MPK mini Plus - Nowe mini od AKAI, ale z plusem

MPK mini Plus - Nowe mini od AKAI, ale z plusem

16 listopada 2022, 11:00
Producent: AKAI PROFESSIONAL

Keyboardy z miniklawiaturą to bardzo wygodne narzędzie do pracy poza stałym jej miejscem, czyli w podróży, plenerze itd., ale i w studiu. Mogą też być świetnym uzupełnieniem zestawu scenicznego. Jednym z najbardziej znanych producentów, którzy oferują tego typu uniwersalne rozwiązania, jest AKAI. Właśnie wprowadza do oferty nowy model w rodzinie MPK mini, czyli mini Plus, obok mini mk3 oraz mini Play mk3. I byłby to świetny instrument takiego właśnie rodzaju, gdyby nie to, że nie może być zasilany z baterii i nie oferuje pokładowych brzmień. Jest po prostu „tylko” kontrolerem...

 

 

Mini Plus wyposażony został w większy, niż u starszych braci, bo 37-klawiszowy, dynamiczny manuał Gen 2 Dynamic Keybed, bez afetrtouch. Nad klawiaturą znajduje się osiem czułych na siłę uderzeń padów MPC z podświetleniem RGB, za pomocą których użytkownik może odgrywać i programować partie perkusyjne oraz bity. Inną ich funkcją – w zależności od sposobu skonfigurowania - może być wysyłanie komunikatów MIDI Program Change i zmiana parametrów CC.

 

[img:5]

 

Osiem programowalnych enkoderów daje możliwość sterowania parametrami i ustawieniami w DAW i innym oprogramowaniu, a także zapisywania automatyki. Do znajdującego się obok pokręteł odstrajania i modulacji joysticka X/Y można przypisać maksymalnie cztery parametry, a następnie dokonywać płynnego morfingu pomiędzy nimi. Dedykowana sekcja sterowania transportem DAW obejmuje przyciski Play, Stop, Record i Locator.

 

[img:6]

 

Na pokładzie MPK mini Plus znajduje się polifoniczny dwuścieżkowy sekwencer z 8-głosową polifonią na każdy krok melodyczny i 16-głosową w przypadku partii perkusyjnych. Tryby Step i Live pozwalają użytkownikowi na „wbijanie” paternów, a jeszcze większe możliwości twórcze gwarantuje wbudowany arpeggiator. Ponadto MPK mini Plus oferuje intuicyjnie działające tryby Chord i Scale, upraszczające pracę osobom niezbyt biegłym w operowaniu klawiszami. Pierwszy z nich umożliwia odgrywanie wielu dźwięków za pomocą jednego klawisza, podczas gdy drugi ogranicza odtwarzanie nut tylko do wybranej przez użytkownika skali. Programowanie sekwencji i obsługę szeregu innych funkcji ułatwia czytelny, jakkolwiek niewielki wyświetlacz OLED.

 

[img:4]

 

Jako się rzekło, konstruktorzy poskąpili mini Plusowi silnika brzmieniowego, w związku z czym, aby można było wytworzyć jakikolwiek dźwięk z jego udziałem, musi on – choćby i nie chciał – komunikować się ze światem i sprzętem zewnętrznym. Może to czynić poprzez złącze USB-MIDI bądź standardowe wejście i wyjście MIDI DIN. Oprócz tego uzbrojony został w trzy wyjścia CV/Gate oraz dwa wejścia i wyjścia CV Clock, dzięki czemu świetnie sprawdzi się we współpracy z systemem Eurorack i innymi modularami.

 

[img:7]

 

Kontroler jest dostarczany wraz z pakietem oprogramowania DAW Akai MPC Beats, bazującym na legendarnym sprzęcie MPC i uzbrojonym w zestaw instrumentów programowych, sampli oraz wtyczek. Wymiary MPK mini Plus wynoszą 451 x 180 x 520 mm, zaś masa to 1,26 kg.

MPK mini Plus jest dostępny w cenie 169 USD.

 

Klawiatury sterujące Kontrolery MIDI USB

Studio

Meyer Sound Bluehorn - Niebieska tuba, referencyjny dźwięk
Więcej wiadomości