
RELACJA: Gitarowy Rekord Świata 2021 - edycja wyjątkowa, ale bez rekordu
W ostatnią sobotę Wrocław po raz kolejny stał się światową stolicą gitary. 19 czerwca miała bowiem miejsce 19. edycja Gitarowego Rekordu Świata, wymyślonego i organizowanego niezmiennie przez Leszka Cichońskiego. Tysiące gitarzystek i gitarzystów zagrało tego dnia, znane chyba wszystkim „Hey Joe” z repertuaru Jimiego Hendrixa – patrona Rekordu.
Tegoroczna impreza była wyjątkowa z wielu powodów, przede wszystkim pandemii. Z tego to względu po raz pierwszy uczestników Rekordu gościła Pergola, a nie wrocławski Rynek. Wyjątkowo zmieniono też datę, bowiem ze względu na powolne znoszenie obostrzeń imprezę masową o tak dużej skali udało się zorganizować dopiero w drugiej połowie czerwca. W poprzednich latach odbywała się ona 1 maja.
Specyficzna była także formuła tegorocznej edycji. Można ją nazwać hybrydową. Gitarzyści (oraz osoby grające na innych instrumentach strunowych) Rekord próbowali pobić zarówno na rynku stolicy Dolnego Śląska, jak i łącząc się z innymi uczestnikami przez Internet. Wprawdzie drugą opcję praktykowano już od kilku lat, ale nigdy na taką skalę jak w tym roku. Online zagrali gitarzyści nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Australii czy Kanadzie.
Kolejnym wyjątkowym akcentem był fakt, że w tym roku obchodzimy 30-lecie aktywności edukacyjnej Cichońskiego oraz jego kultowego podręcznika dla gitarzystów „Blues-Rock Guitar Workshop”. We Wrocławiu gościliśmy więc wielu absolwentów kursu Leszka. Odbył się także zlot jego uczniów, którzy swoim koncertem rozpoczęli tegoroczną imprezę.
Nie zabrakło oczywiście wybitnych gitarzystów. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Jan Borysewicz (wspólnie z nim „rekordziści” zagrali przebój Lady Pank „Zawsze tam, gdzie ty”), Grzegorz Skawiński (który wykonał kilka utworów z repertuaru Hendrixa, „w towarzystwie” m.in. śpiewającej „Foxy Lady” Patrycji Markowskiej, która z obecnymi we Wrocławiu łączyła się przez Internet), wszechstronnie uzdolniony Piotr Bukartyk, basista Budki Suflera Mieczysław Jurecki czy, uznawany za polskiego ambasadora gitary na świecie, Adam Palma, który w poprzednim roku wygrał dramatyczną walkę z koronawirusem.
Palmie podczas występu towarzyszył (grając na skrzypcach) wybitny kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. Wydarzeniem był także występ online Grzegorza Markowskiego. Legendarny wokalista zaśpiewał „Nie płacz Ewka”. We Wrocławiu pojawili się także m.in.: Łukasz Łyczkowski, Wojciech Pilichowski, Marek Pająk oraz cover band Gary Moore Tribute Band i gitarzysta Raya Charlesa – Kenny Carr. Online dołączył do nas także rosyjski wirtuoz gitary Roman Miroshnichenko.
W historii Gitarowego Rekordu edycja z 2021 roku traktowana będzie jako wyjątkowa. Niezależnie od wyniku, w przyszłym roku do ustanowienia nowego rekordu – który miejmy nadzieję, że powróci na Rynek – niezbędne będą minimum 7424 gitary.
Szczegóły na temat Gitarowego Rekordu Świata, a także pełna lista tegorocznych uczestników jest dostępna na stronie www.heyjoe.pl.
Grzegorz Skawiński
Krzesimir Dębski
Mieczysław Jurecki
Martyna Bellini
Marek Popów oraz Maciej Burniak
Autor zdjęć: Paweł Ostrowski






