UNO Synth PRO X – Nowy syntezator w ofercie IK Multimedia

UNO Synth PRO X – Nowy syntezator w ofercie IK Multimedia

23 sierpnia 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: IK Multimedia

Firma IK Multimedia z Modeny we Włoszech rozpoczynała swoją działalność jako producent oprogramowania, a szczególnie wtyczek modelujących działanie rozmaitego sprzętu studyjnego. Jej pierwszym produktem była emulacja klasycznej konsolety nagraniowej z Abbey Road Studios. Z czasem jednak jej zainteresowania zwróciły się ku sprzętowi fizycznemu, w tym syntezatorów. Właśnie dowiedzieliśmy się, że na rynek trafia nowy model, UNO Synth PRO X, czyli parafoniczny syntezator analogowy, w kompaktowej, przenośnej, ważącej niespełna kilogram obudowie.

 

 

Na pokładzie UNO Synth PRO X znalazły się trzy niezależne oscylatory z morfingiem fali, oferujące takie funkcje jak PWM, synchronizacja, modulacja pierścieniowa i modulacja częstotliwości. Poszczególne kluczowe funkcje obsługuje się za pomocą ręcznych regulatorów, z przełącznikiem wybierającym oscylator, który jest aktualnie przypisany do elementów sterujących na górnym panelu. Drugim blokiem toru syntezy są dwa filtry analogowe. Pierwszy to filtr typu OTA, działający jako górnoprzepustowy lub dolnoprzepustowy. Drugi zaś to dwu- lub czterobiegunowy filtr dolnoprzepustowy, oparty na SSI.

 

[img:1]

 

Następny blok zawiera trzy generatory obwiedni ADSR, dwa LFO i zestaw regulatorów efektów. Dedykowane sloty Modulation, Reverb i Delay pozwalają na jednoczesne użycie do trzech efektów, a do wyboru jest ich łącznie dziesięć, w tym chorus i uni-vibe, pięć różnych typów delaya oraz pogłos Hall, Plate lub Shimmer. Dodatkowo PRO X wyposażono w analogowy overdrive.

 

[img:2]

 

Pokładowy 64-krokowy sekwencer pozwala na zapis do 48 parametrów w każdym kroku i może pracować w trybie Legato, Mono lub Paraphonic. Oferuje też nową opcję, Bassline. Funkcja Sequence Randomizer umożliwia sekwencerowi automatyczne generowanie sekwencji zgodnych ze skalą wybraną przez użytkownika. Do dyspozycji użytkownik ma także arpeggiator z 10 różnymi trybami działania.

Główne wyjścia instrumentu to symetryczne gniazda TRS. Oprócz nich na tylnej ścianie znajduje się sześć gniazd mini-jack – dwie pary wejść i wyjść CV/Gate, monofoniczne wejście audio oraz stereofoniczne wyjście słuchawkowe – a także gniazda MIDI In i MIDI Out.

 

[img:3]

 

Port USB-C zapewnia komunikację z komputerem i umożliwia połączenie instrumentu z oprogramowaniem Editor/Librarian, które może funkcjonować jako samodzielna aplikacja lub wtyczka DAW. W tym drugim przypadku można grać i programować PRO X tak, jakby był on instrumentem wirtualnym. Chociaż syntezator może być zasilany z portu USB, IK Multimedia zaleca korzystanie z dostarczonego zasilacza.

UNO Synth PRO X jest już dostępny w sprzedaży, w cenie 499,99 euro. Opcjonalnie dokupić można dedykowaną torbę transportową z poliestru, wycenioną na 39,99 euro.

 

[img:4]

 
Syntezatory

Gdzie kupić?

IK Multimedia IK Multimedia www.ikmultimedia.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > IK Multimedia rozwiń listę sklepów

Studio

DirectOut i RME znów łączą siły
Więcej wiadomości