Zaawansowany interfejs audio do Dante. Yamaha RUio16-D - rewolucja?

Zaawansowany interfejs audio do Dante. Yamaha RUio16-D - rewolucja?

24 stycznia 2022, 12:00

Yamaha wprowadziła na rynek rewolucyjne rozwiązanie - interfejs audio model RUio16-D/VST Rack Pro, który umożliwia użytkownikom dodawanie wtyczek VST3 do dowolnego systemu audio opartego na Dante. Urządzenie jest małe, lekkie i wystarczająco wytrzymałe, aby stanowić część zestawu narzędzi każdego inżyniera dźwięku. 

 Dla kogo nowy interfejs audio?

 

Inżynierowie systemów nagłośnieniowych i realizatorzy dźwięku koncertowego zwykle wożą ze sobą małe interfejsy audio USB, które używają przy strojeniu systemu z użyciem mikrofonu pomiarowego, do monitorowania brzmienia podczas występów lub do odtwarzania nagrań. Czasem wykorzystują do tego sterownik DVS, aby łączyć laptopy z konsoletami poprzez protokół Dante. Wydawałoby się, że stąd już prosta droga do insertowania pluginów efektowych z komputera do konsolety. Niestety, znanym ograniczeniem jest spora latencja (opóźnienie dźwięku) oraz brak redundancji, czyli zabezpieczenia przed przerwaniem kabelka.

Wyobraźmy sobie połączenie powyższych funkcjonalności, jednocześnie pozbawione wspomnianych wad — RUio16-D z VST Rack Pro — mały interfejs audio wysokiej jakości, z wejściami mikrofonowymi z zasilaniem phantom, z redundantnym hardwarowym połączeniem Dante Audinate, z obsługą pluginów VST3 64-bitowych na komputerze oraz połączeniem USB A i C o podwyższonym bezpieczeństwie. 

Wymienny, mocny kabel USB posiada wtyk ze śrubami blokującymi, podobnymi do tych w złączach display lub RS. Interfejs w połączeniu z oprogramowaniem VST Rack Pro ma funkcję Bypass i Auto Bypass dla połączenia USB! W razie jakiejkolwiek przerwy komunikacji z komputerem, porty używane do insertowania efektów zostaną automatycznie zmostkowane, aby zapewnić nieprzerwaną transmisję dźwięku. Bypass można też włączyć ręcznie, dużym, ale zabezpieczonym przez przypadkowym naciśnięciem, przyciskiem na przodzie interfejsu
Maciej Błachnio - Yamaha Music Europe

 

Krótka charakterystyka interfejsu audio

  • Profesjonalne wejścia mikrofonowe i wyjścia liniowe, umożliwiające wygodne strojenie systemu z użyciem mikrofonu pomiarowego, ale także monitorowanie brzmienia podczas występów lub do odtwarzania nagrań
  • Hardwarowa redundancja i najniższa latencja Dante Audinate, z obsługą pluginów VST3 64-bitowych na komputerze, z połączeniem USB A i C o podwyższonym bezpieczeństwie.
  • Kabel USB posiada wtyk ze śrubami blokującymi.
  • Niewielki rozmiar to zaledwie 180 x 125 x 42 mm współpracuje zarówno z Windows jak Apple Mac
  • Możliwość współpracy interfejsu zarówno w cyfrowych systemach audio jak i analogowych konsoletach
  • Więcej w poradniku o interfejsach audio

 

Opinia realizatora o interfejsie audio Yamaha RUio16-D na targach ISE 2022

 

 

 

Charakteryzujący się niską latencją i mierzący zaledwie 180 x 125 x 42 mm RUio16-D można podłączyć do komputera z systemem Windows PC lub Apple Mac przez USB, bezproblemowo współpracując z oprogramowaniem VST Rack Pro (dołączona licencja), aby łatwo dodawać wtyczki VST3 do systemu audio, korzystając z Dante. Dzięki temu można radykalnie rozszerzyć zakres opcji obróbki dźwięku w każdej sytuacji, zarówno w aplikacjach live'owych, jak i w studiu czy streamingu. Oprócz cyfrowych systemów audio może być również używany z analogowymi konsoletami mikserskimi.

 

[img:1]

  

[img:2]RUio16-D zapewnia 16 wejść i 16 wyjść Dante, dwa przedwzmacniacze mikrofonowe wysokiej jakości z zasilaniem fantomowym oraz dwa wyjścia analogowe liniowe, co umożliwia jego użycie jako interfejsu do pomiarów akustycznych. Posiada również niezależną kontrolę wzmocnienia z przełącznikiem pad dla każdego wejścia analogowego, przełączaną kontrolę poziomu wyjścia Monitor/Dante/USB oraz wyjście słuchawkowe z regulacją głośności. Urządzenie może być zasilane zarówno przez połączenie USB z komputera, jak i zewnętrzny zasilacz typu USB-C.
 

Na osobną uwagę zasługuje program VST Rack Pro, który oprócz spodziewanych funkcji zapamiętywania wszelkiego rodzaju presetów, ma możliwość kompensacji latencji pluginów, automatycznie i ręcznie — uwaga — w ramach definiowanych grup. Czyli opóźnienie nie będzie równe najdłuższemu w racku, tylko najdłuższemu w grupie! To pozwala pracować z różnymi kompensacjami jednocześnie i korzystać z szybkich wtyczek, mając też i "cięższe" efekty w tym samym projekcie.

Do tego wszystkiego, w pakiecie, dochodzi obszerna biblioteka licencji na zaawansowane pluginy Steinberg, m.in. Soft Clipper, DeEsser, MultibandEnvelopeShaper, Maximizer czy Tube Compressor oraz efekty Yamaha, czyli uznane emulacje elektroniki analogowej VCM (Virtual Circuit Modeling), znane choćby z najnowszych konsolet flagowych Rivage. No i jest oczywiście MIDI — możliwość komunikacji oraz automatyzacji pomiędzy podłączonymi urządzeniami. Spodziewam się też głębszej integracji z naszymi produktami.

Wydaje mi się, że wożenie ze sobą podręcznego interfejsu USB, właśnie nabrało zupełnie nowego znaczenia.

Maciej Błachnio - Yamaha Music Europe

 

[img:3]
 

więcej: pl.yamaha.com
Interfejsy audio USB Systemy liniowe

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

KONTEL Sp. z o.o. Sp. k. (Dystrybutor)

adres:
Rakowiecka 30 02-528 Warszawa

Studio

Relacja: Dealer Day 2023 - W gościnie u Audiostacji
Więcej wiadomości