AKAI APC 64 - Kontroler stworzony dla Abletona

AKAI APC 64 - Kontroler stworzony dla Abletona

2 listopada 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: AKAI PROFESSIONAL
Dystrybucja: Audiostacja

Wydział Pro firmy AKAI twierdzi, że – opierając się na opiniach i sugestiach użytkowników - poświęcił kilka lat na opracowanie możliwie jak najbardziej responsywnego i praktycznego w użyciu kontrolera. Ocenę tego, czy to się udało, pod postacią najnowszego AKAI APC 64, pozostawiamy tym, którzy już są lub dopiero wejdą w posiadanie tego urządzenia. My jedynie opiszemy to, co wyszło z kuźni AKAI Pro.

 

 

Zacznijmy od tego, czym APC 64 jest. Otóż jest to kontroler zaprojektowany głównie z myślą o współpracy z oprogramowaniem Ableton Live. Oferuje 64 podświetlane pady z podświetleniem RGB, ułatwiającym orientację w sesji, ułożone w matrycy 8x8. Pady są oczywiście dynamiczne, adekwatnie reagując zarówno na lekkie muśnięcia, jak i potężne uderzenia, a ponadto oferują polifoniczny aftertouch. Inaczej mówiąc, dają bardzo szerokie możliwości w zakresie ekspresji. Można na nich grać akordami, wykonywać partie solowe i perkusyjne, wyzwalać dźwięki i, rzecz jasna, klipy oraz całe ich sekwencje, czyli sceny, w Abletonie.

 

[img:1]

 

Padom towarzyszy osiem pasków dotykowych, których funkcje można definiować samodzielnie, przypisując je np. do parametrów odstrajania, wibrato czy też wyznaczając im rolę regulatorów wysyłek w mikserze Abletona. Aktualną wartość ustawioną danym suwakiem sygnalizuje wskaźnik LED. Oprócz tego na pokładzie APC 64 – jako pierwszego w całej rodzinie APC - znajduje się ośmiościeżkowy, 32-krokowy sekwencer. Można go wykorzystywać zarówno podczas pracy z oprogramowaniem, jak i w sytuacji, gdy kontroler działa samodzielnie. Umożliwia to bogaty zestaw złącz – osiem wyjść CV/gate, dwa wyjścia i jedno wejście MIDI na gniazdach jack 1/8 cala.

 

[img:5]

 

Nabywca APC 64 staje się posiadaczem nie tylko własnej kopii Abletona Live Lite 11, ale też ośmiu wirtualnych instrumentów oraz zestawu wtyczek efektowych – to między innymi Vacum Pro, Mini Grand, Velvet, DB33, Ether, Halfspeed, Vocal Tuner oraz Flavour. A i to nie wszystko. „Sample Tools by CR2 Records” to liczący 1,2 gigabajta zbiór sampli, które można wykorzystać wprost w Abletonie.

 

[img:6]

 

AKAI APC 64 ma wymiary 272 x 371 x 34.5 mm, waży 1.6 kilograma, a kosztuje niespełna 1.900 złociszy.

 

[img:4]
 
Pady Kontrolery MIDI USB

Gdzie kupić?

AKAI PROFESSIONAL AKAI PROFESSIONAL www.akaipro.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > AKAI PROFESSIONAL rozwiń listę sklepów

Studio

ADI-2 Remote - Darmowy kontroler programowy od RME
Więcej wiadomości