Neve 1073SPX-D - analogowy klasyk w cyfrowej szacie

Neve 1073SPX-D - analogowy klasyk w cyfrowej szacie

6 maja 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: AMS Neve

Co powstanie, gdy połączymy rasowy, będący obiektem pożądania tysięcy muzyków i realizatorów tor kanałowy z najwyższej klasy przetwornikami analogowo-cyfrowymi i cyfrowo-analogowymi? Otóż powstanie interfejs audio, na myśl o którym posiadaczom domowych i projektowych (choć nie tylko) studiów nagrań zabłyszczą oczy i uszy. Takim to właśnie urządzeniem jest Neve 1073SPX-D. Czytając tę nazwę zapewne domyślacie się, że jego fundament stanowi legendarny tor kanałowy Neve 1073. Oprócz doskonałego przedwzmacniacza mamy tutaj klasyczny korektor, zaś konwersja A/C i C/A odbywa się z próbkowaniem 24-bitowym i z częstotliwością od 44,1 do 192 kiloherców.

 

[img:1]

 

1073SPX-D to interfejs 9x12, a jego protoplastą jest moduł 1073SPX. Jakkolwiek tor wejściowy jest monofoniczny, to wyposażony został w dwa wejścia symetryczne – mikrofonowe i liniowe – w postaci gniazd XLR. Są one uzupełnione wejściem combo na przednim panelu, które dodatkowo obsługuje tryb DI. Sygnał wejściowy można poddać obróbce przy użyciu innego procesora sprzętowego, co umożliwia insert z wysyłką i powrotem na symetrycznych TRS-ach. Dostępny jest także tryb insertu cyfrowego.

 

 

Do komunikacji z komputerem interfejsowi służy port USB A. Osiem z dwunastu kanałów wejściowych i wyjściowych obsługują optyczne porty ADAT. Co do wyjść, do dyspozycji użytkownik ma dwa symetryczne wyjścia monitorowe, a także stereofoniczne wyjście słuchawkowe z regulacją poziomu i możliwością wyboru źródła odsłuchu.

 

[img:2]

 

Na przednim panelu uwagę zwraca charakterystyczna, czerwona „gała”, służąca do skokowej regulacji wzmocnienia. Tuż obok znajduje się trójpasmowa sekcja korekcji. Pasmo dolne, o ustalonej częstotliwości pracy, może być jedynie podbijane bądź tłumione. Pozostałe dwa pasma korygowane są półparametrycznie – oprócz głębokości regulacji, użytkownik może ustalić częstotliwość, na którą dany filtr działa. Sekcję zamyka natomiast potencjometr filtru górnoprzepustowego, działającego ze skutecznością 18 dB/oktawę. Częstotliwość progowa wybierana jest skokowo, spomiędzy czterech wartości – od 50 do 300 Hz.

 

[img:3]

 

Interfejs ma formę typowego modułu rackowego o wysokości 1U, co pozwala umieścić go w szafce z outboardem studyjnym.

Oczywiście urządzenie cechuje się funkcjonalnością znacznie szerszą, niż to tutaj opisano. Jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że Neve 1073SPX-D nie jest tanią „zabawką”. Jego cena to 2.700 funtów z haczykiem. Portfel nabywcy będzie cierpiał niemiłosiernie, ale czegóż się nie robi, aby uzyskać legendarne brzmienie klasyka…

 

[img:4]
 

USB Interfejsy audio

Studio

Klasyk Eventide na pokładzie DAW
Więcej wiadomości