Chroma - Odświeżony kontroler KeyStep Pro Arturii

Chroma - Odświeżony kontroler KeyStep Pro Arturii

21 grudnia 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Arturia
Dystrybucja: AUDIOTECH

Francuska firma Arturia zaczynała – jak wiedzą zainteresowani i zorientowani w temacie – od wirtualnych kopii klasycznych instrumentów klawiszowych. Jej algorytmy okazały się tak świetne, że w krótkim czasie stała się jednym z liderów na rynku tego typu oprogramowania. Jednak w pewnym momencie szefostwo firmy uznało, że warto wejść w temat instrumentów w postaci fizycznej, a także kontrolerów MIDI. Także i na tym polu Arturia dała się poznać jako producent wysublimowanych, wysokiej jakości konstrukcji. Jedną z nich jest KeyStep Pro, która doczekała się zmodernizowanej wersji, KeyStep Pro Chroma.

 

 

Nie ograniczono się, rzecz jasna, wyłącznie do zmian kosmetycznych. Owszem, takie też są, ale nie to jest najważniejsze. Jednak po  kolei…

 

[img:1]

 

KeyStep Pro Chroma to nadal kontroler z trzyoktawowym dynamicznym manuałem i afetrtouch. Obudowa otrzymała nową, ciemnoszarą barwę, pokrętła regulacyjne nowe gałki, a diody LED niebieski kolor. Powyżej każdego klawisza znajduje się dioda sygnalizująca jego naciśnięcie. Oprócz tego zmieniać można kolory przycisków funkcyjnych na odpowiadające poszczególnym ścieżkom sekwencera.

 

[img:2]

 

Co do tego ostatniego, nowy KeyStep zachowuje możliwości w zakresie programowana sekwencji, jakie oferował pierwowzór. Mamy zatem do dyspozycji czterościeżkowy polifoniczny sekwencer melodyczny i 24-partowy, polirytmiczny sekwencer perkusyjny. Skorzystać możemy też z arpeggiatora, oferującego siedem trybów pracy i rozpiętość pięciu oktaw. Bez zmian pozostawiono też zestaw złącz wejściowych i wyjściowych – MIDI, USB oraz CV.

 

[img:3]

 

Ale, jako się rzekło, nie chodzi tu tylko o walory estetyczne. Na pokładzie Chromy pracuje nowe oprogramowanie firmware, które przynosi nowe funkcje, jakich domagali się użytkownicy KeyStep Pro. Jest to między innymi możliwość zapisania komunikatów Program Change w paternach i przypisanie ich do ścieżek MIDI. Inną nowością jest Fixed Velocity, czyli funkcja, dzięki której użytkownik może ustalić stałą czułość klawiszy na siłę uderzeń, z możliwością jej zmiany za pomocą enkodera Velocity.

 

[img:4]

 

Funkcjonalność kontrolera jest o wiele szersza, a ulepszeń więcej, dlatego warto zajrzeć na stronę producenta. Tam też się dowiecie, że chcąc kupić nowy instrument Arturii, trzeba Wam będzie wysupłać 499 eruasów.
 
Kontrolery MIDI USB

Gdzie kupić?

Arturia Arturia www.arturia.com

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Arturia rozwiń listę sklepów

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości