Bose PowerShareX - Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki?

Bose PowerShareX - Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki?

12 lipca 2023, 10:00
Producent: Bose Professional

Wyprodukowanie wysokiej jakości wzmacniacza jest niełatwą sztuką samo w sobie. Owszem, istnieje wiele firm, które opanowały ją w dość szerokim zakresie, ale – jak w każdej dziedzinie – są lepsi i gorsi. Wśród tych najlepszych na pewno wskazać można dwóch producentów – Bose ze Stanów Zjednoczonych i Powersoft z Italii. A kiedy dwóch takich gigantów połączy siły, t nie ma bata, musi się urodzić coś naprawdę nietuzinkowego. Za takie nietuzinkowe dokonanie można chyba uznać wzmacniacze z debiutującej serii PowerShareX, będącej rozwinięciem rodziny PowerShare.

Wszystkie trzy tworzące ją modele – PSX 1204D, 2404D oraz 4804D - są wzmacniaczami czterokanałowymi, sygnowanymi logo Bose. Bazowo oferują one moc od 4 x 300 do 4 x 1.200 watów na kanał, co zresztą zostało zaszyfrowane w oznaczeniach modeli. A co to znaczy „bazowo”? Wszystko wyjaśni się za chwilę.

 

 

Jak wiadomo, współcześni producenci zazwyczaj nie wytwarzają nowych urządzeń na zasadzie „jak leci”. Innymi słowy, każde z nich współtworzy i wchodzi w skład jakiegoś rozwiązania systemowego. Bose nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Opisywane tu wzmacniacze stanowią bowiem część ekosystemu ControlSpace. Tłumacząc to na język polski, zostały one skonstruowane z myślą o płynnej i całkowitej integracji z innymi urządzeniami marki Bose, takimi jak procesory głośnikowe, systemy nagłośnieniowe czy też oprogramowanie ControlSpace Designer, z poziomu którego użytkownik może zarządzać całością „po sieci Ethernet”.

 

[img:1]

 

Wróćmy do kwestii sformułowania „bazowo”. Co szczególnie wyróżnia PowerShareX-y spośród wielu innych wzmacniaczy na rynku? Otóż idea leżąca u podstaw ich konstrukcji jest wręcz genialna w swojej prostocie (co nie znaczy, że osiągana prostymi środkami). Otóż większość wzmacniaczy wielokanałowych pozwala dystrybuować moc asymetrycznie jedynie poprzez mostkowanie wyjść. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie liczby kanałów. To zaś z kolei prowadzi do konieczności użycia większej liczby wzmacniaczy, zajmujących więcej miejsca w rackach i zużywających więcej energii elektrycznej.

 

[img:6]

 

Dzięki zastosowanej przez tandem Bose-Powersoft technologii podziału, moc można dystrybuować pomiędzy wyjścia bez mostkowania, tym samym unikając jej marnotrawienia. Najprościej mówiąc, wzmacniacz PowerShareX funkcjonuje tu jak centralny rezerwuar mocy, z którego wypuszcza ją do poszczególnych kanałów asymetrycznie, według aktualnego zapotrzebowania i obciążenia. Co więcej, wzmacniacze te mogą pracować zarówno w instalacjach niskoomowych (z obciążeniem minimalnym 2Ω na kanał), jak i wysokonapięciowych, 70 i 100 V, i to jednocześnie!

Sygnały wejściowe dostarczane są czterema liniowymi wejściami analogowymi oraz za pośrednictwem czterokanałowego interfejsu Dante.

 

[img:4]
 
Wzmacniacze, końcówki mocy

Gdzie kupić?

Bose Professional Bose Professional pro.bose.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Pro Audio

HK Audio FINEO - seria "skrojona" pod instalacje
Więcej wiadomości