RELACJA: L-Acoustics - Prezentacja nowego systemu SYVA

1 grudnia 2017 / 10:33

29 listopada w warszawskim klubie Miłość odbyła się oficjalna premiera najnowszego systemu L-Acoustics - SYVA. Musiał on sprostać dość trudnym warunkom akustycznym lokalu, który nie był projektowany z myślą o muzyce. Współorganizatorem wydarzenia była firma Audio Plus, będąca oficjalnym dystrybutorem marki L-Acoustics na terenie Polski oraz Live Stage (firma nagłośnieniowa), Serpent Music i oczywiście klub Miłość.

Miejsca, które zachwycają wnętrzem, ciekawą architekturą i wzornictwem najczęściej są bolączką dla realizatorów dźwięku lub ich właścicieli, chcących słuchać muzyki lub mowy z kolumn na najwyższym poziomie. Dokładnie takim miejscem jest nowo otwarta przestrzeń eventowa przy klubie Miłość w Warszawie, który jest designerskim i klimatycznym miejscem z dużą ilością konstrukcji szklanych, zabudów z karton gipsu, balkonów, szklanej podłogi oraz kolumn. Tego typu konstrukcje oznaczają problem w akustyce - niekontrolowane odbicia, pułapki akustyczne czy niechciane rezonanse.

W takich miejscach może sprawdzić się jedynie nagłośnienie o określonych parametrach technicznych. Naprzeciw tym problemom stanął na wysokości najnowszy z rodziny L-Acoustic - system nagłośnienia SYVA.

 

[img:1]

 

Wojciech Mazurek
Product Manager L-Acoustics

Cechą charakterystyczną jest to, że kolumna gra bardzo wąską wiązką w płaszczyźnie pionowej, dzięki czemu może być ustawiona tak, aby omijać odbicia od sufitu czy balkonu, przez co osiąga się zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, niż przy rozproszonych systemach, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary SYVY. Wszelkich korekcji dokonuje się za pomocą specjalnego oprogramowania L-Acoustic. Jest to zadanie zarówno proste jak i szybkie. 

Kolejnym i niezaprzeczalnym atutem jest to, że system SYVA jest wykonany bardzo estetycznie, przez co świetnie wkomponowuje się w większość pomieszczeń. Być może nie jest to najważniejsza cecha z punktu widzenia realizatorów dźwięku, jednak w miejscach, w których stawia się na wygląd wnętrza jest to często czynnik decydujący. Dodajmy fakt nieograniczonej dostępności kolorów obudów. To sprawia, że SYVA może stać się praktycznie niewidoczna. 

SYVA, co ważne, została swtorzona w oparciu sprawdzone duże systemy nagłośnienia koncertowego L-Acoustics K2. Całość stoi na opcjonalnym zestawie basowym o nazwie SYVA Low, w którym znajdują się dwa przetworniki 12", dokładnie takie, jakie montowane są w systemach K2. W sumie można powiedzieć, że wydajność całego słupka jest taka sama jak pojedynczego elementu K2. Ma dokładnie te same dwa głośniki 12" i trzy drivery z K2, a zamiast czterech 6" głośników, ma sześć głośników 5". Wydajność jest zatem bardzo podobna. Żeby zasilić taki słupek, potrzebne są 2 kanały wzmacniacza LA4X lub większego.

Wojciech Mazurek - Product Manager L-Acoustics

 

[img:3]

[img:4]

Z pewnością te walory jak i jakość dźwięku zdecydowały o wyborze kilkunastu systemów SYVA podczas paryskich pokazów mody w tym roku. Na prezentowanym filmie ze zdumieniem wpatrywaliśmy się na zdjęcia z wybiegu modelek, szukając w tłumie stojących kolumn. 

SYVA jest smukłym systemem nagłośnieniowym, który może być stosowany w pojedynkę, w układzie stereofonicznym, ale także w systemie dźwięku przestrzennego. Należy od razu w tym miejscu wspomnieć, że producent przewidział kwestię olbrzymiej gamy akcesoriów do instalacji, ochrony i przenoszenia kolumn.

Gabaryty SYVA były jednak zaskoczeniem dla gości bowiem nikt nie spodziewał się, że tak niewielki system nagłośnienia jest w stanie dysponować aż tak wysokim poziomem dźwięku. Dystans 35 metrów zakładany przez producenta to bezpieczny promień jakim z powodzeniem obsłużymy klub muzyczny, salę konferencyjną, czy event w plenerze. Doskonała zrozumiałość mowy i jakość dźwięku, którą mogliśmy na własne uszy odczuć to niewątpliwie mocne punkty SYVA.

