SSL B-DYN - Z konsolety wprost na biurko

SSL B-DYN - Z konsolety wprost na biurko

5 września 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Solid State Logic

Szafki w formacie 500 mogą się kojarzyć głównie z syntezatorami modularnymi, montowanymi z modułów różnego typu. Ale to nie jedyne ich zastosowanie. Szafkę taką można wykorzystać do skonfigurowania tzw. channel stripu, czyli – po naszemu – toru kanałowego, wzorowanego np. na torach znanych konsolet studyjnych. Wystarczy zainstalować moduł przedwzmacniacza, korektora i procesora dynamiki. SSL B-DYN to przykład tego ostatniego. Jest to moduł, dzięki któremu nagrywany sygnał będziemy mogli poddać takiej obróbce dynamicznej, jak gdybyśmy korzystali z rasowej, analogowej konsolety studyjnej Solid State Logic 4000 B.

 

 

Projekt oparty jest na oryginalnym Bus Compressorze SSL. Zawiera dwa bloki funkcjonalne – kompresor/limiter oraz bramka/ekspander. Czas reakcji kompresora bazuje na wykrywaniu szczytów sygnału, a współczynnik kompresji i czas powrotu ustala się skokowo, za pomocą obrotowych przełączników. Dla pierwszego parametru do wyboru mamy wartości 2:1, 4:1, 10:1 lub DS (o tym za chwilę) plus OUT, dla drugiego są to DS, 0,2, 0,4, 0,8 lub 1,2 milisekundy, a także opcja Auto. Dla odmiany poziom progowy, powyżej którego kompresor „budzi się” do działania, reguluje się w zakresie od -20 do +10 dB.

 

[img:2]

 

Działanie wspomnianego trybu DS polega na tym, że kompresor pracuje ze współczynnikiem ratio ustawionym na 10:1, ale dodatkowo insertowany jest filtr side-chain, który sprawia, że kompresja uruchamia się w momencie pojawienia sybilantów. Inaczej mówiąc, w trybie tym procesor działa jak de-esser. Czas powrotu jest automatycznie dostosowywany w zakresie od 30 do 50 ms, w zależności od charakteru przetwarzanego sygnału, zaś czas ataku ulega skróceniu do 2 ms, czyli nieco szybciej niż w przypadku modułów z serii E z włączonym trybem FAST. Po ustawieniu pokrętła RATIO w pozycję OUT kompresor jest omijany.

 

[img:4]

 

Drugi blok to, jak wspomniano, bramka/ekspander. W pierwszym trybie wzmocnienie jest tłumione ze współczynnikiem 20:1, w drugim zaś ratio wynosi 2:1. Wyboru dokonuje się za pomocą przycisku EXP. Pokrętło Range służy do ustawiania głębokości redukcji wzmocnienia, w zakresie od OUT (ominięcie) do 35 dB, podczas gdy próg, powyżej którego bramka się otwiera, można ustawić w zakresie od -30 do +10 dB. Czas powrotu można ustalić na 0,1, 0,2, 0,4, 0,8 lub 1,6 milisekundy, natomiast czas ataku pozostaje niezmienny i wynosi 0,2 ms przy wszystkich ustawieniach.

Moduł SSL B-DYN dostępny jest w sprzedaży, w cenie niespełna 600 euro.

 

[img:5]
 
Procesory dźwięku Procesory dynamiki

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

Studio

Żyj kolorowo - Klasyczny mikrofon RØDE NT1 w nowej odsłonie
Więcej wiadomości