Soundedit 2012 - Relacja

Soundedit 2012 - Relacja

30 października 2012, 10:29

[img:11]

 

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to bez wątpienia największe święto wszystkich pasjonatów oraz wielbicieli dobrych dźwięków.


Raz do roku spotykają się tu wyjątkowi artyści, realizatorzy i producenci, przybywa także publiczności oraz pasjonatów sztuki realizacji. Jak co roku festiwal odbył się w Łodzi, w ostatni weekend października, a konsekwentnie rozwijana od trzech lat formuła imprezy gromadzi coraz większe grono jego entuzjastów.
Miejsce, w którym odbywa się festiwal nie jest przypadkowe – to hale produkcyjne dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi przy ulicy Łąkowej – obecnie siedziba klubu Wytwórnia i Toya Studios - miejsce stworzone dla potrzeb tego typu imprezy.

W tym roku na SoundEdit zjawili się najwybitniejsi artyści konsolety ze świata i naszego kraju. Warsztaty i spotkania poprowadzili m.in.: Haydn Bendall, Youth, Andy Jackson, Maciej Polak, Wojtek Pilichowski, Steve Osborne, Łukasz Kruszewski i wielu innych sławnych realizatorów, muzyków i producentów. Swoje wyroby prezentowały takie firmy jak: Meyer Sound, DiGiCo, Sennheiser, Shure, Avid. Sobotnia sesja poświęcona stołom DiGiCo przyciągnęła na salę koncertową głównie najmłodszych adeptów sztuki realizacji. Organizatorzy wykazali się doskonałą intuicją: wykorzystali salę koncertową, system nagłośnieniowy Meyer-a i stół DiGiCo i na tej bazie pokazali możliwości pracującej w trakcie imprezy konsolety.

[img:1]
Przedstawiciele firmy POLSOUND w trakcie warsztatów prezentujących możliwości stołów Digico. 

 

[img:2]
Panel dotyczący praw autorskich – spotkanie prowadziła Monika Małkowska, krytyk sztuki. 

 

[img:3]
W panelu uczestniczyli: Bogusław Pluta – dyrektor SPAV, Marek Hojda – kompozytor, członek ZPAV oraz Adam Paculski – dyrektor warszawskiego okręgu ZAiKS.


Kulminacyjnym momentem imprezy była gala wręczania nagród dla „Człowieka ze Złotym Uchem”. Odbierali ją w tym roku tacy realizatorzy jak: Steve Osborne, Martin „Youth” Glover oraz Tim Simenon a wśród polskich artystów: Józef B. Nowakowski - realizator słynnego „Czarnego Albumu” brygady Kryzys z 2982 roku oraz legenda polskich realizatorów - Eugeniusz Rudnik. Uroczystość poprowadził – znany miedzy innymi z audycji programu III Polskiego Radia – Piotr Metz. W trakcie imprezy nie zabrakło także koncertów, które doskonale korespondowały z wizytami zaproszonych gości.

[img:4]
YOUTH - gra na basie w post-punkowym Killing Joke, wspólnie z Paulem McCartneyem założył eksperymentalny zespół  Fireman.

[img:6]

Galę wręczenia nagród poprowadził Piotr Metz

[img:7]
Steve Osborne odbiera nagrodę “Człowieka ze Złotym Uchem” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcji muzycznej.


Gwiazdy zagraniczne

Festiwal SoundEdit, który na stałe wpisany jest w kalendarz najważniejszych imprez w Łodzi, co roku przyciąga szeroką publikę składająca się z osób zawodowo związanych z szeroko rozumianymi zagadnieniami realizacji dźwięku. Oprócz muzyków na festiwalu pojawiają się inżynierowie dźwięku, technicy sceniczni, oświetleniowcy, Dj-e, producenci czyli wszyscy, którzy przyczyniają się do sukcesów największych światowych gwiazd. W tym roku byli to miedzy innymi: Martin „Youth” Glover, którego nazwisko jako producenta można znaleźć na płytach m.in.: Alien Sex Fiend, Art Of Noise, The Cult, Dido, Erasure, Marylin Manson, U2, The Orb, Vanessa Mae, Bananarama, PM Dawn, Sugarcubes, Heather Nova, Siouxie And The Banshess, Tom Jones, Bob Geldof, Yazoo, Duran Duran, Celtic Cross, INXS, Crowded House, Wet Wet Wet, David Gilmour, Maria McKee, The Verve, Guns N’ Roses, Charlatans, Texas, The Verve, Dolores O’Riordan i wielu, wielu innych. Martin jest także aktywnym muzykiem w zespole KILING JOKE.

