Atlas i8 – studyjne monitory z antylopą na masce

Atlas i8 – studyjne monitory z antylopą na masce

31 lipca 2023, 12:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Antelope Audio

Z jakimi produktami kojarzy się Wam marka Antelope Audio? Na pewno z rozmaitego rodzaju studyjnymi przetwornikami, zegarami referencyjnymi i mikrofonami modelującymi, ale na pewno nie z monitorami studyjnymi. Błąd! Od teraz macie prawo takie skojarzenia mieć! Oto bowiem do oferty Antelope Audio trafia pierwsza tego rodzaju konstrukcja – aktywne 3-drożne monitory studyjne Atlas i8.

[img:1]

Są to aktywne, trójdrożne monitory bliskiego/średniego pola, o bardzo ciekawej konfiguracji. W obudowie pracują bowiem dwa woofery o średnicy 8 cali, pracujące w konfiguracji izobarycznej. Polega ona na tym, że oba głośniki ustawione są jeden za drugim i pracują we wspólnej komorze powietrznej, a ich membrany zachowują się tak, jak gdyby były mechanicznie ze sobą połączone. Rezultat dźwiękowy tego zabiegu jest taki, jakiego moglibyśmy oczekiwać od  pojedynczego głośnika o dwukrotnie większym układzie magnetycznym i masie drgającej. A jaka płynie z tego korzyść praktyczna? Ano taka, że konfiguracja izobaryczna pozwala zejść bardzo nisko z pasmem częstotliwości przy stosunkowo niewielkich gabarytach obudowy. W tym przypadku ta dolna granica to 35 herców (a górna 20 kHz). Sprzyja temu też tunel z wylotem wyprowadzonym z przodu obudowy. Ściany tejże mają natomiast grubość aż 18 milimetrów, co przekłada się na jej niewrażliwość na rezonanse.

[img:2]

Przetwarzanie średnich i wysokich częstotliwości też rozwiązano na dość nieczęsto stosowany sposób, a mianowicie poprzez zintegrowanie 5,5-calowego głośnika średniotonowego z 1,5-calowym wysokotonowym w układzie koaksjalnym. Napęd całości stanowi wzmacniacz klasy D o mocy 400 watów – pozwalający uzyskać SPL o maksymalnym poziomie 117 dB - zaś sygnał wejściowy przechodzi przez procesor DSP. O wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej w domenie czasowej dbają zaimplementowane na jego pokładzie kalibracyjne filtry IIR/FIR, a cyfrowy korektor parametryczny pozwala na dostosowanie jej do warunków akustycznych panujących w danym pomieszczeniu. Ustawień można dokonać bądź za pomocą dedykowanej aplikacji, bądź lokalnie, korzystając z wyświetlacza na tylnej ścianie.

[img:3]

Sygnały analogowe wprowadzane są przez symetryczne złącza combo XLR/TRS i konwertowane na postać cyfrową przy użyciu wysokiej klasy przetworników, taktowanych firmowym zegarem Antelope Audio Acoustic Focused Clocking (AFC). Przetworniki A/C i C/A pracują z częstotliwością 192 kHz i w 24-bitowej rozdzielczości. Sygnał wejściowy można podać także łączem cyfrowym, a służy temu celowi port AES/ABU. Wyjście przelotowe tego samego typu umożliwia wyprowadzenie sygnału dalej.

[img:4]

Monitory Atlas i8 mają 50 cm wysokości, 29,2 cm szerokości i 38,7 głębokości, a ich masa to niebagatelne 24 kilogramy.

A zatem witamy nowego gracza na rynku profesjonalnych monitorów studyjnych!

 

aktywne Monitory studyjne

Gdzie kupić?

Antelope Audio en.antelopeaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Music Toolz

adres:
ul. Złota 9/4 00-019 Warszawa

Sklepy muzyczne > Antelope Audio rozwiń listę sklepów

Studio

Żyj kolorowo - Klasyczny mikrofon RØDE NT1 w nowej odsłonie
Więcej wiadomości