A Control - narzędzie do kalibracji monitorów studyjnych ADAM Audio

A Control - narzędzie do kalibracji monitorów studyjnych ADAM Audio

14 listopada 2022, 11:00
Producent: ADAM Audio
Dystrybucja: Audiostacja

Dobre monitory to podstawa w każdym studiu nagrań. Ale jak dobre by one nie były, jeśli pracują w pomieszczeniu o niewłaściwej akustyce, mogą zupełnie się nie sprawdzić. Dlatego producenci monitorów, przynajmniej tych profesjonalnych, zazwyczaj oferują narzędzia pozwalające owe niekorzystne warunki skompensować. Podobnie jest z firmą ADAM Audio, która – wespół z Sonarworksopracowała i udostępniła A Control, tego właśnie rodzaju aplikację dedykowaną dla dla monitorów z nowej serii A.

 

 

Każdy monitor serii A wyposażony jest w procesor DSP, który obsługuje profile kalibracyjne utworzone oprogramowaniu w Sonarworks SoundID Reference. Dokonuje ono pomiarów akustyki danej przestrzeni i generuje unikalny profil, pozwalający przeciwdziałać problematycznym częstotliwościom i rezonansom. Zazwyczaj użycie takiego profilu wymaga uruchomienia wtyczki VST lub aplikacji SoundID Reference w komputerze, co przyczynia się do zwiększenia obciążenia procesora i latencji.

 

[img:3]

 

A Control jest aplikacją darmową, działającą w środowisku Windows i macOS, umożliwiającą użytkownikowi przechowywanie profilów kalibracji SoundID Reference bezpośrednio w DSP monitorów A, bez konieczności korzystania z aplikacji SoundID Reference lub jakichkolwiek dodatkowych wtyczek w DAW. Dzięki temu proces optymalizacji przebiega bez negatywnych skutków obciążenia komputera.

 

[img:5]

 

Oprócz zapisywania profilów SoundID Reference wprost w DSP głośników, użytkownik może tworzyć własne profile, wykorzystując sześciopasmową korekcję parametryczną, a także wprowadzać zmiany ustawień, których regulatory znajdują się na tylnych panelach monitorów. Wszystkie korekty dokonane w A Control są słyszalne w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z funkcją bypass pozwala ocenić poprawność wprowadzonej kalibracji wprost z pozycji odsłuchowej.

 

[img:4]

 

Dla krótkiego przypomnienia, seria A obejmuje pięć modeli: A4V, A44H, A7V, A77H oraz A8H. Ich nazwy oznaczają średnicę zastosowanych wooferów i ich liczbę. Pojedyncza cyferka informuje o tym, iż dany model wyposażony jest w jeden głośnik niskotonowy, dwie cyferki zaś świadczą o obecności dwóch wooferów o danej średnicy – dla przykładu, A4V to monitor z jednym niskotonowym głośnikiem o średnicy 4 cali, zaś A77H ma dwa woofery 7-calowe, jakkolwiek pracują one w różnych pasmach. Litera natomiast informuje o ustawieniu, w jakim dany monitor winien pracować – w pionie (A), czy w poziomie (H). Oczywiście we wszystkich monitorach A zainstalowany jest przetwornik wysokotonowy X-ART z falowodem HPS.

 

[img:2]
 
Inne Oprogramowanie i DAW Monitory studyjne

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości