Nowości Spector na targach NAMM Show 2016 w USA

Nowości Spector na targach NAMM Show 2016 w USA

13 kwietnia 2016, 09:00
Producent: Spector
Dystrybucja: SoundTrade

Stuart Spector rozpoczął lutniczą produkcję gitar basowych w swoim warsztacie w Nowym Jorku w połowie lat 70-tych XX wieku. W ciągu pierwszych kilku lat swojego istnienia gitary basowe Spector przebojem wdarły się na amerykański rynek instrumentów profesjonalnych.

Wpływ na to miał rewolucyjny projekt ręcznie rzeźbionego instrumentu z wklęsłym od tyłu i wypukłym z przodu korpusem autorstwa Neda Steinbergera (później słynnego konstruktora instrumentów bezgłówkowych wykonanych z włókien węglowych). Bas NS wstrząsnął ówczesnym światkiem basowym ze względu na niespotykane brzmienie. Wpływ na to miały: monolityczna budowa i nowoczesny układ elektroniczny DiMarzio, który nieco później został zastąpiony przez aktywny układ EMG.

Obecnie sztandarowe modele gitar Spector oparte są wciąż na projekcie Neda Steinbergera, a mnogość światowych artystów grająca na tych instrumentach potwierdza ponadczasowy charakter basu NS.

 

[img:3]

[img:4]

 

Spector NS240

Słynąca z produkcji wyśmienitych basówek firma Spector obchodzi w tym roku czterdziestolecie działalności. W ramach świętowania tej okrągłej rocznicy, na ostatnich targach muzycznych odbywających się rokrocznie w kalifornijskim Anaheim, zaprezentowano rocznicową wersję najsłynniejszego basu Spector NS240.

Instrument charakteryzuje się przepiękną inkrustacją hebanowej podstrunnicy, wykonaną z masy perłowej i przedstawiającą ławicą łososi atlantyckich i nawiązującą do wędkarskiej pasji założyciela firmy, pochodzącego z Polski lutnika Stuarta Spectora. Korpus instrumentu został wyrzeźbiony z litego orzecha wzorzystego, zaś szyjkę wykonano z trzech części twardego klonu i wzmocniono grafitowymi prętami.

 

[img:1]

[img:2]

 

Spector NS2CTV

W ofercie Spectora znalazł się również elektroakustyczny model NS2CTV, z rzeźbionym topem z kalifornijskiej sekwoi oraz 30" skalą. Drewno na ten instrument pozyskano ze zbiorników na wodę pitną, znajdujących się na dachach nowojorskich budynków i będących w użyciu od początku ubiegłego stulecia.

Wieloletni kontakt z czystą wodą spowodował wypłukanie cukrów z komórek drewna, dzięki czemu sezonowało ono w zupełnie odmienny sposób niż przy użyciu innych metod, i bardziej przypominało tradycyjne przygotowanie drewna na skrzypce stosowane w europejskim lutnictwie od stuleci. Całości dopełnia przetwornik piezoelektryczny marki Fishman, przetwornik elektromagnetyczny Aguilar oraz aktywny układ tej samej marki.

 

[img:5]

[img:6]

 

Spector Forte 5

Na targach NAMM Spector zaprezentował również odświeżoną serię basów Forte, którą sam producent reklamuje hasłem "żadnych fanaberii, tylko dźwięk", będących tańszą, ale wcale nie gorszą alternatywą dla instrumentów serii NS.

Gitary basowe serii Forte produkowane są w nowojorskiej siedzibie firmy Spector i wykańczane są w jednym, transparentnym czarnym, matowym kolorze, nie posiadają markerów na podstrunnicy ani żadnych innych dodatków windujących cenę. Korpusy instrumentów wykonane są z lekkiego jesionu bagiennego, zaś przebiegająca przez całą długość instrumentu szyjka zrobiona została z trzech części wzmocnionego grafitowymi prętami klonu. Elektronika opiera się na przetwornikach marki Aguilar oraz układu aktywnego OBP-2 tego samego producenta.

 

[img:7]

[img:8]

 

Spector Euro 4LX 40th Anniversary

Kolejnym instrumentem powstałym na okoliczność celebracji czterdziestej rocznicy powstania marki jest produkowany w Czechach model serii Euro, będący limitowaną edycją dostępną na zamówienie jedynie w 2016 roku. Instrument został oznaczony specjalną inkrustacją na XII progu podstrunnicy oraz otrzymał specjalne wykończenie - klonowa, wzmacniana grafitowymi prętami trzyczęściowa szyjka o konstrukcji neck-thru-body pomalowana została na kolor czarny, zaś doklejone skrzydła z klonu wzorzystego mają czerwone transparentne wykończenie.

Bas został wyposażony w przetworniki EMG w układzie PJ, a za ich barwę odpowiada aktywny układ TonePump, zaprojektowany przez czeski oddział marki Spector. Mostek oraz siodełko zostało odlane z mosiądzu i wykończone czarnym lakierem. Instrumenty serii Euro można również zamówić ze skrzydłami z europejskiej olchy z topem z drewna egzotycznego, w wielu różnych kolorach i wersjach wykończenia zarówno lakierowanych, jak i olejowych. Godną odnotowania ciekawostką może być fakt, iż niektóre gatunki drewna używane do budowy czeskich modeli basów Spector pochodzi między innymi z Polski.

 

[img:9]

[img:10]

 

Spector Legend 5 Neck Thru

Nowością w ofercie Spectora jest seria Legend Neck Thru, o charakterystycznej dla tego producenta konstrukcji szyjki z doklejonymi skrzydłami korpusu z klonu. Basy z serii Legend Neck Thru mogą mieć top z klonu wzorzystego w kolorze Faded Blue, bądź top z bubingi w wykończeniu naturalnym.

Na elektronikę składa się aktywny układ Aguilar OBP-2 oraz przetworniki Aguilar w wersjach soapbar lub PJ w modelach czterostrunowych. Instrumenty Legend Neck Thru produkowane są w południowo koreańskiej fabryce Spectora.

 

[img:11]

[img:12]

 

Spector CodaP 4 Pro

Również w Korei powstaje nowość na rok modelowy 2016, CodaP 4 Pro, będąca ukłonem dla klasycznych basów, które zrewolucjonizowały muzykę rozrywkową, ale przy zachowaniu jakości i charakterystycznych dla Spectora cech. Jednoczęściowa klonowa szyjka z 20 progową podstrunnicą przykręcona została do olchowego korpusu z naklejonym topem z klonu płomienistego. Bas został wyposażony w przetwornik z dzieloną cewką nawiniętą na magnes alnico, a jego pracą steruje spectorowski, aktywny układ TonePumpJr.

 

[img:13]

[img:14]

 

Spector SpectorCore 4FL

Inną ciekawostką ze stajni Spectora to znany już od kilku lat model SpectorCore. Ten instrument charakteryzuje się lipowym korpusem z komorami akustycznymi, mostkiem wyposażonym w przetwornik piezo marki Fishman oraz pickupem elektromagnetycznym nawijanym dla Spectora przez firmę Bartolini. SpectorCore występuje zarówno w wersji cztero- jak i pięciostrunowej, z szyjkami progowymi jak i fretless.

 

[img:15]

[img:16]

 
Gitary Basowe

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Spector rozwiń listę sklepów

Gitara

Ulepszone kompresory od Origin Effects
Więcej wiadomości