Claypaky Xtylos i ReflectXion na Deftones North American Tour

Claypaky Xtylos i ReflectXion na Deftones North American Tour

22 września 2022, 09:00
Producent: Claypaky
Dystrybucja: Prolight sp. z o.o.

Defentones to amerykański zespół alt-metalowy, który zakończył właśnie północnoamerykańska część swojej trasy koncertowej OHMS. Według fanów stworzyli oni show, na który warto było czekać. Projektantem oświetlenia i scenografii oraz odpowiedzialnym za produkcję był Jon Eddy. Wykorzystał oprawy Claypaky Xtylos o laserowym źródle światła RGB oraz ruchome lustra nowej generacji Claypaky ReflectXion, nadając pokazowi wyjątkowy wygląd.

 

[img:1]

Eddy zaprojektował trasę w 2020 roku, ale została ona odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Wykorzystując zyskany czas eksperymentował z oprawami Xtylos i ReflectXion, w efekcie całkowicie przeprojektowując trasę. Celem trasy było uzyskanie efektu „mniej znaczy więcej”, do czego idealnie nadają się oprawy typu beam, ponieważ nie zalewają całej sceny.

 

[img:2]

 

Projekt składał się z koncentrycznie zawieszonych kratownic w kształcie diamentów zapełnionych wyłącznie oprawami typu beam i listew LED sceptron. Wykorzystano 48 Xtylos’ów i było to jedyne ruchome źródła światła, jakie wykorzystano. Na kolejnych kratownicach zawieszono kolejno 8, 16 i 24 urządzenia. Do tego było kilka follow spot’ów i oprawy typu washbeam na ziemi. Do tego projektory laserowe zapewniające elementy wideo.

 

[img:3]

Dzięki Xtylos mogę używać niebieskiego i czerwonego, są one tak mocne jak wszystko, co kiedykolwiek miałem z białym lub bez koloru. To niezwykle przyjemne dla projektanta oświetlenia. Uwielbiam jak światło przecina pryzmaty i gobo, jednocześnie będąc mocno nasycone – nie ma innego takiego światła.

Jon Eddy

 

[img:4]

 

ReflectXion zagina i kształtuje wiązkę światła, nie tracąc go przy tym. Wysoce odblaskowa jednostka charakteryzuje się współczynnikiem odbicia do 99% bez aberracji chromatycznych.

 

ReflecXion był fajnym postępem w stosunku do tego, czego próbowałem w przeszłości i sprawdza się przy tym świetnie. Dla niektórych utworów wszystkie 48 Xtylosów uderzało w pojedynczy ReflecXion tworząc jeden wielki pryzmat, z wiązami biegnącymi od lustra do każdego zakątka sali.

Wszyscy pytali co to za światło, zwłaszcza gdy ReflecXion zaczął się poruszać. Musiałem im wtedy powiedzieć, że nie jest to światło, tylko ruchome lustro. Do tej pory niewiele pokazów z niego korzystało.

Jon Eddy

 

[img:5]

 

Dzięki wykorzystaniu konsoli Avolites i funkcji Synergy serwera multimedialnego możliwe było zaprogramowanie i odtwarzanie multimedialnych części pokazu wraz z wideo w określonych momentach.

 

Zawsze byłem wielkim fanem Sharpy, ale teraz gdy mam w rękach Xtylos, trudno będzie bez nich zagrać koncert.

Jon Eddy

 

Photo credits: Errick Easterday & Claypaky

Efekty / Lasery beam Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Claypaky Claypaky www.claypaky.it

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Oświetlenie

Cameo zaprezentuje nowe produkty na targach ISE 2024
Więcej wiadomości