nagłośnienia d&b audiotechnik są zainstalowane w najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, m.in. w Operze w Sydney, Royal Albert Hall w Londynie, a w Polsce w sali katowickiego NOSPR-u, Teatrze Narodowym w Warszawie czy w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Żadna z rodzimych i zagranicznych gwiazd największego formatu nie odmówi występu na takim systemie. Podobnie jest z konsoletą mikserską S6L amerykańskiej firmy Avid.

W Jassmine od samego początku celem było to, by każdy z uczestników wydarzenia miał zapewnioną jak najwyższą jakość dźwięku. Udało się to osiągnąć dzięki instalacji 18 zestawów – dwóch szerokopasmowych 10A-D, które wraz z kardioidalnym subwooferem 27A, podwieszonym do sztankietu, tworzą system główny, zestawów uzupełniających typu frontfill i outfill, oraz dziewięciu głośników delay.

 

[img:4]

 

Taka instalacja ma na celu równomierne rozłożenie energii w całym klubie, zwiększając komfort słuchaczy.  Konsoleta mikserska Avid S6L, której w rozbudowanej wersji używają realizatorzy takich zespołów, jak Muse, Radiohead czy Red Hot Chilli Peppers, stanowi główną konsoletę FOH i MON w klubie. Dodatkowo, na wyposażeniu klubu znajduje się kilkadziesiąt mikrofonów topowych producentów.

Mając w arsenale sprzęt z najwyższej półki, klub uplasował się automatycznie w czołówce polskich scen koncertowych. A oprócz koncertów,  w planie są nagrania wideo inspirowane Tiny Desk i Boiler Room oraz spotkania edukacyjne.
Jassmine to miejsce, które trzeba zobaczyć i każdy, kto ma ochotę na wieczór serwujący ucztę dla dosłownie wszystkich zmysłów, powinien tu zajrzeć. Oprócz wspaniałej muzyki i kuchni, nasze oczy ucieszy eleganckie, lekko industrialne wnętrze, a w planach jest również stworzenie specjalnych kompozycji zapachowych. Koniecznie zapamiętajcie nazwę tego klubu i zanotujcie lokalizację – koncert w Jassmine to pozycja obowiązkowa!

 

[img:5]

 
Nagłośnienie instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne

Gdzie kupić?

d&b audiotechnik d&b audiotechnik www.dbaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > AVID rozwiń listę sklepów

Hala sportowa OSiR - Strzegom nową realizacją ESS Audio
Więcej wiadomości