Polak potrafi: Ciekawe rozwiązanie do kontroli niemal każdego oświetlenia przez WiFi [Modus]

Polak potrafi: Ciekawe rozwiązanie do kontroli niemal każdego oświetlenia przez WiFi [Modus]

20 czerwca 2023, 12:00
Producent: Modus
Dystrybucja: Mediam Sp. z o.o.

Do sterowania urządzeniami oświetleniowymi i multimedialnymi wykorzystuje się obecnie szereg różnych rozwiązań sprzętowo-programowych, działających w określonej infrastrukturze. A to DMX, a to sACN, RDM czy ArtNet. Każde z nich służy określonym celom. Polska firma Modus ma natomiast w swojej ofercie ciekawostkę pod postacią systemu pojedynczych lamp, Modus Art Control System, których pracą zawiaduje się za pośrednictwem zwyczajnej sieci WiFi, z użyciem protokołu ArtNet, przy czym nie ma potrzeby instalacji jakichkolwiek dodatkowych infrastrukturalnych urządzeń sieciowych.

Bezprzewodowy interfejs oświetlenia

Lampy te bowiem samodzielnie rejestrują się i logują do sieci LAN, a zarządzanie nimi odbywa poprzez indywidualne strony www. Do sterowania można posłużyć się także konsoletami czy sterownikami Chamsys, Madrix itp. Lampki te mogą być wykorzystane na przykład do podświetlania elementów scenografii czy wystroju pomieszczeń.

 

[img:3]

[img:2]

 

Sercem rozwiązania jest bowiem moduł opracowany przez rodzimą firmę Modus, zawierający złącze USB-C, ogniwo zasilające, czip z oprogramowaniem sterującym oraz – rzecz jasna – bezprzewodowy interfejs sieciowy.

 

[img:1]

 

Moduł ten ma wielkość małego znaczka pocztowego, o ile wiecie, co to takiego ten znaczek. Małe, a cieszy. Oznacza to bowiem, że jeśli tylko moduł ów da się zabudować wewnątrz obudowy, potencjalnie lampa taka może mieć dowolną formę, jak chociażby zwyczajnej żarówki. I takie też pomysły pojawiły się już w głowach projektantów z Modusa, a nawet ucieleśniły. Gotowy jest model żarówki RGBW, przystosowany do standardowego gwintu E27, a obecnie trwają prace nad wersją z gwintem E14.

 

[img:4]

[img:5]

Czujniki  

Drugą grupą urządzeń, których produkcją zajmuje się firma Modus, i które prezentowała podczas targów PL+S 2023, są czujniki. Chodzi tu o wyspecjalizowane sensory do zastosowania np. w instalacjach multimedialnych. Przykładem niech będzie czujnik laserowy.

 

[img:8]

 

Nominalnie zasięg jego działania wynosi 4 metry, jednakże można skonfigurować go w taki sposób, aby reagował tylko w określonym obszarze, „oknie”. Sygnał wyzwalający z czujnika kierowany jest do ArtNetu, co oznacza możliwość aktywowania nim określonych urządzeń, np. mediaserwera. Producent pracuje nad przystosowaniem urządzenia – choć nie tylko tego jednego – do współpracy z innymi protokołami, m.in. UDP.

Jak widzimy, Modus oferuje niepozorne, często działające w cieniu, ale bardzo ciekawe rozwiązania, jakkolwiek odnieśliśmy się tutaj jedynie do wycinka całej oferty. Tak czy siak, nie miejmy wątpliwości - Polak potrafi!

 

[img:7]

 
więcej: www.modus.pl
Reflektory

Gdzie kupić?

Modus Modus modus.pl

Dystrybucja w Polsce:

Mediam Sp. z o.o.

tel.: +48 12 269 29 74
Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00

adres:
ul. Królowej Jadwigi 104 30-209 Kraków
Mediam Sp. z o.o.

Sklepy muzyczne > Modus rozwiń listę sklepów

Przedsmak relacji z koncertu Dawida Podsiadło w Gdańsku. Nagłośnienie 360 stopni
Więcej wiadomości