Kalibracja monitorów, rzecz święta - Sonarworks na Dealer Day 2023

Kalibracja monitorów, rzecz święta - Sonarworks na Dealer Day 2023

20 lipca 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: ADAM Audio Sonarworks
Dystrybucja: Audiostacja

Czy firmie produkującej monitory studyjne potrzebni są programiści? A jakże! I to nawet bardzo. I wcale nie chodzi tylko o speców od programowania procesorów DSP, ale i – jak w przypadku Adam Audio – o rozwiązania pozwalające na dopasowanie charakterystyk pracy tychże monitorów do odpowiedzi pomieszczenia, w którym przyszło im funkcjonować. Jak wszyscy wiemy, z tym dopasowaniem bywa różnie, kwadratowo i podłużnie. Dlatego też rzeczone przedsiębiorstwo nawiązało współpracę partnerską z Sonarworks, wespół z którą to firmą opracowano narzędzie kalibracyjne dla monitorów z serii A.

 

[img:1]

 

Obie wspomniane firmy należą do grona producentów, interesy których w naszym kraju reprezentuje Audiostacja. I piszemy tutaj o tym nie przez przypadek, albowiem powracamy do eventu pod nazwą Dealer Day 2023, zorganizowanego przez Audiostację dla jej współpracowników. Temat ten był poruszany u nas już dwukrotnie.

 

[img:2]

 

Oprócz obejrzenia wystawy i posłuchania samych monitorów Adam Audio, można było wziąć udział w praktycznej prezentacji działania wspomnianego oprogramowania. Poprowadził ją gość oddelegowany przez Sonarworks, Hugo Jakobi, menedżer sprzedaży i doświadczony coach. Pokazał on cały proces kalibracji monitorów z użyciem narzędzia SoundID Reference i dedykowanego mikrofonu pomiarowego, dając też słuchaczom sposobność samodzielnego wypróbowania „jak to działa”. A działa niezmiernie prosto i szybko.

W zasadzie, aby sprawnie posłużyć się tym narzędziem, nie trzeba być absolwentem Harvardu, MIT-u ani chyba nawet Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Wystarczy wiedzieć, o co w całym tym procesie chodzi i jak go prawidłowo przeprowadzić, a bynajmniej nie jest to fizyka kwantowa. Tym bardziej, że system prowadzi użytkownika niemal za rączkę.

 

[img:3]

 

Niewątpliwą, ale i najważniejszą, zaletą tego rodzaju narzędzi jest to, że działają one całkowicie obiektywnie – w przeciwieństwie do słuchu ludzkiego. A to właśnie obiektywność i neutralność reprodukcji nagranego materiału dźwiękowego ma decydujące znaczenie dla jego finalnego brzmienia.

Oczywiście uwaga ta dotyczy nie tylko monitorów Adam Audio, zaś zakupem oprogramowania takiego jak SoundID Reference powinien zainteresować się każdy realizator czy producent, który poważnie traktuje to, co robi. Sonarworks oferuje możliwość skorzystania z 60-dniowej licencji próbnej. Na koniec zaś warto wspomnieć o tym, że Sonarworks ma w ofercie podobne narzędzie do kalibracji odsłuchu słuchawkowego, oferujące bibliotekę 280 modeli słuchawek.

 

[img:4]
 

Ponieważ tematem prelekcji było, jak już wiecie, oprogramowanie Sonarworks dedykowane dla aktywnych monitorów Adam Audio z serii A, to ich samych też nie mogło zabraknąć. Audiostacja zaprezentowała całą ich kolekcję. Zarówno monitory z typoszeregu A7, jak i A4 dostępne są w wersjach do pracy w pozycji pionowej (V) i poziomej (H). Wszystkie one dysponują pojedynczym wooferem, ale seria A obejmuje też konstrukcje z dwoma głośnikami niskotonowymi – A77H oraz A44H. We wszystkich zastosowano też przetworniki wysokotonowe X-ART, z których konstrukcje tego producenta słyną, sprzężone z obrotowymi falowodami HPS. Na pokładzie każdego monitora pracuje procesor DSP, będący adresatem omawianego oprogramowania Sonarworks SoundID Reference.

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

 
Monitory studyjne

Gdzie kupić?

ADAM Audio ADAM Audio www.adam-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > ADAM Audio rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Sonarworks www.sonarworks.com

Dystrybucja w Polsce:

Yamaha DM7 - Co ta konsoleta może?
Więcej wiadomości