L-Acoustics L-ISA wprowadza dźwiękową doskonałość do londyńskiego Outernetu

L-Acoustics L-ISA wprowadza dźwiękową doskonałość do londyńskiego Outernetu

9 listopada 2022, 11:00
Producent: L-Acoustics
Dystrybucja: Audio Plus Sp. z o.o.

Budynek Now Building w Outernecie w Londynie jest wyposażony w jeden z największych na świecie ekranów wideo typu wraparound, z ekranem LED 16K o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, do wyświetlania imersyjnych treści wideo, a towarzyszy mu instalacja audio L-Acoustics L-ISA składająca się z 200 głośników, która przenosi odwiedzających w imersyjny pejzaż dźwiękowy.

 

[img:1]

 

Budynek Now Building, centralny element Outernetu, jest wykorzystywany zarówno jako rozległa przestrzeń do spacerów wewnątrz/na zewnątrz, jak i jako zamknięte miejsce, w którym można zorganizować instalacje artystyczne, koncerty, premiery filmowe lub dowolne wydarzenie, jakie może sobie wyobrazić kreatywny umysł. W obu konfiguracjach Outernet został zaprojektowany tak, aby zapewnić przestrzenne doświadczenia w czasie rzeczywistym dla przewidywanej liczby ponad 400 000 osób, które każdego dnia przemierzają tę przestrzeń.

Historia londyńskiego Outernetu rozpoczęła się, gdy Consolidated Developments kupiło dużą część Denmark Street, znanej jako brytyjska Tin Pan Alley, z zamiarem przekształcenia tego kawałka londyńskiej nieruchomości w innowacyjną, wielofunkcyjną inwestycję. Choć Outernet jest zaawansowany technologicznie, to miejsce zostało potraktowane z wyczuciem, z zachowaną fasadą ulicy Denmark Street. 

 

[img:2]

 

Zakrojony na dużą skalę projekt, ze względu na swój rozmiar i zaawansowanie techniczne, był trudny, ale ekscytujący. W skład zespołu odpowiedzialnego za instalację audiowizualną weszli właściciel Consolidated Development Laurence Kirschel, Outernet Global CTO Mike Whittaker, firma konsultingowa Hoare Lea, firma konsultingowa audiowizualna Auditoria PTY, integrator SSE Audio i L-Acoustics.

 

Częścią naszego kreatywnego zamysłu było zapewnienie wielozmysłowego, immersyjnego doświadczenia, w którym odwiedzający mogą zobaczyć, usłyszeć, a nawet poczuć aromat tego, co dzieje się przed naszymi oczami. Naszym wyzwaniem technicznym było stworzenie „stosu technologicznego”, który działałby bezproblemowo w niezliczonych typach aplikacji i wydarzeń, dzień po dniu. Musieliśmy dopasować imersyjne wideo do imersyjnego dźwięku. Dla mnie dźwięk był niezwykle ważny, ponieważ unosi obrazy ze ścian i sprawia, że włosy na szyji uczestników wydarzenia stają dęba.

Mike Whittaker - Outernet Global CTO

 

[img:3]

 

Współpracując z L-Acoustics od początku projektu, SSE Audio, część Solotech Group, zainstalowała około 200 urządzeń głośnikowych L-Acoustics w pięciu naziemnych przestrzeniach Outernet.

 

Przy tak złożonej strukturze architektonicznej ważne jest, aby L-ISA wiedziała, w jakim stanie jest przestrzeń. Zapewnienie, że możemy pracować z wieloma konfiguracjami akustycznie, ma kluczowe znaczenie, zarówno w przypadku muzyki na żywo, jak i odtwarzanej

 

Mówi menadżer ds. rozwoju projektów audio w SSE, Dan Seal, który pracował zarówno z L-Acoustics, jak i konsultantem Auditoria, Scottem Willsallenem, nad projektem systemu dźwiękowego.

 

Złożoność projektu oznaczała również, że wiele dyscyplin musiało być skoordynowanych; kreatywność była kluczowa z głośnikami ukrytymi w kanałach odpływowych, pod ekranami i nad kratkami. Ale w tym wszystkim przestrzeganie wysokich standardów projektu było pierwszorzędne.

Dan Seal - Menadżer ds. rozwoju projektów audio w SSE

 

[img:4]

 

Centralnym elementem Outernetu jest Now Building, który jest wyposażony w głośniki na poziomie okien i ​​na poziomie gruntu, aby uzyskać spójność i zasięg w całej przestrzeni. Dwadzieścia cztery głośniki X4i są umieszczone u podstawy jednej z dużych ścian z ekranami LED, podczas gdy kolejne 12 zestawów X4i jest ukrytych w systemie odwadniającym pozostałych trzech ścian. Ponadto kilkanaście kompaktowych subwooferów SB10i, które zostały opracowane specjalnie na potrzeby projektu Outernet, aby były ukryte w rynnach odwadniających, zapewnia wzmocnienie dźwięku w zakresie niskich częstotliwości. Jedenaście A10i Focus, w towarzystwie siedmiu subwooferów Syva Low, obejmuje górną część trzech ścian, które można otworzyć w celu konfiguracji przestrzeni wewnętrznej/zewnętrznej.

 

[img:5]

 

Obok budynku Now Building, przestrzeń Now Trending w kształcie trapezu ma podobną konfigurację audio, z 34 X4i zainstalowanymi na poziomie gruntu, z których 20 obejmuje dwie ściany pokryte ekranami LED. Dodatkowo na górnym poziomie 13 głośników współosiowych 5XT, uzupełnionych czterema subwooferami Syva, jest zawieszonych na obwodzie pomieszczenia, podczas gdy kompaktowe subwoofery SB10i są ukryte pod ekranami wideo.

 

[img:6]

 

Sąsiednie pola Now Pop Up 1 i 2 zawierają 14 5XT z odpowiednio dwoma Syva Low i 12 5XT oraz jednym Syva Low. Długa, prostokątna arkada Now Arcade została zaprojektowana jako przejście do innych przestrzeni, ale może być również wykorzystywana do prywatnych rezerwacji. Tutaj znajdują się dwa rzędy po 19 zestawów X4i na stronę na poziomie podłogi, wraz z ośmioma subwooferami SB10i rozmieszczonymi na całej długości korytarza.

Wszystkie przestrzenie są zarządzane centralnie przez Q-SYS, a dźwięk jest dystrybuowany przez Dante i Milan-AVB w sieciach redundantnych.

 

[img:7]
 
na świecie Ciekawe instalacje Pełnopasmowe pasywne Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

L-Acoustics L-Acoustics www.l-acoustics.com

Dystrybucja w Polsce:

Pro Audio

Chmura nad SSL - bynajmniej nie ciemna
Więcej wiadomości