JBL Professional Day: wydarzenie dla firm rentalowych [video relacja]

JBL Professional Day: wydarzenie dla firm rentalowych [video relacja]

11 marca 2024, 14:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: JBL
Dystrybucja: ESS Audio

Wśród licznego grona producentów systemów nagłośnieniowych jest kilku, którzy - zwłaszcza dla młodszego pokolenia - obecni są na rynku "od zawsze". To marki, które rozpoczynały swoją działalność w czasach, w których nikomu nie śniło się jeszcze o cyfrowych konsoletach czy procesorach, a idea systemów nagłośnienia line array - tak obecnie powszechnych - dopiero kiełkowała w głowach wizjonerów. Do takich firm należy JBL, założony przez Jamesa B. Lansinga jako "James B. Lansing Sound" (stąd JBL) tuż po II wojnie światowej, tj. w 1946 roku. Prawie 80 lat później firma wciąż ma się dobrze - choć w tzw. międzyczasie wiele się zmieniło - a jeśli ktoś chciał się o tym przekonać miał do tego okazję podczas JBL Professional Day - zorganizowanego przez polskiego dystrybutora ESS AUDIO. Jak było?

Zapraszamy na video relację z JBL Professional Day 2024 w Łodzi

Dla kogo impreza?

JBL Professional Day to wydarzenie zorganizowane przez przedstawiciela tego producenta w Polsce, firmę ESS Audio, 4 marca w łódzkim kubie Wytwórnia. Impreza zgromadziła spore grono uczestników, a można tam było poznać przekrojowo szeroką ofertę JBL-a dotyczącą zarówno koncertowych systemów nagłośnieniowych, przenośnych urządzeń głośnikowych czy monitorów studyjnych, a także systemu immersyjnego firmy TiMax.

Szczególnym zainteresowaniem - jak to tuż przed sezonem - cieszyły się koncertowe systemy nagłośnieniowe, w tym flagowy, wielkoformatowy VTX A Series oraz "wielozadaniowy", skalowalny SRX 900 Series.

[img:1]

System koncertowy VTX A Series

Seria VTX A to rozwiązanie nowej generacji przeznaczone do obsługi festiwali i koncertów średniej i dużej wielkości oraz do wysokiej klasy instalacji stacjonarnych. Zastosowane w serii VTX A przetworniki nowej generacji zostały zaprojektowane od podstaw przez firmę JBL pod kątem uzyskania wysokiej wydajności i równomiernego pokrycia oraz kontrolowanej kierunkowości w zakresie od 90–120 stopni (w zależności od modelu), aby dopasować ją do wymagań danego nagłaśnianego pomieszczenia/obszaru. Zapewniają to opatentowana technologia przetworników JBL i falowody dla przetworników wysokiej częstotliwości. Udoskonalenia konstrukcji fizycznej pozwalają na wykorzystanie większej liczby przetworników w mniejszych, lżejszych obudowach, co pozwala zmniejszyć całkowitą masę systemu i wymiary. 

[img:2]
[img:3] 
 
W skład serii VTX A wchodzą cztery moduły liniowe. Dwa trójdrożne, oparte są na dwóch głośnikach 12-calowych - A12 i A12W - różniące się kątem dyspersji w płaszczyźnie horyzontalnej (odpowiednio 90 i 120 stopni), kompaktowy, trójdrożny (z pasywną zwrotnicą między pasmem średnim i wysokim) A8 na dwóch przetwornikach 8" oraz subkompaktowy, dwudrożny A6, w którym za niskie częstotliwości odpowiadają dwa głośniki 6,5" - obydwa moduły o nominalnej dyspersji horyzontalnej 110 stopni. W modelach A8 oraz A12 i A12W za najwyższe częstotliwości odpowiadają drivery ciśnieniowe JBL 2423K, z 2-calową membraną pierścieniową (dwa głośniki w A8 i po trzy w A12 i A12W), zaś w modelu A6 jest to jeden przetwornik JBL 2433H, z 3-calową membraną pierścieniową i 3-calową cewką. Odtwarzanie średniego pasma w modułach A12 i A12W to zadanie dla 4 głośników JBL 2165H z 5,5-calową membraną, zaś w A8 odpowiadają za to 4 przetworniki JBL 2163H, z 3-calową membraną.
 
Zakrywająca cały przód modułów malowana proszkowo konstrukcja maskownicy zmniejsza liczbę odsłoniętych elementów i chroni głośniki przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i środowiskowymi, pozwalając systemom VTX A series osiągnąć wysoki stopień ochrony IP55. Moduły mogą mieć wykończenie w różnych kolorach, aby dopasować je do instalacji stacjonarnych.
 

