AMS Neve 8424 - Nowocześnie, ale z wyśmienitym rodowodem

AMS Neve 8424 - Nowocześnie, ale z wyśmienitym rodowodem

13 września 2022, 11:00
Producent: AMS Neve

W żadnym zestawieniu konsolet studyjnych, które w największym stopniu wpłynęły na brzmienie współczesnej muzyki, nie może zabraknąć brytyjskiej marki Neve. Cieszy się ona uznaniem już od dekad, ale nie spoczywa na laurach. Jednym z ostatnich produktów AMS Neve w departamencie konsolet jest model 8424. Jest to mikser, który należy określić mianem kompaktowego – wymiarami zupełnie nie przypomina ogromnych „lotniskowców”, jakie widać na zdjęciach reżyserek topowych studiów nagrań.

 

 

Model 8424 został zaprojektowany z myślą o pracy w nowoczesnych studiach hybrydowych. Doskonale komunikuje się z oprogramowaniem DAW i sprzętem zewnętrznym, łącząc wygodę, jaką zapewnia praca w środowisku cyfrowym, z analogowym charakterem brzmienia. Najwyższą jakość przetwarzanego dźwięku uzyskuje się tu dzięki połączeniu nowoczesnej topologii z rozwiązaniami zaczerpniętymi z klasycznych konsolet Neve.

Wśród tych ostatnich wskazać należy szynę sumującą opartą na transformatorach Marinair, które swą zasłużoną sławę zyskały we wczesnych latach 80-tych XX wieku – takie same transformatory pracują w 8424 także na szynach AFL oraz Cue. Konfiguracja taka dostarcza najlepszych cech klasycznych konsolet Neve z serii 80, zapewniając unikalną sygnaturę dźwiękową, z którą nie mogą się równać nowoczesne miksery studyjne.

 

[img:4]

 

AMS Neve 8424 oferuje 24 kanały liniowe, które można przełączać pomiędzy trybami wejściowym i miksowania, bez konieczności przepinania jakichkolwiek kabli i zmiany komutacji. Każdy tor wyposażony jest też w wyjście bezpośrednie. W trybie miksowania na konsoletę można wprowadzić – wykorzystując indywidualne złącza TRS oraz D-Type - 24 tory powrotne z aplikacji DAW, której pracą można sterować przy użyciu dedykowanej sekcji konsolety, sumując je do czterech grup. Grupy te oprócz 2-pasmowych korektorów dysponują własnymi wyjściami Direct. Zarówno tory kanałowe, jak i grupowe wyposażone zostały w 100-milimetrowe zmotoryzowane tłumiki, a także w inserty pozwalające na wpięcie zewnętrznych procesorów. Użytkownik ma do dyspozycji trzy tryby odsłuchu solo – solo-in-place, AFL i PFL – doskonale ułatwiają one pracę zarówno podczas nagrywania, jak i miksowania.

 

[img:5]

 

Pod podłokietnikiem znaleźć można dwa wejścia DI do przedwzmacniaczy typu 1073, umieszczonych na głównym panelu konsolety. Umożliwiają one bezpośrednie nagrywanie mikrofonów i instrumentów – dzięki inteligentnym opcjom routingu można je podłączyć tak w studiu, jak i bezpośrednio w reżyserce. Innym, fantastycznym i bardzo użytecznym elementem wyposażenia 8424 są dwa centralnie umieszczone sloty dla modułów w formacie 500. Można w nich zainstalować dwa dowolnie wybrane monofoniczne lub jeden stereofoniczny procesor lunchbox, komutując go do wybranych punktów konsolety dzięki rozbudowanym możliwościom komutacyjnym.

 

[img:6]

 

O tym, czym jeszcze AMS Neve 8424 jest w stanie nas zachwycić, zaskoczyć, a także o jej wyrafinowanym wyposażeniu, można by pisać jeszcze bardzo długo. Na koniec warto jednak wspomnieć o funkcji, która w dużej mierze czyni 8424 konsoletą wprost idealną do pracy w środowisku hybrydowym. Chodzi mianowicie o funkcję snapshotów, której zadaniem jest zapamiętywanie i przywoływanie pozycji wszystkich tłumików i potencjometrów w ramach sesji DAW. Dzięki temu realizator nie musi martwić się o utratę pieczołowicie wycyzelowanych ustawień i marnować cennego czasu na ich przywracanie. Kompaktowe rozmiary konsolety pozwalają zaś postawić ją w każdej reżyserce czy pracowni masteringowej. O ile tylko właściciel dysponuje kwotą ok. 25 tysięcy dolarów...

 

 
Cyfrowe Analogowe Miksery
EAW prezentuje wzmacniacz UXA4416 wraz z aktualizacją Resolution
Więcej wiadomości