Kolejną sławną postacią był Steve Osborne – producent, który jest odpowiedzialny za sukces takich zespołów jak New Order, wokalisty i multiinstrumentalisty Petera Gabriela, Suede czy zespołu A-Ha, wyprodukował jeden z najlepiej sprzedających się albumów minionej dekady: „Foot Of The Mountain” z 2009 r. autorstwa zespołu A-Ha. Osborne posiada również studio nagrań ulokowane w kompleksie Real World Petera Gabriela. Trzecim z największych zagranicznych bohaterów tegorocznego SoundEdit był Tim Simenon, który ” z rąk Gavina Fridaya odebrał nagrodę “Człowiek ze Złotym Uchem” za produkcję albumu “Shag Tobbaco Simenona łatwo rozpoznać po swoistym muzycznym eklektyzmie. Jako producenta i kompozytor czerpie inspiracje ze światowych dzieł kina i literatury. Wśród gwiazd sceny może poszczycić się współpracą z Bjork, Bono, Davidem Bowie, Depeche Mode, Sinead O’Connor, Primal Scream, Seal-em, Gavina Friday’a.

[img:8]
Martin „Youth” Glover odbiera nagrodę za pionierskie osiągnięcia w dziedzinie produkcji muzycznej.

 

[img:9]


Tim Simenon odbiera nagrodę “Człowiek ze Złotym Uchem” za produkcję albumu “Shag Tobbaco” z rąk Gavina Fridaya

 


Polskie akcenty

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło polaków. W części warsztatowej na cenie Klubu Wytwórnia uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań Władysławowi Komendarkowi – instrumentaliście współpracującemu niegdyś z zespołem EXODUS. Komendarek, który funkcjonuje na scenie muzycznej od lat siedemdziesiątych wypracował swój własny, niepowtarzalny styl. Niewątpliwie, ten sprawiający kontrowersyjne wrażenie artysta, ma nadal wiele do powiedzenia w dziedzinie, którą się zajmuje – a warto przypomnieć, że muzyką elektroniczną na tym poziomie nie zajmuje się Polsce obecnie zbyt wiele osób. Niesłusznie porównywany do Jean-Michel Jarre nadal komponuje muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Kolekcjonuje także instrumenty elektronicznie i jak sam twierdzi „wsłuchuje się w odgłosy Kosmosu”.

[img:10]

Ceremonia wręczenia Eugeniuszowi Rudnikowi nagrody “Człowiek ze Złotym Uchem”. Kompozytor, reżyser dźwięku, autor muzyki filmowej i “żyjącą legendą” Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

 

Na scenie w sobotę w trakcie ceremonii wręczenia nagród “Człowiek ze Złotym Uchem” pojawili się ponadto: Eugeniusz Rudnik - kompozytor, reżyser dźwięku, autor muzyki filmowej i “żyjącą legendą” Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz Józef B. Nowakowski – znany między innymi z realizacji w 1982 roku słynnego „Czarnego albumu” zespołu Brygada Kryzys. Sobotnia uroczystość którą poprzedził koncert tego właśnie zespołu wpisała się w obchody XXX- lecia zespołu, nagrodę wręczyli Robert Brylewki i Tomek Lipiński założyciele Brygady.

Festiwal SoundEdit’12 - zarówno w opinii organizatorów jak i gości - był imprezą udaną. Jeszcze nigdy w historii imprezy nie udało się zaprosić tylu znamienitych, zagranicznych gości. A tylko dzięki obszernym korytarzom - dyskusje toczyć się mogły po zakończeniu oficjalnego czasu zajęć – co było szczególnie widoczne po sesji dotyczącej praw autorskich – kiedy to uczestnicy przez długi czas nie pozwalali prowadzącym opuścić terenu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Sound Experience - Doświadczanie dźwięku po wrocławsku
Więcej wiadomości