M32 Pro II - Nowa petarda od RME

M32 Pro II - Nowa petarda od RME

10 lipca 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: RME Audio
Dystrybucja: Audiostacja

Czasy, kiedy sygnały audio przesłane były po prostu zwyczajnymi przewodami z miedzi, i to wyłącznie w postaci analogowej, odeszły już do lamusa historii. Postęp w dziedzinie technologii cyfrowych nabrał w pewnym momencie takiego przyspieszenia, że świat sieciowych instalacji dźwiękowych – studyjnych, nadawczych czy koncertowych – zmienił się w niewyobrażalny wręcz sposób. Możliwości, jakie one stwarzają, są praktycznie nieograniczone. Oczywiście wszystko opiera się na niezwykle wyrafinowanych rozwiązaniach, a jednym z najpoważniejszych graczy na rynku cyfrowych urządzeń audio jest bez wątpienia niemiecka firma RME. Przed momentem ogłosiła, że do oferty wprowadza nową, składającą się z czterech modeli, serię urządzeń M32 Pro II. Mówiąc najkrócej, są to konwertery protokołów sieciowych, analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe.

Do wyboru mamy więc wersje przetwarzające dane audio pomiędzy formatami Dante lub AVB (w zgodności z protokołem Milan) na MADI oraz  – w zależności od modelu - z bądź na postać analogową. Z pewnością nie będziecie mieli kłopotu z rozszyfrowaniem, co poszczególne modele „robią”, na podstawie ich nazw: M32 AD Pro II AVB, M32 DA Pro II AVB, M32 AD Pro II-D i M32 DA Pro II-D.

 

[img:1]

 

Dzięki implementacji obsługi protokołu Dante w wersjach M-32 Pro II-D (D jak Dante) potrafią one łączyć się z innymi urządzeniami audio za pośrednictwem standardowych przełączników sieciowych. Korzystając z wirtualnej karty dźwiękowej Dante użytkownik może przesyłać maksymalnie 64 kanały audio z komputera bezpośrednio do analogowych i cyfrowych wejść i wyjść M-32 Pro II-D.

Modele wyposażone w interfejs AVB, oparty na otwartych standardach sieciowych IEEE 802.1 i 1722.1, transmitują i odbierają do 128 kanałów przy próbkowaniu 48 kHz (96 kanałów przy 96 kHz lub 64 przy 192 kHz). Ponadto każde urządzenie rozgłasza swój status i konfigurowalne opcje w sieci przy wykorzystaniu protokołu ATDECC (IEEE 1722.1), umożliwiając bezproblemową integrację z sieciami deterministycznymi.

 

[img:2]

 

Wszystkie urządzenia wyposażone są w szereg zaawansowanych funkcji. Zdublowanie portu sieciowego zapewnia redundancję połączeń. Modele Dante oferują ponadto tryb przełączania sieci, umożliwiający łączenie wielu urządzeń poprzez ów drugi port. Optyczny port MADI można rozbudować o opcjonalny moduł SFP — idealny do zastosowań wymagających dużej liczby kanałów przy wysokich częstotliwościach próbkowania. Kanały z obu portów MADI mogą być indywidualnie kierowane do i z AVB/Dante. Sygnały analogowe wprowadzane i wyprowadzane są złączami D-sub, po osiem na każde z nich. Poszczególne kanały analogowe M-32 mogą pracować z różnymi poziomami liniowymi - każdy z pełną rozdzielczością przetworników. Seria M jest jednym z nielicznych rozwiązań na rynku, które pozwalają pracować z rekomendowanym przez SMPTE poziomem +24 dBu przy 0 dBFS, oprócz +19 dBu i +13 dBu.

 

[img:3]

 

Każdym z urządzeń można sterować bezpośrednio z przedniego panelu, uzyskując tą drogą wygodny, bezpośredni dostęp do wszystkich funkcji. Do urządzeń AVB można uzyskać dostęp także poprzez sieć (w tym bezprzewodowo przez Wi-Fi) i USB. Ponadto urządzenia M32 Pro II można integrować w praktycznie dowolnym punkcie systemu dzięki interfejsowi API, opartemu na JSON, a nawet przy użyciu poleceń polecenia MIDI SysEx. Zintegrowana matryca routingu umożliwia swobodną komutację kanałów na wszystkich wejściach/wyjściach analogowych i cyfrowych. W związku z tym rozwiązywanie problemów z przepływem sygnałów, taktowaniem czy komunikacją jest bardzo proste!

 

[img:4]
 
Konwertery i splitery Nagłośnienie instalacyjne

Gdzie kupić?

RME Audio RME Audio www.rme-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > RME Audio rozwiń listę sklepów

Kolejna prestiżowa marka w portfolio Audio Plus: SCHOEPS
Więcej wiadomości