Keystage - Klawiatury sterujące Korga z obsługą MPE

Keystage - Klawiatury sterujące Korga z obsługą MPE

7 grudnia 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: KORG

Już wkrótce w katalogu Korga pojawią się dwie nowe pozycje – klawiatury sterujące Keystage. Są to kontrolery z manuałami półważonymi. Mniejszy model Keystage 49 wyposażono – czego nietrudno się domyślić – w 49, a większy w 61 klawiszy. I jest to zasadniczo jedyna różnica pomiędzy tymi modelami.

 

 

Jak twierdzi producent, są to pierwsze na rynku kontrolery obsługujące funkcję wymiany informacji konfiguracyjnych z użyciem protokołu MIDI 2.0, umożliwiającej kompatybilnym urządzeniom wzajemne wykrywanie i konfigurowanie właściwości, w tym takich jak nazwy presetów czy ustawienia rozmaitych parametrów. Po połączeniu z oprogramowaniem zgodnym z MIDI 2.0, Keystage automatycznie mapuje te parametry, a ich nazwy pojawiają się ośmiu wyświetlaczach OLED, które towarzyszą pokrętłom regulacyjnym.

Keystage „od strzału” dogaduje się z następującymi programami: Ableton Live, Korg Gadget, Cakewalk, Cubase, Digital Performer, FL Studio, GarageBand, Logic, Pro Tools oraz Studio One. Ponieważ nowy standard jest kompatybilny wstecz, obie klawiatury mogą bezproblemowo współpracować ze starszym sprzętem MIDI.

 

[img:1]

 

Obie wersje oferują dzięki polifoniczny aftertouch, a także obsługę protokołu MIDI Polyphonic Expression, czyli MPE, w rezultacie czego zapewniają ogromne możliwości w zakresie ekspresji. Użytkownik może też korzystać z pokładowego arpeggiatora, który zaopatrzono w opasłą kolekcję paternów, a także liczne opcje pracy, takie jak randomizacja czy bramkowanie. Tryb Chord z kolei zapewnia dostęp do 32 fabrycznych zestawów akordów, a użytkownik może zapisać kolejne 32.

 

[img:2]

 

Producent nie zapomniał o wygodzie pracy z nowymi instrumentami. Na pokładzie Keystage’a pracuje interfejs audio z liniowym wyjściem stereo oraz wyjściem słuchawkowym. Dzięki temu - korzystając z wirtualnego instrumentarium w komputerze - można się obejść bez interfejsu zewnętrznego. Oba modele wyposażono też w slot, w którym montuje się „półkę”, na której można postawić laptopa czy tablet.

 

[img:3]

 

Oprócz wyjść audio na tylnym panelu klawiatury znaleźć można gniazda MIDI DIN oraz złącza do pedału ekspresji i dampera. Port USB służy zarówno do dostarczania zasilania, jak i komunikacji z komputerem, pozwalając Keystage’owi na pracę w roli interfejsu audio/MIDI.

 

[img:4]
 
Klawiatury sterujące Kontrolery MIDI USB

Studio

Kolejna prestiżowa marka w portfolio Audio Plus: SCHOEPS
Więcej wiadomości