Ponadto, jak zapewniają przedstawiciele Audio Plus, SYVA ma jeszcze jedną cechę - mianowicie krótki czas przygotowania do pracy kolumny. Jest to system typu "plug and play", zatem każdy rozgarnięty techniczny sceny jest w stanie przygotować nagłośnienie w 10 minut. A czas to jak wiadomo pieniądz.

 

Firma Live Stage zaprosiła mnie do pomocy przy organizacji tego eventu. System przyjechał do mnie niedawno z Francji i niewiele osób miało do tej pory okazję zobaczyć i posłuchać, jak sprawuje się w akcji. Osobiście, cały czas czekam na prezentację jego możliwości na otwartej przestrzeni, gdzie będzie można w pełni zobaczyć, co potrafi.

Myślę, że jest to rozwiązanie idealne dla firm eventowych oraz rentalowych, które stawiają na jakość dźwięku hi-fi oraz równie dobrym subtelnym wyglądzie nagłośnienia. Nowa SYVA pozwala także spokojnie nagłośnić całą salę konferencyjną za pomocą dwóch praktycznie niezauważalnych słupków.

Jest to najtańszy z systemów L-Acoustics. Biorąc pod uwagę to, jaki mamy maksymalny SPL, to stosunek jakości do ceny jest tutaj naprawdę korzystny. Cena jest zależna przede wszystkim od wybranej konfiguracji. Pamiętajmy, że płacimy za niewielki, mobilny system, dysponujący jednocześnie naprawdę sporą mocą, który w dodatku jest gotowy do pracy w bardzo krótkim czasie.

Ostatnio mieliśmy okazję system testować na festiwalu muzyki elektronicznej w Krakowie, gdzie sprawdził się naprawdę świetnie.

 Wojciech Mazurek - Product Manager L-Acoustics

 

[img:12]

Grzegorz Stasik Bartłomiej Pałka Wojciech Mazurek
Wsparcie techniczne Dyrektor Sprzedaży Project Manager

 

[img:5]

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:10]

[img:11]

 

Zobacz także:

 

Relacja z targów ISE 2017.

 

 

Producent

L-acoustics L-acoustics www.l-acoustics.com

Dystrybutor

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

NAMM'18: Sennheiser HD 820 - Standard audiofilskiego brzmienia

NAMM'18: Sennheiser HD 820 - Standard audiofilskiego brzmienia

Firma Sennheiser podczas targów CES 2018 zaprezentuje nowe zamknięte słuchawki HD 820, które zredefiniują audiofilską jakość brzmienia. Dynamiczne...

SoundTrade nowym dystrybutorem pełnej oferty Midas & KlarkTeknik

SoundTrade nowym dystrybutorem pełnej oferty Midas & KlarkTeknik

Od stycznia 2018 r. SoundTrade rozszerza ofertę dystrybucyjną o kolejne linie produktowe koncernu MUSIC Tribe. Tym samym firma z Piaseczna staje się...

PREZENTACJA: Poznaj możliwości nowych mikserów SQ Allen & Heath

PREZENTACJA: Poznaj możliwości nowych mikserów SQ Allen & Heath

Zapraszamy na prezentacje nowych mikserów cyfrowych SQ Allen & Heath. Seria SQ bazuje na rewolucyjnym rdzeniu XCVI 96kHz FPGA, który zapewnia dźwięk w...

HD-661 - nowe zamknięte słuchawki monitorowe od Superlux

HD-661 - nowe zamknięte słuchawki monitorowe od Superlux

Superlux HD-661 to wysokiej jakości wokółuszne, zamknięte słuchawki monitorowe. Słuchawki zostały wyposażone w wysokiej jakości neodymowe magnesy, dzięki...

Najnowsze statywy mikrofonowe Superlux już dostępne

Najnowsze statywy mikrofonowe Superlux już dostępne

Superlux to marka, która zyskuje coraz więcej zwolenników wśród amatorów jak i profesjonalistów. Wysoka jakość, dbałość o szczegóły, solidna konstrukcja, to...

NAMM'18: Sennheiser poszerza portfolio słuchawek bluetooth

NAMM'18: Sennheiser poszerza portfolio słuchawek bluetooth

Firma Sennheiser podczas targów CES 2018 pokaże nowe bezprzewodowe dokanałowe słuchawki CX 6.00BT. Nowy model wyróżnia się basowym brzmieniem i minimalizmem:...

zobacz więcej
mikrofon