RELACJA: Gitarowy Rekord Świata 2021 - edycja wyjątkowa, ale bez rekordu

RELACJA: Gitarowy Rekord Świata 2021 - edycja wyjątkowa, ale bez rekordu

22 czerwca 2021, 05:59
autor: Michał Bigoraj

W ostatnią sobotę Wrocław po raz kolejny stał się światową stolicą gitary. 19 czerwca miała bowiem miejsce 19. edycja Gitarowego Rekordu Świata, wymyślonego i organizowanego niezmiennie przez Leszka Cichońskiego. Tysiące gitarzystek i gitarzystów zagrało tego dnia, znane chyba wszystkim „Hey Joe” z repertuaru Jimiego Hendrixa – patrona Rekordu.

 

 

Tegoroczna impreza była wyjątkowa z wielu powodów, przede wszystkim pandemii. Z tego to względu po raz pierwszy uczestników Rekordu gościła Pergola, a nie wrocławski Rynek. Wyjątkowo zmieniono też datę, bowiem ze względu na powolne znoszenie obostrzeń imprezę masową o tak dużej skali udało się zorganizować dopiero w drugiej połowie czerwca. W poprzednich latach odbywała się ona 1 maja.

Specyficzna była także formuła tegorocznej edycji. Można ją nazwać hybrydową. Gitarzyści (oraz osoby grające na innych instrumentach strunowych) Rekord próbowali pobić zarówno na rynku stolicy Dolnego Śląska, jak i łącząc się z innymi uczestnikami przez Internet. Wprawdzie drugą opcję praktykowano już od kilku lat, ale nigdy na taką skalę jak w tym roku. Online zagrali gitarzyści nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Australii czy Kanadzie.

 

[img:1]

 

Kolejnym wyjątkowym akcentem był fakt, że w tym roku obchodzimy 30-lecie aktywności edukacyjnej Cichońskiego oraz jego kultowego podręcznika dla gitarzystów „Blues-Rock Guitar Workshop”. We Wrocławiu gościliśmy więc wielu absolwentów kursu Leszka. Odbył się także zlot jego uczniów, którzy swoim koncertem rozpoczęli tegoroczną imprezę.

 

[img:4]

 

Nie zabrakło oczywiście wybitnych gitarzystów. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Jan Borysewicz (wspólnie z nim „rekordziści” zagrali przebój Lady Pank „Zawsze tam, gdzie ty”), Grzegorz Skawiński (który wykonał kilka utworów z repertuaru Hendrixa, „w towarzystwie” m.in. śpiewającej „Foxy Lady” Patrycji Markowskiej, która z obecnymi we Wrocławiu łączyła się przez Internet), wszechstronnie uzdolniony Piotr Bukartyk, basista Budki Suflera Mieczysław Jurecki czy, uznawany za polskiego ambasadora gitary na świecie, Adam Palma, który w poprzednim roku wygrał dramatyczną walkę z koronawirusem.

 

[img:3]

 

Palmie podczas występu towarzyszył (grając na skrzypcach) wybitny kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. Wydarzeniem był także występ online Grzegorza Markowskiego. Legendarny wokalista zaśpiewał „Nie płacz Ewka”. We Wrocławiu pojawili się także m.in.: Łukasz Łyczkowski, Wojciech Pilichowski, Marek Pająk oraz cover band Gary Moore Tribute Band i gitarzysta Raya Charlesa – Kenny Carr. Online dołączył do nas także rosyjski wirtuoz gitary Roman Miroshnichenko.

 

[img:2]

 

W historii Gitarowego Rekordu edycja z 2021 roku traktowana będzie jako wyjątkowa. Niezależnie od wyniku, w przyszłym roku do ustanowienia nowego rekordu – który miejmy nadzieję, że powróci na Rynek – niezbędne będą minimum 7424 gitary.

Szczegóły na temat Gitarowego Rekordu Świata, a także pełna lista tegorocznych uczestników jest  dostępna na stronie www.heyjoe.pl.

 

Grzegorz Skawiński

 

Krzesimir Dębski

 

Mieczysław Jurecki

 

Martyna Bellini

 

Marek Popów oraz Maciej Burniak

 Autor zdjęć: Paweł Ostrowski

więcej: www.heyjeo.pl
Basowe Akustyczne Elektryczne Gitary
Shure! Kamera, akcja! ADX5D
Więcej wiadomości