ST6 Trio6 - Nowy okręt flagowy we flocie Focala

ST6 Trio6 - Nowy okręt flagowy we flocie Focala

27 września 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Focal
Dystrybucja: Lauda Central Europe

Monitory studyjne francuskiej marki Focal od dawna darzone są estymą należną produktom najwyższej klasy. To bardzo wyrafinowane konstrukcje, często wykorzystujące nowatorskie rozwiązania. Focal zaprezentował właśnie swój nowy model flagowy – ST6 Trio6.

Nowe monitory przedstawione zostały 12 września, podczas zamkniętej prezentacji w Artistic Palace Studios w Paryżu, wyłącznie dla zaproszonych gości, wśród których znaleźli się realizatorzy nagrań, producenci oraz dziennikarze branżowi.

 

 

ST6 Trio6 są – czego nietrudno się domyślić – monitorami trójdrożnymi. Wewnątrz obudowy wydzielone zostały trzy odrębne komory, po jednej dla każdego przetwornika. Każdy z nich ma także osobny wzmacniacz (100/100/50 W). Głośnik średniotonowy o średnicy 5.5 cala został zamknięty wraz z 1.5-calowym tweeterem Beryllium, z wklęsłą kopułką, w obracanej sekcji. Dzięki temu monitory można przystosować zarówno do pracy w pozycji wertykalnej, jak i horyzontalnej.

 

[img:2]

 

8-calowy woofer ma membranę wykonaną ze specjalnego kompozytu, który gwarantuje minimalny współczynnik jej zniekształceń, a to przekłada się na wzorcową pracę w zakresie przetwarzania najniższego pasma i zgodności fazowej. Pracę głośnika niskotonowego wspiera tunel bass reflex, z wylotem wyprowadzonym na przednią ścianę. Własne tunele ma także przetwornik średniotonowy. W obu przypadkach zarówno wloty, jak i wyloty tuneli są odpowiednio ukształtowane i rozszerzone, co pozwala na uzyskanie laminarnego przepływu powietrza i zminimalizowanie turbulencji. Wysokotonowy tweeter natomiast sprzężony został z asymetrycznym falowodem, gwarantującym optymalizację rozproszenia fal dźwiękowych.

 

[img:1]

 

Wśród firmowych rozwiązań, zastosowanych zresztą nie tylko w najnowszym modelu, jest też technologia Tuned Mass Damper, zapobiegająca powstawaniu rezonansów głośnika średniotonowego. Nie sposób też nie wspomnieć o funkcji Focus. Nie jest to już nowość, bo Focal zastosował go i we wcześniejszych konstrukcjach, ale w przypadku Trio6 oferuje on dwa tryby działania, a nie jeden. W pierwszym przypadku dezaktywowany jest zarówno głośnik wysokotonowy, jak i niskotonowy, wraz z obydwoma crossoverami. W ten sposób uzyskujemy swobodną reakcję przetwornika średniotonowego, a w rezultacie jednoprzetwornikowy monitoring w stylu Auratone.

Przetwarzane pasmo zawężone jest do zakresu 100 Hz – 15 kHz. Pracując w drugim trybie Focus wyłącza natomiast głośnik niskotonowy, pozostawiając aktywnymi przetworniki wysoko- i średniotonowy. Trio6 pracuje wówczas, w przybliżeniu, jak mniejszy monitor bądź głośnik hi-fi, a przetwarzane częstotliwości mieszczą się w granicach 80 Hz – 40 kHz(!). Kiedy natomiast monitor pracuje w pełnym paśmie, w standardowym trybie, odtwarza tony w paśmie 35 Hz – 40 kHz, Można zatem powiedzieć, że kupując ten model nabywamy trzy różne rodzaje odsłuchów.

 

[img:4]
  
więcej: www.focal.com
aktywne Monitory studyjne

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Focal rozwiń listę sklepów

Studio

ADI-2 Remote - Darmowy kontroler programowy od RME
Więcej wiadomości