Macula.Systems - Nowoczesne podejście do follow spotów

Macula.Systems - Nowoczesne podejście do follow spotów

2 czerwca 2023, 12:00
autor: Marek Korbecki
Producent: MACULA.SYSTEMS
Dystrybucja: Stage Source SA

Follow spoty to wyspecjalizowane reflektory, po naszemu reflektory śledzące, generujące bardzo ukierunkowaną wiązkę światła, których zadaniem jest niemal punktowe oświetlanie wybranych osób bądź obiektów poruszających się na scenie. Ich obsługą, na przykład w teatrach czy na różnego rodzaju imprezach muzycznych, zajmują się wyznaczeni oświetleniowcy. Problem polega jednak na tym, że w przypadku standardowych rozwiązań pojedynczy „spotowiec” może obsługiwać tylko jedno urządzenie, ale czasy i realia nam się zmieniają, a nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w obszary dotąd zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Na ich plus przemawia z pewnością to, że – w przeciwieństwie do człowieka i w tym konkretnym przypadku – pozwalają sterować więcej niż jednym reflektorem.

 

Follow Spot inny niż wszystkie: Macula.Systems

 

Na rynku działają już firmy projektujące i wytwarzające systemy do automatycznego śledzenia obiektów i sterowania urządzeniami, które zostały do nich podłączone. I wcale nie muszą to być urządzenia oświetleniowe – mogą to być też np. kamery. Jednym z producentów takich inteligentnych rozwiązań jest duńska firma Macula Systems. Wydaje się, że opisywany tu system, nad którym projektanci pracowali przez aż sześć lat, jest póki co jej debiutanckim produktem – przynajmniej w tej działce branży - ale stopień zaawansowania technologicznego pozwala mieć nadzieję, że na rynku zobaczymy jeszcze niejedno ciekawe „ustrojstwo” z tym samym logo.

 

[img:5]

[img:6]

 

Rzeczony system może współpracować z dowolnym urządzeniem typu ruchoma głowa, jakie tylko dana firma czy placówka posiada w swoim wyposażeniu. Co więcej, kamerę tę można przymocować wprost do niej. Całość stanowiska roboczego umieszczona została na solidnym trójnogu. Elementem „śledzącym” jest kamera NDI Full HD, z której obraz wyświetlany jest na dotykowym ekranie o przekątnej 17 cali, a operator ma możliwość jego zoomowania czy też wybierania punktu fokusowania.

 

[img:4]

[img:3]

 

Komunikacja pomiędzy kamerą i systemem odbywa się za pośrednictwem skrętki, na dystansie do 100 metrów, a zastąpienie jej światłowodem umożliwia znaczące wydłużenie tej odległości. Oznacza to, że operator może pełnić swoje zadania z niemal dowolnego miejsca. Ekran, wraz z modułem CPU, umieszczony jest na olejowej głowicy, która zapewnia płynność i swobodę ruchu, dając operatorowi realistyczne wrażenie pracy z „prawdziwym” follow spotem.

 

[img:8]

[img:7]

 

Operator ma do dyspozycji dwa uchwyty z programowanymi faderami, przyciskiem zamrażania ruchu oraz aktywowania black outu, a także panelem z piętnastoma przyciskami do przywoływania presetów i dwoma manipulatorami typu roller.

Istotną zaletą systemu Macula jest to, że - w odróżnieniu od podobnych rozwiązań - potrafi obsługiwać kilka universów, poprzez sieć sACN lub ArtNet, a zatem i sterowanie kilkoma urządzeniami oświetleniowymi w jednym czasie. Ponadto system Macula może zostać sprzęgnięty do współpracy z konsoletą oświetleniową. Inaczej mówiąc, jeden operator jest w stanie wykonać pracę kilku ludzi, a to z ekonomicznego punktu widzenia powinno stanowić nie lada zachętę dla potencjalnych inwestorów.

 

Prowadzące Naświetlacze teatralne Reflektory

Gdzie kupić?

MACULA.SYSTEMS MACULA.SYSTEMS

Dystrybucja w Polsce:

Stage Source SA

tel.: +48 780 164 609
Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 09-17

NIP: 701 078 01 50

REGON: 368 851 112
KRS: 0000705980

adres:
Blokowa 23C 03-641 Warszawa
Clear-Com: jeden z największych speców od systemów interkomowych
Więcej wiadomości