System liniowy SRX900 Series

Seria SRX900 to rodzina aktywnych (z końcówkami mocy na pokładzie) zestawów liniowych i subwooferów, odpowiadająca na rosnące zapotrzebowanie na niedrogie, skalowalne, profesjonalne rozwiązania do nagłaśniania małych i średnich koncertów i innych wydarzeń. Jest dedykowana dla firm nagłośnieniowych, rentalowych, klubów, instalacji stacjonarnych i muzyków poszukujących najlepszego połączenia wydajności i przenośności. 

[img:4]
 
Seria SRX900 składa się z dwóch dwudrożnych modułów liniowych i dwóch subwooferów. Pierwsze dwa to SRX906LA na dwóch głośnikach 6,5" oraz SRX910LA na dwóch 10-calówkach - w obu za pasmo średnie i wysokie odpowiada jeden głośnik JBL 2432H-3, o średnicy wylotu 1,5" i 3-calowej cewce. Subwoofery to zbudowany w oparciu o jeden przetwornik 18-calowy SRX918S i SRX928S z podwójną 18-calówką - oba z możliwością pracy w trybie omni lub kardio. Z kolei moduły liniowe oferują dyspersję horyzontalną 120 stopni (SRX906LA, w paśmie 500 Hz-16 kHz) i 105 stopni (SRX910LA, w paśmie 400 Hz-16 kHz).
 
Zestawy głośnikowe serii SRX900 są wyposażone w DSP, który zapewnia wszystko, czego użytkownicy potrzebują do optymalizacji i dostrojenia swoich systemów, w tym 24-pasmowy korektor parametryczny, opóźnienie do 2000 ms i kontrolę wzmocnienia. Opatentowany przez JBL filtr Array Size Compensation (ASC) koryguje różne rozmiary gron, podczas gdy oparty na FIR filtr kompensacji dystansu (TDC - Throw Distance Compensation) kompensuje stratę poziomu ciśnienia powodowaną przez tłumienie fal akustycznych przez powietrze (zależną od częstotliwości), zapewniając bardziej wyrównaną dystrybucję dźwięku bez konieczności spędzania godzin na pomiarach i dostrajaniu systemu. Wewnętrzny generator szumów może zostać użyty do przetestowania systemu bez konieczności podłączania do konsolety czy programu pomiarowego. Zaawansowany zestaw limiterów LevelMax serii SRX900, opracowany przez inżynierów JBL i Crown dla profesjonalnych wzmacniaczy Crown I-Tech HD, wykorzystuje wyrafinowane algorytmy kontroli wychylenia membran w celu ochrony przetworników przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ograniczenie wartości skutecznej RMS i zabezpieczenie termiczne utrzymują temperaturę przetwornika pod kontrolą, zapewniając niezawodną pracę w każdych warunkach.
 
[img:5]
 
[img:6]
 
Seria SRX900 obsługuje nowy protokół ethernetowy HARMAN HControl, który zapewnia większą stabilność, zmniejsza obciążenie ruchem sieciowym i eliminuje potrzebę stosowania złożonych adresów IP. Użytkownicy mogą po prostu ustawić wartość liczbową dla każdego urządzenia, aby ułatwić identyfikację. Produkty SRX900 wyposażone są w porty Ethernet ułatwiające monitorowanie i konfigurację systemu poprzez sieć, oferując uproszczoną obsługę sieci w przypadku łączenia łańcuchowego. Ponieważ produkty SRX wykorzystują standardowe protokoły Ethernet, użytkownicy mogą korzystać z niedrogich produktów sieciowych, takich jak switche ethernetowe czy punkty dostępu Wi-Fi.
 
Systemy serii SRX900 są przeznaczone zarówno do zastosowań przenośnych, jak i instalacyjnych i można je wdrażać w różnych konfiguracjach, od montowanych na statywach/sztycach, przez postawienie na ziemi, po podwieszanie w gronach składających się z maksymalnie 16 modułów. Trzypunktowy system podwieszenia, zaadaptowany z technologii VTX, sprawia, że podwieszanie systemów jest bezpieczne i łatwe, niezależnie od wielkości systemu i poziomu doświadczenia użytkownika. 
 
Galeria zdjęć z wydarzenia:
 
[img:7]
 
[img:8]
 
[img:9]
 
[img:10]
 
[img:11]
 
[img:12]
 
[img:13]
 
[img:14]
 
[img:15]
 
[img:16]
 
Systemy liniowe Dźwięk immersyjny Subwoofery pasywne Subwoofery aktywne Pełnopasmowe pasywne Pełnopasmowe aktywne Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

ESS Audio

tel.: +48 (22) 2041 200
adres:
ul. Graniczna 21 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > JBL rozwiń listę sklepów

Dlaczego wybraliśmy mikser Yamaha DM7?
Więcej wiadomości