HD 490 PRO - Nowe słuchawki studyjne od Sennheisera

HD 490 PRO - Nowe słuchawki studyjne od Sennheisera

24 stycznia 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Sennheiser
Dystrybucja: Aplauz Sp. z o.o

Nie powiem chyba nic odkrywczego, stwierdzając, że poprawny, precyzyjny odsłuch to fundament udanego miksu czy masteringu. Istnieją na tym polu dwie szkoły. Jedni uważają, że jedynie słuszną metodą jest odsłuch monitorowy, drudzy zaś, że monitoring z użyciem słuchawek jest mu równoprawny. Tak czy owak, zarówno jeden, jak i drugi sposób pracy wymaga sprzętu odpowiedniej jakości. I mowa będzie tu o nowych słuchawkach marki Sennheiser HD 490 PRO, w wersjach HD 490 Pro oraz HD 490 Pro Plus, które producent przedstawia jako „referencyjne słuchawki studyjne”.

 

 

Jak na tego rodzaju sprzęt przystało, są to słuchawki o konstrukcji otwartej. Wybór takiej konfiguracji pozwolił wyeliminować rezonanse i zniekształcenia. Dzięki zastosowaniu bardzo lekkich cewek przetworniki reagują bardzo szybko i precyzyjnie – także w najniższym paśmie, co zawdzięczają specjalnemu cylindrowi pracującemu w zakresie niskich częstotliwości – zaś to przekłada się na dokładność reprodukcji przetwarzanego materiału muzycznego. W ten sposób uzyskano całkowitą transparentność brzmieniową, czyli zasadniczo brak koloryzowania słuchanego dźwięku. Choć jest tu pewien haczyk, o czym za chwilę.

 

[img:1]
 

Same przetworniki o średnicy 38 milimetrów ustawione są wewnątrz słuchawek pod lekkim kątem, skierowane do środka, co emuluje odsłuch monitorowy. Słuchawki stawiają opór elektryczny o wartości 130 omów i przetwarzają sygnały o częstotliwościach z zakresu 5 Hz – 36 kHz przy maksymalnych zniekształceniach harmonicznych poniżej 0.2%. Całość waży 280 gramów.

 

[img:6]

 

Co do nausznic, producent dostarcza słuchawki wraz z dwoma kompletami – jedne pokryte są welurem, drugie materiałem tekstylnym. I nie chodzi tu wyłącznie o względy komfortu czy estetyki. Pierwsze bowiem sprawiają, że brzmienie HD 490 Pro staje się odrobinę cieplejsze, co sprawia, że lepiej się z nimi pracuje na etapie produkcji, czyli nagrywania. Nausznice materiałowe z kolei zmieniają je na bardzo neutralne, dzięki czemu predestynowane są do prac mikserskich. Nausznice jednego i drugiego typu zawarte są w obu pakietach - Plus i „bez plusa”.

 

[img:3]
 

Czym więc się te wersje różnią? Otóż nabywca HD 490 PRO Plus otrzymuje dodatkowo przewód o długości 3 m (oprócz standardowego 1.8-metrowego), etui oraz materiałową poduszkę na pałąk. Natomiast bez względu na wybrany wariant, wraz ze słuchawkami wchodzi się w posiadanie licencji na innowacyjny plugin dearVR MIX-SE firmy Dear Reality. Jego działanie polega na – czego nietrudno się domyślić – emulowaniu akustyki pomieszczeń studyjnych w warunkach oprogramowania DAW. Ciekawostką jest to, że w trosce o komfort osób niewidomych oznaczenia obu słuchawek, lewej i prawej, wykonano „literami” Braille’a.

 

[img:7]

[img:4]

[img:5]
 
więcej: sennheiser.pl
Słuchawki studyjne Słuchawki profesjonalne Słuchawki

Gdzie kupić?

Sennheiser Sennheiser www.sennheiser.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Sennheiser rozwiń listę sklepów

Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii
Więcej wiadomości