Lectrosonics M2 Duet po europejsku (i nie tylko)

Lectrosonics M2 Duet po europejsku (i nie tylko)

26 marca 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Lectrosonics

Żyjemy w świecie, który w wielu aspektach jest unormowany, objęty najróżniejszymi przepisami, certyfikatami i standardami. Wiele pośród tych standardów ma charakter globalny, ale duża część „działa” lokalnie, w obrębie danego kraju czy wspólnoty. W rezultacie często się zdarza, że sprzęt, który jest w pełni certyfikowany np. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce - czy szerzej, w Europie – nie może być wykorzystywany. Tak się sprawy mają chociażby w przypadku różnego rodzaju systemów bezprzewodowych, które aby być dopuszczonymi do LEGALNEGO obrotu i użytku, muszą spełniać wymogi lokalnych regulacji. Oczywiście firma Lectrosonics nie jest tu wyjątkiem.

Chcąc zatem wprowadzić swój system odsłuchowy IEM M2 Duet do sprzedaży na rynku europejskim, musiała przystosować go do pracy w odpowiednim paśmie radiowym. Tak też uczyniono.

 

[img:1]

 

System M2 Duet w wersji dla Europy, Ameryki Południowej i Azji Pacyficznej pracuje w zakresie 537-691 MHz (pasmo B1C1). Opiera się na opatentowanej technologii cyfrowej, z założenia mającej zapewniać płaską charakterystykę częstotliwościową, szeroki zakres dynamiki bez kompresji i maksymalną separację kanałów, tak aby można było uzyskać precyzyjne obrazowanie stereo, zaś w trybie mono wyraźny sygnał bez przesłuchów.

Ponadto w projekcie wyeliminowano kompander, a tym samym pojawiające się w związku z jego pracą artefakty. Pozwoliło to uzyskać czystą transmisję, o niskim poziomie zniekształceń i deklarowanym opóźnieniu ograniczonym do 1,8 ms.

 

[img:2]

 

Bazowymi komponentami systemu są: odbiornik typu bodypack M2Ra, podwójny stereofoniczny nadajnik półrackowy M2T/E01 oraz szerokopasmowy combiner (sumator) antenowy M2C-L. Całość można uzupełnić nadajnikiem DCHT, przeznaczonym do zastosowania w produkcji filmowej i telewizyjnej, mogącym też pełnić rolę nadajnika IFB. Obudowy nadajników i odbiorników są wykonane w całości z metalu, co zapewnia im większą trwałość. System może przyjmować sygnały wejściowe zarówno analogowe, jak i cyfrowe, przez port Dante.

 

[img:3]

 

Pracą całości można zarządzać zdalnie, wykorzystując do tego celu dedykowane oprogramowanie Wireless Designer. Służy ono także do aktualizacji firmware’u.

 

Systemy IEM i Akcesoria Systemy bezprzewodowe

Pro Audio

Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii
Więcej wiadomości