Warm Audio WA-1B - Duński kompresor w amerykańskim wydaniu

Warm Audio WA-1B - Duński kompresor w amerykańskim wydaniu

27 października 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Warm Audio
Dystrybucja: Audiostacja

Oryginalne konstrukcje klasycznych procesorów studyjnych, którym udało się przetrwać do naszych czasów, na wolnym rynku często kosztują tyle, że „z kapci wyrywa”. Jeśli więc ktoś pragnąłby posiąść takowego klasyka, a przede wszystkim jego brzmienie, ma do wyboru trzy opcje: sprzedać mieszkanie, samochód i psa; rozejrzeć się za programową wersją w postaci wtyczki; kupić odpowiednik renomowanego producenta. W tym przypadku odniesiemy się do scenariusza numer trzy.

 

 

Na szczęście, pierwowzór, na którym oparty jest kompresor WA-1B – czyli Tube-Tech CL 1B (Tube-Tech to marka powołana do życia przez współzałożyciela duńskiej firmy Lydkraft, Johna G. Petersena) – jakkolwiek jest konstrukcją bardzo szanowaną, z której korzystało i korzysta wiele światowych gwiazd i renomowanych producentów, nie osiągnął jeszcze takich wyżyn cenowych, żeby trzeba było sprzedawać swojego pupila. Niemniej kilkanaście tysiaków złotych, plus minus, to wciąż spora suma. Z tego też prostego powodu warto zainteresować się ofertą Warm Audio.

 

[img:1]

 

Oczywiście model ten nie jest bezceremonialnie „zerżniętą” kopią oryginału, a raczej mocno inspirowaną nim konstrukcją. Podobnie jak on, jest kompresorem optycznym i bazuje na dwóch lampach – w WA-1B są to ECC82 i ECC83, czyli zasadniczo takie same, jak w CL 1B. Wejście i wyjście są izolowane przy użyciu szwedzkich transformatorów Lundahl. W środku nie znajdziemy niemal żadnych układów scalonych, a wszystkie elementy półprzewodnikowe są dyskretne, montowane metodą przewlekania, zaś cała ścieżka sygnałowa jest w pełni analogowa.

 

[img:3]

 

W kompresorze WA-1B zaimplementowano takie same – nawet jeśli chodzi o formę gałek - regulatory, jak w oryginale, z płynną regulacją współczynnika Ratio w zakresie od 2:1 do 10:1. Pozwala to na uzyskanie dowolnego charakteru kompresji, od subtelnej po bardzo głęboką. Trójdrożny przełącznik umożliwia wybór trzech charakterystyk ataku i powrotu: Fixed (ustalony), Manual (ręczny) lub połączony Fixed/Manual. Działanie pierwszego polega na naturalnej reakcji elementu optoelektronicznego, natomiast tryb ręczny pozwala użytkownikowi dostosować czasy za pomocą pokręteł na przednim panelu. Z kolei w trzecim trybie czasy pozostałych dwóch są uśredniane, natomiast stała pozostaje szybkość ataku.

Wejście i wyjście urządzenia są dostępne w formie zarówno złącz XLR, jak i ¼” TRS, zaś dodatkowa para TRS-ów to wysyłka i powrót side-chain.

Cena Warm Audio WA-1B to okolice 1.350 euro.

 

[img:2]

[img:4]
 
więcej: warmaudio.com
Procesory dynamiki Procesory dźwięku

Gdzie kupić?

Warm Audio Warm Audio www.warmaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > Warm Audio rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia AstroLab - awangardowa klawiatura sceniczna
Więcej wiadomości