Pure Drive Quad & Octo - Brzmienie SSL Origin, ale w racku

Pure Drive Quad & Octo - Brzmienie SSL Origin, ale w racku

16 listopada 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Solid State Logic

Czy chciałbyś cieszyć uszy brzmieniem takich preampów, jak na przykład te w studyjnych konsoletach SSL Origin, i nawet gotów byłbyś sobie taką kupić, ale nie masz jej gdzie wstawić? Na szczęście nie musisz rezygnować ze swojego marzenia. Pure Drive Quad i Pure Drive Octo to dwa nowe przedwzmacniacze od Solid State Logic, cztero- i ośmiokanałowy.

 

 

Zastosowano w nich takie same obwody, jak właśnie w SSL Origin, jakkolwiek nie ograniczono się jedynie do tego zabiegu. Oprócz standardowych trybów, z których konsolety Origin słyną, preampy te oferują nowy, Asymmetric Drive, a także szerokie możliwości komunikacji cyfrowej oraz pokładowy interfejs audio 32-bit/192 kHz.

 

[img:1]

 

Obie wersje, Quad i Octo, wyposażone są w podobne funkcje, jakkolwiek wskazać można pewne różnice. Dla przykładu, model Quad dysponuje filtrami górnoprzepustowymi działającymi w zakresie do 300 Hz, podczas gdy te zaimplementowane w Octo pracują ze stałą częstotliwością progową 75 Hz. Dlatego w Quadzie mamy o jedną gałkę więcej w każdym kanale. Oba urządzenia wyposażono też w przełączniki impedancji wejściowej oraz trzech trybów działania funkcji Drive.

W trybie Clean (sygnalizowanym białym podświetleniem przycisków) przedwzmacniacze pracują z perfekcyjnie liniową charakterystyką i niskim poziomem szumu, zapewniając precyzyjne przechwytywanie rejestrowanego dźwięku. Z kolei pracując w trybie Classic Drive (podświetlenie bursztynowe) przedwzmacniacze wzmacniają harmoniczne nieparzyste, dzięki czemu uzyskuje się brzmienie charakterystyczne dla konsolet Origin. Zielony kolor podświetlenia z kolei sygnalizuje aktywność trybu Asymmetric Drive. W tym przypadku wzmocnieniu ulegają harmoniczne parzyste, co skutkuje dość wyraźnym zabarwieniem brzmienia i wygładzeniem transjentów.

 

[img:2]

 

Zajrzyjmy teraz „na tyły”. Quad wyposażony jest w cztery analogowe złącza combo XLR/TRS, przyjmujące sygnały mikrofonowe i liniowe, a także cztery gniazda XLR, które funkcjonują zarówno jako wyjścia liniowe, jak i wysyłki insertowe. Blokowe złącze DB25 „ogarnia” powroty insertowe, jak również dubluje wejścia liniowe.

Co do Octo, to tu zestaw złącz jest, co oczywiste, bogatszy - osiem wejściowych gniazd combo, wraz z trzema złączami DB25, które dublują wejścia liniowe, a także wysyłki i powroty insertowe dla każdego kanału. A skoro przy złączach analogowych jesteśmy, należy jeszcze wspomnieć o czterech niesymetrycznych wejściach wysokoimpedancyjnych, które znajdują się na przednim panelu obu procesorów.

 

[img:3]

 

Oprócz wejść i wyjść analogowych dostępne są również cyfrowe: wyjścia AES/EBU (cztery kanały w Quad, osiem w Octo), a także porty ADAT. Jak wspomniano we wstępie, oba urządzenia mogą pełnić rolę interfejsu audio. Służy do tego celu port UBS-C, poprzez który sygnały są przesyłane do komputera i z niego odbierane. Ciekawą cechą jest to, że połączenie USB można wykorzystać do przesyłania sygnałów z maszyny liczącej do wyjść AES i ADAT. Synchronizacja z systemem studyjnym możliwa jest natomiast dzięki złączom Word Clock typu BNC.

 

[img:4]
 
Interfejsy audio USB Procesory dźwięku

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

Studio

ADI-2 Remote - Darmowy kontroler programowy od RME
Więcej wiadomości