Test Xotic BB Preamp MB, czyli filozofia środka

9 lipca 2010 Tagi: kostka, efekt, preamp, bb preamp, xotic
Autor testu: piotr-borowik-zdjecie Piotr Borowik
Produkt: XOTIC BB Preamp MB
Cena: 777 PLN
Dostarczył: Firma MUZYCZNA
Z niebywałą przyjemnością zabrałem się za pisanie niniejszego testu, albowiem BB przypadł mi niezwykle do gustu już od pierwszych zagranych dźwięków. Zastanawiałem się po co ulepszać coś, co już w pierwszym wydaniu zaspokaja wybredne gusta najwybredniejszych z wybrednych (lista u dołu). A jednak. Kolejne wcielenie Xotic BB Preamp Mid Boost przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Nie trzeba przekonywać przecież żadnego gitarowego maniaka jak ważne jest środkowe pasmo.

Filozofia środka

Przy okazji testu komba gitarowego B52 rozwodziłem się na temat różnic pomiędzy brzmieniem brytyjskim i amerykańskim. Już przy pierwszych dźwiękach są one wyraźnie słyszalne, a środek ma tu ważną rolę.

Ni stąd ni z owąd pojawia się kostka, która ukochaną vintage'ową 800'kę zamienia w nowoczesnego drapieżcę będąc przy tym całkowicie przezroczystą dla charakteru wzmacniacza. Regulacja potencjometrem Mid Boost, tym razem w dół, nadaje przyjemny uchu efekt zdejmowania środka bez utraty dynamiki. Regulacja Mid na wzmacniaczu może dać dokładnie przeciwny i nie pożądany efekt.

Przy zastosowaniu BBP-MB na ciepłych czystych brzmieniach regulacja Mid Boost sprawia, że możemy szybko przenieść się w świat brytyjskich soundów. Wystarczy wyregulować stopień podbicia środka, nasycenia Gain oraz zdejmując trochę dołu i góry. Efekt murowany!

Oczywiście kręcąc gałkami w przeciwną stronę, czyli podbijając górę i dół, zdejmując środek i dodając nieco więcej Gain otrzymamy piękny nasycony dynamiczny sound, który powinien spodobać się metalowo zorientowanej braci.

[img:2]

Cóż bardziej ekskluzywnego niż Custom shop?!

Skąd pomysł na takowąż modyfikację?! Otóż zbierając feedback pośród wiernej klienteli firma Xotic (nie czyt. ksotik!*) postanowiła uruchomić custom shop zajmujący się produkcją ulubionych (najlepiej sprzedających się) kostek wzbogaconych o najczęściej proponowane dodatki. Pierwszym z nich okazał się właśnie Mid Boost. Tak naprawdę to cut/boost, gdyż kostka oferuje zarówno podbicie środkowych częstotliwości jak i ich wycięcie o ±12dB.

Oczywiście w planach są już kolejne customowe efekty oraz wersje sygnowane kostek Xotic’a. Między innymi będzie to BB Preamp sygnatura Andy’ego Timmonsa oraz Scott Henderson BC Rooster;)

Uniwersalność brzmienia

BB Preamp już w wersji podstawowej znakomicie komponuje się z wieloma wzmacniaczami, może nawet ze wszystkimi? Kto wie?! Osobiście przetestowałem go na Orange’u, Marshallu, Hiwatt’cie i Peavey’u i zawsze efekt był wzorowy.

Wersja Mid Boost oferuje nam dodatkowo możliwość zarażenia brzmienia naszego piecyka brytyjskimi częstotliwościami i to w sposób nietuzinkowy. Nawet na najczystszym kanale bez żadnych trudności ustawimy Vox'owy czy Marshall'iczny sound zniewalająco dokładnie oddający niuanse naszej gry.

[img:3]

Ustawienia kostki są o tyle uniwersalne, że można użyć ich zarówno jako dopalacz do solo jak i podbicie dynamiki na vintage’owych piecach. W przypadku uwydatnionego środka w naszym wzmacniaczu dobrym pomysłem jest skręcenie potencjometru Mid Boost w celu dodania nam kolejnej odmiennej charakterystyki do dyspozycji.

Podsumowanie

Byłem już przygotowany do zakupu BB Preampa w wersji klasycznej i kompletnie nie spodziewałem się, że jest coś w stanie zmienić moją decyzję. Mid Boost okazał się opcją przydatną, ponieważ znacznie rozszerzył możliwości zastosowania kostki Xotic’a. Na pewno możliwość zabawy środkowym pasmem bez skutków ubocznych w postaci straty dynamiki czy zabarwienia brzmienia dla posiadaczy Marshalli jest kuszącą propozycją.

Jeżeli szukacie uniwersalnej kostki, która będzie służyć jako:

  • Śpiewny overdrive
  • Boost pod solo
  • Zabarwiacz / odbarwiacz brzmienia (brytyjski środek)
  • Podbijacz dynamiki vintage’owego soundu wzmacniacza do agresywnego crunch’u
  • Przezroczyste podbicie głośności

i to wszystko topowej klasy, to nie musicie szukać już dalej.
Na koniec jeszcze tylko cena: 777zł.


Polecam, gdyż sam już posiadam
Piotr ‘Grzybu’ Borowik


* gdyż autora testu krew zaleje (przyp. sam aut.)

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Custom shop Xotic, ręcznie wykonany w USA
Upgrade bajeranckiego BB Preampa
True bypass
Mid boost o Marshallowskich zabarwieniu
Dodaje/odejmuje środek ±12dB – charakter brytyjski / mięsiste brzmienie scooped
Dodaje brzmieniu bardziej agresywnego charakteru
Artyści: Greg Howe, Andy Timmons (niedługo nowy BB Preamp Andy Timmons signature), Steve Lukather, Lee Ritenour, Blues Saraceno
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Sterling by Music Man JP1601
TEST: Gibson SJ200 Standard2
TEST: Friedman BE-OD Deluxe3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

TEST: Ovation 1773AX-4

TEST: Ovation 1773AX-4

Ocena:

Jeśli szukasz bezawaryjności na scenie oraz kontrolowanego brzmienia z układu elektronicznego, w różnych nawet trudnych warunkach, to zainteresuj się tą wyjątkową marką.

Produkt: 1773AX-4
Cena: 4999 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Gibson SJ200 Standard

TEST: Gibson SJ200 Standard

Firma Gibson istnieje od ponad 120 lat i jej historia nadal jest kontynuowana. Legendarne kształty gitar jak Les Paul, SG, Firebird, ES-335, Flying V,...

Produkt: SJ200 Standard
Cena: 21.199 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Sterling by Music Man JP160

TEST: Sterling by Music Man JP160

Witam wszystkich bardzo gorąco! Od kilku dni zaczęły się wakacje na dobre. Część z Was już za pewne zaczęła swoje pierwsze wyjazdy urlopowe, tym bardziej, że...

Produkt: JP160 PWH
Cena: 3.700 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
TEST: Friedman BE-OD Deluxe

TEST: Friedman BE-OD Deluxe

Amerykańska firma Friedman, znana głównie z produkcji wysokiej jakości kolumn i wzmacniaczy gitarowych postanowiła dać światu kolejną świetną gitarową...

Produkt: BE-OD Deluxe
Cena: 1200 zł
Piotr Augustynowicz Gitarzysta
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz