Trasa koncertowa Paramore oświetlana przez Robe

Trasa koncertowa Paramore oświetlana przez Robe

20 listopada 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Robe
Dystrybucja: Prolight sp. z o.o.

Występy sceniczne od stuleci, a może i dłużej, wiązały się nie tylko z przedstawianą treścią, ale i formą jej przedstawiania. A tu niepoślednią rolę odgrywa oświetlenie. Kiedyś stosowano łuczywa, świece, lampy naftowe, później proste oświetlenie żarowe, a to, z czym mamy do czynienia obecnie, to często urządzenia stanowiące technologiczny majstersztyk. Różnego typu koncerty to imprezy, które nie mogą się obejść bez odpowiedniej oprawy świetlnej. Przykładem niech będzie trasa koncertowa zespołu Paramore, promującego swoją szóstą już płytę This is Why.

Zmyślnie – choć bez zbędnej przesady – zaprojektowaną scenografię uzupełnia zestaw urządzeń oświetleniowych. Jego trzon stanowi 67 ruchomych głowic Robe Esprite, rozmieszczonych na trzech kratownicach. Odpowiadają one przede wszystkim za oświetlenie scenograficzne i efektowe, działając w synchronizacji z muzyką.

 

[img:1] 

[img:6]

 

„Dają piękną, czystą i jasną wiązkę światła, a ich cechą charakterystyczną jest jednolitość jasności światła w całym polu działania” – skomentował Bobby Grey, człowiek odpowiedzialny za zaprogramowanie systemu oświetleniowego, dodając, że Esprite’y „oszałamiają” zarówno jako wszechstronne światło profilowe, jak i efektowe.

 

[img:3]

 

Do tego doliczyć należy sześć sztuk głowic ledowych iFORTE (konstrukcja uhonorowana nagrodą PLASA 2022 w kategorii Innowacyjność) o mocy świetlnej 82.000 lumenów i z 13-soczewkowym układem optycznym z zoomem, najsilniejszych w całym setupie.

 

[img:4]

 

Zestawowi temu towarzyszy sześć reflektorów prowadzących BMFL FollowSpot LT oraz trzy BMFL, tego samego producenta. Takich jednak dożyliśmy czasów, że follow spoty nie wymagają już fizycznej, bezpośredniej obsługi przez człowieka. Zamiast tego często stosowane są systemy sterowania zdalnego, takie jak RoboSpot. W tym przypadku użyto trzech takich systemów, wykorzystując je do oświetlania tyluż członków zespołu – tych, którzy poruszają się po scenie. Pozostali czterej, „statyczni”, oświetlani są przez zestaw czterech głowic BMFL WashBeam.

 

[img:2]

 

Równie entuzjastycznie, co o głowicach ESPRITE, Bobby Grey wypowiada się o systemie RoboSpot: „System zrewolucjonizował sposób, w jaki projektujemy kluczowe elementy oświetlenia współczesnych widowisk”. Natomiast możliwość umieszczenia follow spota w dowolnym miejscu, nawet w takim, do którego operator nie dałby rady się wcisnąć, jest wg Greya nieoceniona.

 

[img:5]
 

Zobacz także inne nowości Robe 2023:

 
więcej: www.robe.cz
spot beam wash Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Oświetlenie

Praca szuka człowieka - Specjalista ds. sprzedaży w Adam Hall
Więcej wiadomości