Rupert Neve Designs MBT - Aby miks brzmiał jeszcze szlachetniej

Rupert Neve Designs MBT - Aby miks brzmiał jeszcze szlachetniej

18 października 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Rupert Neve

Nazwisk, które trwale i głęboko zapisały się w historii technologii muzycznej, jest całkiem sporo, ale niektóre świecą blaskiem szczególnym. Do takich należy Rupert Neve. I choć ten wielce szanowny konstruktor już opuścił nasz padół łez, to jego myśl przetrwała, a firma nosząca to nazwisko – Rupert Neve Designs – kontynuuje dziedzictwo, wprowadzając na rynek kolejne produkty wysokiej klasy. Jednym z ostatnich jest Master Bus Transformer.

 

[img:1]

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to procesor przeznaczony do pracy na szynie głównej, czy też miksu, a jego zadanie polega na uszlachetnianiu sygnału.

Urządzenie składa się z sześciu bloków funkcjonalnych. Pierwszym jest blok wejściowy z trymerem oraz filtrem górnoprzepustowym. Ten pierwszy pozwala na regulację poziomu wejściowego w zakresie -12/+12 dB, drugi zaś można płynnie przestrajać od 15 do 100 Hz. Z bloku wejściowego sygnał trafia do dwupasmowego korektora z dwoma filtrami półkowymi – dolny przestrajany jest w granicach 15-240 Hz, górny zaś 3-24 kHz. Zakres podcięcia/podbicia to w obu przypadkach -9 do +9 dB. Kolejnym blokiem jest kompresor, tu określany jako Color Comp. 

 

[img:2]

 

To rozwiązanie o tyle interesujące, że kompresor podkreśla zniekształcenia nieliniowe i zakolorowania sygnału wprowadzane przez element optoelektroniczny. Współczynnik kompresji przełączany jest pomiędzy dwiema wartościami, 2:1 (LO) lub 5:1 (HI), czas powrotu reguluje się w zakresie od 100 ms do 1,5 sekundy, zaś próg można ustawić w granicach 0 do +24 dBu. W torze sidechain można włączyć filtr górnoprzepustowy pracujący w zakresie 20 - 350 Hz, zapobiegając efektowi pompowania, a regulator Blend pozwala regulować proporcje sygnałów podczas kompresji równoległej.

 

[img:4]

 

Kolejnym blokiem jest sekcja regulacji szerokości postrzeganego obrazu stereo. Inspiracją dlań jest moduł Stereo Field Editor (SFE) zastosowany w wielokrotnie nagradzanym procesorze Master Buss Processor, ale wskazać należy na dwie kluczowe różnice: po pierwsze, kontrola szerokości obrazu stereo ma tu charakter wyłącznie addytywny, co oznacza, że można ją jedynie zwiększyć, a po drugie, filtr górnoprzepustowy pracujący w zakresie od 50 do 800 Hz pozwala na utrzymanie niskich częstotliwości pośrodku miksu. Subtelne zwężanie szerokości stereo w zakresie wysokich tonów zapobiega ich nadmiernemu podkreślaniu.

 

 

Funkcja Silk od dawna jest uwielbiana przez użytkowników produktów Rupert Neve Designs. Początkowo dostępna była w formie prostego przełącznika, by z czasem dać możliwość wyboru trybów czerwonego i niebieskiego, wpływających na poziom harmonicznych. Super Silk to najnowsza inkarnacja tej technologii: oferuje niezależne regulatory Red, Blue – oddziałujące, odpowiednio, na wyższe i niższe pasma częstotliwości - Harmonics i Zener Drive, a także możliwość regulacji wzmocnienia w samym obwodzie (a także poza nim). Tym samym zakres manipulacji harmonicznymi wszedł na zupełnie nowy poziom. 

Ostatni blok zawiera regulator poziomu wyjściowego, włącznik obejścia całego procesora, dwa słupkowe mierniki oraz sygnalizator zasilania.

 

[img:3]
 
Procesory dźwięku Procesory inne

Studio

Kolejna prestiżowa marka w portfolio Audio Plus: SCHOEPS
Więcej wiadomości